Měsíc: Září 2020

Krutý konec snu o Lize mistrů. Slavia v Dánsku vedla, skolila ji opakovaná penalta


Fotbalisté pražské Slavie prohráli v odvetě závěrečného 4. předkola Ligy mistrů na půdě dánského Midtjyllandu po obratu 1:4 a do základní skupiny nepostoupili.

První zápas skončil před týdnem v Edenu bez branek. V Herningu už ve třetí minutě otevřel skóre hostující Peter Olayinka, ale v 65. minutě srovnal Sory Kaba a v 84. minutě otočil stav z opakované penalty Alexander Scholz. V závěru pak ještě skórovali Ogochukwu Onyeka a Anders Dreyer.

Český šampion marně usiloval o třetí postup do základní skupiny Ligy mistrů. Hlavní fázi prestižní soutěže si dosud Slavia zahrála v roce 2007 a vloni, kdy ve 4. předkole vyřadila rumunskou Kluž. Pražané zároveň nedosáhli na prémii 15,25 milionu eur (asi 413 milionů korun) za postup do skupiny Ligy mistrů.

„Všichni jsme velmi zklamaní, něco podobného jsme zažili před dvěma lety v Kyjevě. Byli jsme šest minut od postupu a dostali jsme takovýhle gól, který rozhodl o osudu dvojzápasu,“ litoval v rozhovoru pro O2 TV slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Česká liga po dvou sezonách za sebou tentokrát zástupce v hlavní fázi Ligy mistrů mít nebude. Červenobílí si po dnešním vyřazení zahrají na podzim základní skupinu Evropské ligy, kde už má jisté místo Sparta. Ve čtvrtek budou o postup usilovat Plzeň a Liberec. Trojici soupeřů ve skupině Evropské ligy určí českým zástupcům páteční los v Nyonu.

Po bezbrankové remíze v úvodním duelu v Edenu, v němž více hrozil dánský šampion, udělal trenér Trpišovský dvě změny v sestavě. Na stopera místo Zimy nasadil zkušenějšího Kúdelu, především však vsadil na jedenáctku bez klasického útočníka. Podobnou taktiku Pražané několikrát použili vloni v základní skupině a předtím i v Evropské lize proti Seville a Chelsea.

Na hrotu začal Olayinka a hned ve třetí minutě otevřel skóre. Po Stanciuově rohu nedůrazně zasáhl brankář Hansen a nigerijský hráč dostal míč do sítě, i když napoprvé promáchl. Olayinka ve stejném rozestavení bez klasického útočníka skóroval i vloni při remíze 1:1 na půdě Interu Milán.

Domácí ve čtvrtém utkání kvalifikace Ligy mistrů poprvé inkasovali a chvíli se oklepávali. Ve 13. minutě se po vzdušném souboji s Coufalem dožadoval penalty Kaba, ale sudí Skomina zůstal v klidu. Do půle už dánský mistr zahrozil pouze po standardce, pokaždé však zakončoval z ofsajdu.

Po změně stran Pražané zpočátku kontrolovali hru, přesto inkasovali. Po hodině hry ještě Kaba v tísni minul, ale v 65. minutě už stejný hráč srovnal poté, co po Mabilově centru předskočil brankáře Koláře.

„Gól na 1:1 jsme dostali snad z jediné nebezpečné situace. Bohužel jsme nechali soupeře nacentrovat, ale jsem přesvědčen, že tomu předcházel ofsajd na půlce,“ uvedl Trpišovský.

Domácí potřebovali k postupu vstřelit ještě jeden gól, ale slávisté je dlouho k většímu tlaku nepouštěli. V 79. minutě však Traoré odvrátil míč za sebe, balon spadl Holešovi na ruku a Skomina nařídil penaltu. Brankář Kolář sice Kabovu střelu vystihl a dal vzpomenout na chycený pokutový kop z loňského roku proti Kluži, sudí však nechal po zásahu videorozhodčího penaltu opakovat, neboť hostující gólman nezůstal stát na lajně. Z opakované penalty už Scholz nezaváhal.

„Vůbec by mě nenapadlo, že by se k tomu mohl rozhodčí vrátit, protože jsem si dával pozor. On mi před penaltou řekl, ať nepřekročím čáru, dával jsem si na to pozor. Míč jsem také chytil na čáře. Nechápu, jak tohle mohli odpískat. Jsem přesvědčený o tom, že jsem krok dopředu neudělal a když to vidím zpětně, jsem z toho otrávený,“ řekl Kolář.

