Měsíc: Říjen 2023

Krejčíková se Siniakovou zahájily tenisový Turnaj mistryň porážkou


Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vstoupily do tenisového Turnaje mistryň v mexickém Cancúnu porážkou. Loňské finalistky a nasazené čtyřky odvrátily v prvním utkání ve skupině Mahahual proti německo-ruské dvojici Laura Siegemundová, Věra Zvonarevová tři mečboly, ale nakonec prohrály 3:6, 7:6, 5:10.

Vítězky soutěže z roku 2021 si zkomplikovaly boj o postup do semifinále.

Sedmadvacetileté Češky prohrály zahajovací duel Turnaje mistryň poprvé. Neuspěly po předchozích čtyřech triumfech. Vítězky letošního Australian Open sice zápas zdramatizovaly poté, co prohrávaly ve druhém setu 2:5 a vynutily si super tie-break, v něm už ale neuspěly.

V základní skupině je čekají ještě duely s americkou dvojicí Cori Gauffová, Jessica Pegulaová a kanadsko-novozélandským párem Gabriela Dabrowská, Erin Routliffeová. Do semifinále postoupí dvě dvojice.

Sedmadvacetileté Češky nezahájily utkání dobře. Ve čtvrtém gamu přišly poprvé o servis, a přestože po brejku snížily na 3:4, Siegemundová se Zvonarevovou prolomily vzápětí jejich podání znovu a získaly po sedmatřiceti minutách první set.

Ani ve druhé sadě to dlouho nevypadalo, že by se Krejčíková se Siniakovou dostaly do tempa. Po dvou ztracených servisech prohrávaly už 2:5. Češky ale duel nevzdaly, nedovolily soupeřkám ani jeden mečbol a srovnaly. Podobně si vedly i po ztrátě jedenáctého gamu a vynutily si zkrácenou hru.

V ní se už Siegemundová se Zvonarevovou k mečbolům dostaly. Za stavu 6:4 měly dvě možnosti na ukončení zápasu, Krejčíková se Siniakovou ale znovu zabojovaly, získaly čtyři míčky po sobě a vynutily si super tie-break.

Také v něm ale Češky nezachytily úvod a brzy prohrávaly 0:4 a 1:6. Za stavu 4:9 sice odvrátily třetí mečbol, ten další už ale turnajové šestky Siegemundová se Zvonarevovou využily.

Tenisový Turnaj mistryň v Cancúnu (tvrdý povrch, dotace 9,000.000 dolarů):

Čtyřhra:

Skupina Mahahual:

Siegemudová, Zvonarevová (6-Něm./Rus.) – Krejčíková, Siniaková (4-ČR) 6:3, 6:7 (6:10), 10:5.



Zdroj příspěvku

Pardubice ve šlágru kola udolaly Spartu, Litvínov drží domácí neporazitelnost


Hokejisté Litvínova vyhráli v 16, kole extraligy nad Kometou Brno 6:3, ale v čele soutěže zůstávají Pardubice, které ovládly šlágr kola proti Spartě.

Pardubice třetí Spartu zdolaly 4:3 a před Litvínovem si udržely jednobodový náskok. Pět gólů padlo již v prvních pěti minutách zápasu. Hosté potom ve třetí třetině vyrovnali, ale rychlou odpověď v podobě vítězného gólu přichystal Martin Kaut. Dvě branky Východočechů vstřelil před vyprodanou pardubickou arénou (10.194 diváků) Robert Říčka. Pražané neuspěli po sérii tří výher.

Do sestavy Pardubic se vrátil útočník Adam Musil, který po zranění odehrál svůj první zápas v tomto ročníku. Sparta naopak postrádala Mozíka a Řepíka, z rodinných důvodů chyběl Kestner. 

Litvínov potvrdili proti Kometě pozici nejúspěšnějšího týmu v domácím prostředí. Na jubilejní desáté výhře v sezoně na Zimním stadionu Ivana Hlinky se dvěma góly a asistencí podílel útočník Nicolas Hlava.