V 88. minutě hosté chybovali v rozehrávce a po rychlé protiakci definitivně rozhodl Onyeka. Na začátku nastavení pak ještě opakovanou ranou přidal další gól střídající Dreyer.

„Máme alespoň Evropu, chtěli jsme Ligu mistrů, byl to náš sen. Alespoň se popereme v Evropské lize a doufám, že dojdeme až do finále,“ řekl slávistický kapitán Jan Bořil. „Věřím v to, že nás tohle vše spíše stmelí. Jsme tu velké osobnosti, něčím jsme si prošli. Příští rok se pokusíme dostat do Ligy mistrů znovu,“ dodal Kolář.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

FC Midtjylland – Slavia Praha 4:1 (0:1)

Branky: 65. Kaba, 84. Scholz z pen., 88. Onyeka, 90.+1 Dreyer – 3. Olayinka. Rozhodčí: Skomina – Praprotnik, Klančnik (všichni Slovin.) – Irrati (video, It.). ŽK: Sviatchenko, Dreyer – Hovorka, Bořil, Houštecký (asistent trenéra). Bez diváků. První zápas: 0:0, postoupil Midtjylland.

Sestavy:

Midtjylland: Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka, Evander (58. Kraev) – Mabil (90.+2 Anderson), Kaba, Sisto (58. Dreyer). Trenér: Priske.

Slavia: Kolář – Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil – Holeš – Masopust (72. Musa), Stanciu (68. Traoré), Ševčík, Provod – Olayinka (85. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

Salcburk – Maccabi Tel Aviv 3:1 (2:1)

Branky: 16. a 68. Daka, 45.+4 Szoboszlai z pen. – 30. Karzev. První zápas 2:1, postoupil Salcburk.

Nemistrovská část:

PAOK Soluň – Krasnodar 1:2 (0:0)

Branky: 77. Kaddúrí – 73. vlastní Michailidis, 78. Cabella. První zápas 1:2, postoupil Krasnodar.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport



Zdroj příspěvku

Slavia po neúspěchu v LM prodává Coufala. Od West Hamu za něj inkasuje 162 milionů


Fotbalista Vladimír Coufal opouští Slavii a přestupuje do West Hamu, kde ještě musí ve čtvrtek projít zdravotní prohlídkou.

Podle předsedy představenstva Pražanů Jaroslava Tvrdíka anglický klub zaplatí za českého reprezentačního obránce šest milionů eur, což je zhruba 162,5 milionu korun. Šéf Slavie o tom po vyřazení červenobílých v kvalifikaci Ligy mistrů informoval na sociální síti Twitter.

Coufal ve West Hamu doplní dalšího bývalého hráče Slavie a českého reprezentanta záložníka Tomáše Součka, který přišel do klubu hrajícího Premier League v zimě. V týmu „Kladivářů“ nejprve na jaře hostoval a v létě pak do londýnského celku přestoupil. Souček stál West Ham přes půl miliardy korun a stal se v tomto ohledu rekordmanem české ligy.

„Poděkoval jsem obrovskému bojovníkovi a srdcaři Vladimíru Coufalovi za jeho skvělé působení ve Slavii. Na základě uzavřené smlouvy přestupuje do WHU. Podmínkou přestupu je zdravotní prohlídka zítra v Londýně. Cena transferu je 6 milionů eur. Vláďo, ať se ti v Premier League daří,“ uvedl Tvrdík na twitteru poté, co Slavia prohrála v odvetě 4. předkola Ligy mistrů na půdě Midtjyllandu 1:4 a do skupiny nepostoupila.

Coufal přišel do Slavie předloni v létě z Liberce a stal se jednou z opor vršovického týmu. Osmadvacetiletý krajní bek získal s Pražany v uplynulých sezonách dva české tituly a vloni si s nimi zahrál skupinu Ligy mistrů. V létě s vršovickým klubem prodloužil smlouvu do roku 2024, ale nyní Eden opouští.



Zdroj příspěvku

Potvrzeno, profesionální a organizovaný sport bude od pondělka bez diváků


Profesionální a organizovaný sport na všech úrovních bude moci fungovat i za nouzového stavu. Nebude se na něj od pondělka vztahovat omezení shromažďování na deset lidí uvnitř a 20 venku. Profesionální a amatérské soutěže se ale budou konat bez diváků. Dříve avizované opatření, které by mělo platit dva týdny, dnes schválila vláda.