Hosté do utkání dobře vstoupili a k vedení jim pomohl i faul Kudrny a využitá přesilovka. Tomka v litvínovské brance překonal Zaťovič. Vyrovnat mohl David Kaše, v dobré pozici ale při zakončení promáchl.

České Budějovice porazily Plzeň 4:1. Jihočeši zabrali po dvou zápasech bez zisku a připsali si druhou výhru z posledních devíti vystoupení. Všechny body získal Motor takřka po měsíci. A to i přesto, že Indiány poslal ve 26. minutě do vedení Jakub Šiler. Ještě do druhé přestávky otočili vývoj Jan Ordoš a Mikuláš Hovorka.

Třinec vyhrál v Liberci 3:1 a bodoval poosmé za sebou. Pošesté při této sérii slavil vítězství. Rozhodující branku vstřelil v 53. minutě Daniel Voženílek a 112 sekund před koncem zpečetil výsledek při power play do prázdné branky Richard Pánik, který si v utkání připsal i asistenci. Bílí Tygři nenavázali na poslední dvě výhry a prohráli čtvrtý ze šesti zápasů.

16. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov – HC Kometa Brno 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 12. D. Kaše (Hlava, Baránek), 14. Jaks (D. Kaše), 33. Maštalířský (Kirk), 40. Abdul (Gut), 52. Hlava (O. Kaše), 60. Hlava (O. Kaše) – 5. Zaťovič (Holík, Gazda), 42. K. Pospíšil (Moses, Cingel), 46. Moses. Rozhodčí: Úlehla, Ondráček – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 4282.

Litvínov: M. Tomek – Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda – Koblasa, Gut, A. Kudrna – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – Abdul, Kirk, Maštalířský – Havelka, Jurčík, Válek. Trenér: Mlejnek.

Brno: Š. Lukeš – Lintuniemi, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga, L. Kaňák – J. Kos, Marcinko, Kohout – Moses, Cingel, K. Pospíšil – Flek, Holík, Zaťovič – Kratochvíl, Vincour, Okál. Trenér: Modrý.

Banes Motor České Budějovice – HC Škoda Plzeň 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Ordoš (Kondelík, Pýcha), 38. Hovorka (M. Beránek, M. Doudera), 44. M. Hanzl (D. Simon, Štencel), 60. Kubík – 26. Šiler (M. Indrák). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváků: 5705.

České Budějovice: Strmeň – Vráblík, Štencel, Hovorka, M. Doudera, Pýcha, Gulaši, Štich – Ordoš, Kondelík, Kubík – Gulaš, Harris, F. Přikryl – D. Simon, M. Hanzl, M. Beránek – Vopelka, M. Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Plzeň: Hlavaj – Zámorský, Kvasnička, Laakso, A. Jiříček, Piskáček, Malák, Dujsík – K. Hrabík, Lev, Schleiss – Holešinský, M. Indrák, Söderlund – Rekonen, Jansa, Pour – Šiler, P. Straka, Matýs. Trenér: Kořínek.

Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Bulíř (Birner) – 34. L. Hudáček (Daňo, Marinčin), 53. D. Voženílek (M. Růžička, Pánik), 59. Pánik. Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4126.

Liberec: D. Král – Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Budík, Derner – Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský – Bulíř, A. Najman, Birner – Hawryluk, J. Vlach, J. Pérez – Kelly Klíma, J. Šír, T. Galvas. Trenér: Pešán.

Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Marian Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – M. Růžička, D. Voženílek, Pánik – Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Říčka (Košťálek, Cienciala), 4. Říčka (R. Kousal, Košťálek), 5. Cienciala, 45. M. Kaut (Cienciala, J. Kolář) – 3. Buchtele (J. Lajunen, Krejčík), 4. Chlapík (M. Forman, Sobotka), 43. Sobotka (Chlapík). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Bohuněk, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Will – Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála – Hyka, L. Sedlák, Říčka – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – M. Kaut, A. Musil, Cienciala – Vondráček, O. Rohlík, Mandát – Paulovič. Trenér: Varaďa.