„Veškeré oficiální sporty, které jsou registrované, hrají, ale bez diváků,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Počty účastníků jsou navržené tak, aby umožnily konání zápasů. V případě fotbalové ligy to bude 130 lidí.

Do ochozů mohlo od minulého čtvrtka maximálně 1000 lidí v halách a 2000 venku. Tyto restrikce měly platit dva týdny, ale nakonec se podle nich bude postupovat naposledy tento víkend. Od pondělka se tribuny vyprázdní. „Diváky jsme schopni kontrolovat na stadionech, ale po tom zápase jsou ty poměrně vysoké počty osob rizikové, dochází tam k předávání viru,“ argumentoval Prymula.

Nové opatření, které by mělo platit od pondělka 14 dní, znamená další finanční ztráty zejména pro profesionální fotbalové a hokejové kluby. Hokejové kluby se přitom už minulý týden rozhodovaly, zda vzhledem k omezení na tisícovku fanoušků nepřerušit extraligu a nevyčkat na uvolnění kvóty. Schválili pokračování soutěže, ale situace se nyní ještě zhoršila.

Na dva týdny je prozatím ochromený neorganizovaný amatérský sport, na který se výjimka nevztahuje. „Když si třeba lidé po práci budou chtít zahrát fotbal, tam to omezení je do dvaceti lidí. Tam myslím, že to problém není, málokdy se hraje 11 na 11. Ty dva týdny to vydrží. U obecných volnočasových aktivit to bude omezeno,“ poznamenal Prymula.

Zásadní dopad zřejmě bude mít omezení shromažďování na běžecké a další vytrvalostní závody pro veřejnost, které neorganizují svazy, ale komerční pořadatelé. Už minulý týden pro ně platil přísnější limit maximálně 50 lidí venku, protože běžci nemají určené místo k sezení a nejsou považováni za sportovce oddělené od ostatních účastníků, kteří by se do limitu nezapočítávali. Organizátoři to většinou řešili startem ve vlnách po padesáti.

Pondělní plánované omezení maximálního počtu účastníků na dvacet je hlavně pro větší akce kritické. Týká se to například půlmaratonu seriálu RunCzech v Olomouci, který by se měl uskutečnit v neděli 11. října, nebo velkého závodu Run Tour na pražské Ladronce, naplánovaného na 17. října. Do Olomouce je přihlášeno přes 3400 lidí, na Ladronku zhruba patnáct stovek.

Méně pohybu budou mít i děti na druhém stupni základních škol. Tam bude klasický tělocvik nahrazen pohybovými aktivitami venku. Pro žáky prvního stupně se nic nezmění. Před rušením tělocviku varoval předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Tím dětem vlastně říkáme, že pohyb a sport je zbytnou věcí. Přitom my to vnímáme naopak, pravidelný pohyb je klíčem k lepší imunitě také u dětí, které budou mít další důvod se vrhnout do digitálního světa her,“ uvedl pro ČTK.

Moje místo: Michaela Hrubá | Video: Red Bull



Zdroj příspěvku

Tajemství prozrazeno: Schumacher je údajně při vědomí a komunikuje očima


V prosinci to bude sedm let od děsivé nehody na lyžích, při které legendární jezdec formule 1 Michael Schumacher utrpěl vážná zranění mozku. Jeho stav rodina úzkostlivě tají, nyní však bližší údaje prozradila rodinná přítelkyně a bývalá manželka italského miliardáře Flavia Briatoreho.

Elisabetta Gregoraciová si pustila ústa na špacír během vysílání italské verze reality show Big Brother.

„Michael nemůže mluvit, komunikuje pouze očima. K jeho lůžku se dostanou jen tři lidé a já je znám,“ prohlásila čtyřicetiletá modelka a televizní celebrita.

Prozradila i současné místo pobytu jednapadesátiletého šampiona formule 1. Schumacherovi se dostává péče v jihozápadní části španělského ostrova Mallorka, v luxusní vile Yasmin upravené na soukromou nemocnici. Rezidenční objekt s pozemkem o patnácti tisících metrech čtverečních koupila jeho žena Corinna za více než 800 milionů korun od prezidenta fotbalového Realu Madrid Florentina Péreze.