Sparta: Jakub Kovář (5. Kořenář) – Moravčík, Krejčík, Irving, Němeček, Mikliš, Kempný – M. Forman, Sobotka, Chlapík – P. Kousal, R. Horák, D. Vitouch – Sihvonen, J. Lajunen, Konečný – Hauser, O. Najman, Buchtele. Trenér: Gross.



Zdroj příspěvku

Hokejisté se na olympiádě utkají s Finskem, Německem a týmem z kvalifikace


Čeští hokejisté by se na olympijských hrách v roce 2026 v Miláně měli utkat v základní skupině B s Finskem, Německem a týmem z kvalifikace. Nasazení týmů a složení skupin zveřejnila mezinárodní federace IIHF na svém webu.

Rozpis podmínečně počítá i s účastí Ruska v případě jeho návratu do soutěží. Momentálně Rusové a Bělorusové nemohou na akcích IIHF startovat kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

Země byly rozděleny do skupin na základě aktuálního světového žebříčku, který vede Kanada před Finskem a Ruskem. Český tým jako osmý v pořadí IIHF figuruje ve skupině B. Skupina A je jako jediná kompletní a tvoří ji Kanada, Švédsko, Švýcarsko a pořadatelská Itálie. Ve skupině C jsou s Ruskem Spojené státy americké a dva týmy z kvalifikace.

U sborné IIHF uvedla poznámku, že její pozice je teoretická pro případ, že se Rusové vrátí do systému soutěží. Pro sezonu 2023/24 zůstávají obě federace suspendovány. IIHF neuvedla, jak by postupovala v případě pokračování trestu.

O zbylých třech účastnících olympijského turnaje rozhodne systém kvalifikačních turnajů, který se rozběhne už v polovině letošního prosince za účasti žebříčkově nejslabších reprezentací. Ze tří čtyřčlenných skupin postoupí vždy jeden tým do dalšího kola, které se uskuteční v únoru 2024, a znovu trojice nejlepších doplní jisté účastníky finále kvalifikace.

Ta má termín na přelomu srpna a září příštího roku a vítězové z Bratislavy, Rigy a Aalborgu si zajistí start pod pěti kruhy. Ve slovenské skupině D budou s domácím výběrem bojovat Kazachstán a také Bělorusko, které je stejně jako Rusko v rozpisu podmíněně.

Skupinu E tvoří vedle Lotyšska ještě Francie a Rakousko, jistými účastníky skupiny F jsou Dánsko, Norsko a Slovinsko. Na loňské zimní hry v Pekingu postoupily z kvalifikace právě týmy Slovenska, Lotyšska a Dánska.



Zdroj příspěvku

„Lepší vypadat trapně a žít.“ Hokej po děsivém zážitku vzývá nepopulární chrániče


Po tragédii, při níž po zásahu bruslí do krku přišel o život útočník Adam Johnson, přemýšlí lední hokej o lepší ochraně hráčů. Chránič krku, který teprve 29letého Američana mohl zachránit a který mezi hokejisty není populární, by v budoucnu mohl být povinný pro všechny.

Byly to děsivé okamžiky. Potvrdí to všichni, kteří viděli opakovaný záznam nebo sledovali pohárové utkání v rámci nejvyšší britské ligy přímo na stadionu Sheffieldu.

Útočníka Nottinghamu Johnsona při průjezdu hřištěm trefila do krku brusle soupeře, který kvůli kontaktu s jiným hráčem ztratil balanc.

Zasažený hokejista silně krvácel a boj o život navzdory převozu do nemocnice nakonec prohrál.

Lednímu hokeji to připomnělo tragédii z roku 1983, kdy za podobných okolností zemřel v Kanadě 15letý hráč.

Některé hokejisty Johnsonovo úmrtí tak zděsilo, že hned sáhli po chrániči krku. Šlo třeba o část kádru Providence, farmářského týmu bostonských Bruins z NHL.

Ve Velké Británii se přidal celý Oxford. Klub ze třetí nejvyšší britské ligy, za který chytá někdejší fotbalová superhvězda Petr Čech, oznámil, že všichni jeho hráči budou chránič krku nosit povinně při zápasech i trénincích.

Britský hokejový svaz, mající pod palcem všechny tamní soutěže kromě té nejvyšší, zavedl chrániče krku jako všeobecnou povinnost od začátku příštího roku. Doteď je museli nosit jen hráči do 18 let.

Pro příští sezonu zvažuje stejný krok elitní německá liga. Systémové změny tedy přicházejí.

Celkově je ale hokej v tomto ohledu nejednotný. Povinné chrániče krku mají třeba ve Švédsku, Finsku nebo v některých zámořských juniorkách, ale jinde jde o osobní volbu.

Český svaz hokejistům v pravidlech „důrazně doporučuje“, aby si krk chránili, ale rozhodnutí nechává na nich. Povinnost mají jen hráči do 20 let.

Otázkou je, jak se ke smrti Johnsona, bývalého útočníka Pittsburghu, postaví NHL, která zpravidla určuje světové trendy.

V historii slavné soutěže mohli stejně jako Johnson dopadnout kanadský brankář Clint Malarchuk a slovenský forvard Richard Zedník, ale ty se po zásahu brusle do krku podařilo zachránit.

Změna pravidel ani po jednom z těchto případů nepřišla. A dobrovolně si chránič krku prakticky nikdo nebere. Proč?

Trenér Bostonu a bývalý centr Jim Montgomery si postěžoval, že mu chránič v letech, kdy ho jako junior musel nosit, ztěžoval dýchání.

Podle útočníka Washingtonu T. J. Oshieho je zase problém v tom, že na stadionech je větší horko než kdy dřív a nosit do toho „rolák“ není zrovna žádoucí.

Je tu ale ještě jeden důvod, přízemnější, pro mnohé hráče ale možná nejpodstatnější.

„Chránič krku nevypadá cool. Ať už je důvod jakýkoliv, prostě to není šik, nepůsobí to zrovna skvěle,“ řekl Oshie online deníku The Athletic.

Sám před lety pomohl založit hokejovou firmu, která se postupně dostala k výrobě funkčního oblečení proti proříznutí bruslí. Nabízí ochranu achillovky, zápěstí a také krku.

S tím posledním, chráničem krku spojeným s tričkem s dlouhým rukávem, přišel Oshie, když si přečetl o incidentu s rozříznutým krkem v mládežnickém hokeji.

Že by ale novinku začal nosit on sám, to ne.

Zviklala ho až Johnsonova smrt. Po ní si objednal jedno toto tričko pro sebe a čtyři další na vyzkoušení pro spoluhráče ve Washingtonu.

O ochraně krku už přemýšlejí i další hráči NHL. „Určitě je to něco, co teď zvažuju. Koho vlastně zajímá, jak to vypadá? Vypadat trapně a žít je o hodně lepší než opak,“ prohlásil forvard Chicaga Jason Dickinson.

Web The Athletic předpokládá, že vzhledem ke stále rychlejší a svým způsobem nebezpečnější hře budou chrániče krku nakonec povinné pro všechny. Stejně jako tomu bylo u helem a nyní plexi štítků (bez nich smí hrát už jen pár veteránů).

„Je to jen otázka času. A za deset nebo dvacet let se můžeme dočkat toho, že hráči budou běžně nosit celoobličejové kryty. Je snadné si to představit,“ napsal novinář Mark Lazerus.