Krátce po úrazu Schumacher ležel na speciálním oddělení francouzské nemocnice v Grenoblu, které se specializuje na péči o pacienty v kómatu. Následně strávil několik měsíců v nemocničním zařízení ve švýcarském Lausanne, v září 2014 pak rodina nechala sedminásobného mistra světa převést domů, do rodinného sídla poblíž Ženevského jezera.  

Nyní vyšlo najevo, že už tři roky se Corinna o svého muže stará na Mallorce. Podle jednoho z chirurgů, který v dokumentu francouzské televize TMC promluvil pod podmínkou anonymity, je Schumacher ve vegetativním stavu. „To znamená, že je vzhůru, ale není schopen reagovat na podněty,“ řekl lékař.  

„Dýchá, bije mu srdce, je dokonce možné, že se dokáže posadit a s pomocí udělat dětské krůčky, ale to je pravděpodobně maximum. Jestli je šance, že ho uvidíme ve stavu jako před nehodou? Myslím, že ne,“ dodal specialista. 



Zdroj příspěvku

Krejčíková a Siniaková jsou ve třetím kole. Strýcová na French Open ochraptěla


Barbora Krejčíková vyšla vítězně z českého tenisového souboje druhého kola na antukovém Roland Garros. Dvaatřicátou nasazenou Barborou Strýcovou dnes v Paříži porazila 6:4, 3:6, 6:3 a při třetí účasti v hlavní soutěži dvouhry na grandslamu je poprvé ve 3. kole.

Její deblová partnerka Kateřina Siniaková naopak třetí kolo v Paříži dobře zná a po výhře nad Anastasií Pavljučenkovovou z Ruska 6:3, 6:4 je v něm potřetí v řadě.

V duelu předních deblistek – Strýcová je dvojka a Krejčíková devítka v žebříčku čtyřhry WTA – měla zkušenější Strýcová lepší vstupy do setů. V každém šla do brejku, ale k úspěchu dotáhla jen druhou sadu. V prvním setu otočila Krejčíková stav z 1:4, ve třetím rychle smazala ztrátu z první hry a rozhodla brejkem na 4:2.

Čtyřiadvacetiletá Krejčíková ukončila zápas po dvou hodinách a 42 minutách díky chybě 37. hráčky dvouhry. „Nikoho s vyšším žebříčkem jsem neporazila. Strašně moc si toho vážím a mám radost,“ řekla Krejčíková (114. WTA ve dvouhře).

V dalším kole bude hrát s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou, které k utkání 2. kola nenastoupila zraněná Serena Williamsová z USA. „Nevěděla jsem, na koho jdu. Nedívám se na rozlosování, jdu soupeřku po soupeřce,“ řekla Krejčíková.

Strýcová hrála nachlazená z předešlých dnů, kdy v Paříži panovala zima a pršelo. „Mám něco na průduškách, praská mi v uších, ale zápas to neovlivnilo. Tenisově to byl docela kvalitní zápas, ale z mé stany ne úplně stoprocentní,“ řekla chraplavým hlasem. Přesto plánovala hrát ve čtvrtek čtyřhru s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej, s kterou tvoří první nasazený pár. „Musím zatnout zuby a jít i skrz takové překážky. Doufám, že mi bude trošku líp,“ řekla čtyřiatřicetiletá Strýcová.

Na grandslamu hrála Krejčíková hlavní soutěž dvouhry předloni v Paříži (1. kolo) a letos v Austrálii (2. kolo). Mohla nastoupit i na US Open, ale kvůli koronaviru do New Yorku neodletěla.

Siniaková profitovala z 35 nevynucených chyb Pavljučenkovové a pětkrát jí vzala podání. Po hodině a čtvrt slavila nad Ruskou první výhru v kariéře. „S Nasťou je to vždycky divoké, protože hraje agresivně. Snažila jsem se ji dostat do pohybu, což se mi dařilo. Jsem ráda, že jsem to uhrála ve dvou setech,“ řekla Siniaková.

O osmifinále bude hrát s pátou nasazenou Kiki Bertensovou z Nizozemska, která po tříhodinové výhře nad Italkou Sarou Erraniovou opustila dvorec na vozíku. „Detaily nevím, ale má den na zotavení a Kiki je většinou ready,“ řekla česká tenistka.

Azarenková překvapivě končí ve druhém kole

S nadsázkou se dá říct, že slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová prožívá na Roland Garros obrození. Někdejší hráčka světové třicítky v Paříži prolomila po pěti letech sérii 12 proher v prvním kole na grandslamech a dnes vyřadila ve druhém kole favorizovanou Viktorii Azarenkovou.

„Jsem nadšená, že se to děje v Paříži, protože je to můj nejoblíbenější grandslamový turnaj. Vždycky jsem tady hrála dobře,“ řekla šestadvacetiletá Slovenka, která už byla na Roland Garros ve 3. kole v roce 2014, ale pak čtyřikrát vypadla po prvním utkání.

Letos na úvod zdolala někdejší světovou jedničku Američanku Venus Williamsovou. A nyní si vyšlápla na další bývalou první ženu dvouhry žebříčku Bělorusku Azarenkovou, která hrála nedávno finále US Open a přijela v roli turnajové desítky.

„Pořád jsem doufala, že to přijde, a mám obrovskou radost z postupu do třetího kola. Navíc jsem porazila dvě skvělé hráčky, ke kterým mám respekt,“ řekla.

Schmiedlová, 25. hráčka dvouhry z roku 2015, byla ve výměnách lepší a o postup ji nepřipravilo ani podklouznutí na začátku druhého setu. Odřené koleno si nechala ošetřit a zápas bez problémů dohrála. V dalším kole se košická rodačka, která loni podstoupila operaci kolena, utká s Argentinkou Nadiou Podoroskou.

Žádné komplikace nepřipustili žhaví favorité Rafael Nadal a Simona Halepová. Dvanáctinásobný pařížský šampion, jenž usiluje o 20. grandslamovou trofej a vyrovnání rekordu Rogera Federera, deklasoval za hodinu a 40 minut Američana Mackenzieho McDonalda 6:1, 6:0, 6:3. První nasazená Halepová, vítězka French Open z roku 2018, porazila v rumunském duelu Irinu Camelii Beguovu i v osmém vzájemném souboji 6:3, 6:4.

Jen o něco více práce měl na kurtu vítěz US Open Dominic Thiem. Rakouský tenista, jenž na Roland Garros obhajuje loňskou finálovou účast, zdolal Američana Jacka Socka 6:1, 6:3, 7:6, když ve zkrácené hře třetí sady odvrátil tři setboly.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 38 milionů eur):

Muži:

Dvouhra – 2. kolo: Wawrinka (16-Švýc.) – Koepfer (Něm.) 6:3, 6:2, 3:6, 6:1, Korda (USA) – Isner (21-USA) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4, Fritz (27-USA) – Albot (Mold.) 6:3, 6:2, 6:4, Gaston (Fr.) – Nišioka (Jap.) 6:4, 7:6 (7:4), 3:6, 6:2, Ruud (28-Nor.) – Paul (USA) 6:1, 1:6, 6:3, 1:6, 6:3, Sonego (It.) – Bublik (Kaz.) 7:6 (10:8), 6:1, 7:5.

Ženy:

Dvouhra – 2. kolo: Krejčíková (ČR) – Strýcová (32-ČR) 6:4, 3:6, 6:3, Siniaková (ČR) – Pavljučenkovová (Rus.) 6:3, 6:4, Bertensová (5-Niz.) – Erraniová (It.) 7:6 (7:5), 3:6, 9:7, Svitolinová (3-Ukr.) – Zarazúaová (Mex.) 6:3, 0:6, 6:2, Pironkovová (Bulh.) – S. Williamsová (6-USA) bez boje, Schmiedlová (SR) – Azarenková (10-Běl.) 6:2, 6:2, Podoroská (Arg.) – Putincevová (23-Kaz.) 6:3, 1:6, 6:2, Anisimovová (25-USA) – Peraová (USA) 6:2, 6:0, Alexandrovová (27-Rus.) – Sharmaová (Austr.) 6:3, 6:3, Halepová (1-Rum.) – Beguová (Rum.) 6:3, 6:4, Mertensová (16-Belg.) – Kanepiová (Est.) 6:4, 7:5, Sakkariová (20-Řec.) – Rachimovová (Rus.) 7:6 (7:0), 6:2.

Čtyřhra – 1. kolo: Kristýna Plíšková, Kužmová (13-ČR/SR) – Paarová, Wachaczyková (Rum./Něm.) 6:2, 2:6, 6:0, Peschkeová, Schuursová (6-ČR/Niz.) – Ninomijaová, Hibinová (Jap.) 7:6 (7:5), 5:7, 6:4.



Zdroj příspěvku

Scroll to top