Zdroj příspěvku

Kurt je fakt zlý, šílený, skáče to všude. Vondroušová se v Mexiku pustila do kritiky


Markéta Vondroušová se po svém úvodním duelu Turnaje mistryň přidala k Aryně Sabalenkové a Jeleně Rybakinové a tvrdě zkritizovala kurt v mexickém Cancúnu. Tristní kvalitou dvorce ale česká tenistka nechtěla omlouvat svou porážku 6:7, 0:6 s polskou favoritkou Igou Šwiatekovou. Ostatně ani čtyřnásobné grandslamové vítězce nepředvídatelný povrch nevyhovoval.

Šwiateková – Vondroušová | Video: Associated Press

V očekávaném duelu mezi úřadující šampionkami Wimbledonu a Roland Garros se nehrál pěkný tenis a zásadní vinu na tom nesla právě kvalita centrálního kurtu, na němž se objevují bubliny a různé další nerovnosti.

Iga Šwiateková byla po utkání o něco smířlivější, po vítězném zápase se přece jen na negativa snáze zapomíná.

„Není to pozitivní pro žádnou z nás, nicméně není naším hlavním úkolem soustředit se právě na tohle. Občas přijde divný odskok, což je ale stejné jako na antuce nebo na trávě, takže se na to snažím dívat touto perspektivou a dělat svou práci. Není to pohodlné, ale nakonec na tom nezáleží, protože všechny máme stejné podmínky,“ prohlásila dvaadvacetiletá světová dvojka.

Vondroušová se na tiskovou konferenci dostavila s úsměvem, okamžitě se ale pustila do kritiky.

„Upřímně, kurt je velmi zlý. Opravdu hodně šílený. Skáče to všude. Není to ani tvrdý povrch, spíš je to jako špatná antuka nebo tráva. Neříkám to proto, že jsem prohrála, cítila jsem to stejně už při tréninku. Pro Turnaj mistryň to není dobré,“ uvedla čtyřiadvacetiletá tenistka ze Štvanice.

Vondroušová vyjádřila zklamání nad svou první účastí na WTA Finals, tenisovém svátku určeném pro osm nejlepších tenistek sezony.

„Mám pocit, že lidi z WTA vůbec nezajímá, jak to vnímáme my. Nikdo nás neposlouchá, nikoho nezajímá náš názor. Je to velmi smutné,“ řekla Češka novinářům. 

Připojila se tak zejména k Bělorusce Aryně Sabalenkové a Kazašce Jeleně Rybakinové, které v dosavadním průběhu turnaje platily za nejhlasitější kritičky.

Hráčky na nerovném povrchu ztrácejí rytmus, místo pěkných úderů a vyrovnaných výměn tak převládají nevynucené chyby. Míček se buď sveze a nevyskočí, nebo naopak vystřelí hráčkám nepřirozeně nad hlavu.

„Všechny se tu trápíme, o tom kurtu raději ani nebudu mluvit. Pro Turnaj mistryň to není důstojné, kvalita zápasů není nejlepší. Všechno udělali pozdě a tak ani nebyl čas něco napravit,“ podotkla Rybakinová.

Světová jednička Sabalenková doplnila, že se na kurtu necítí bezpečně a to navzdory jednoznačnému vítězství 6:0, 6:1 v úvodním duelu proti Řekyni Marii Sakkariové.

„Pro mě je to neakceptovatelné, vzhledem k tomu, o jaký turnaj jde a co je ve hře. Lidé, kteří se tu o nás starají, za to nemohou a my si ceníme veškeré péče i místních fanoušků. Od WTA je to ale neúcta směrem k hráčkám,“ vyjádřila se Běloruska na Instagramu.

Tenistky navíc nemile překvapil i nedostatek komunikace ze strany tenisové asociace. Podobu kurtu a kvalitu povrchu s nimi nikdo před začátkem turnaje nekonzultoval. Kurt vyrostl na louce u pláže na poslední chvíli a hráčky musely do poslední chvíle trénovat na hotelových kurtech, protože na stavbě ještě dva dny před prvním utkáním pracovali dělníci.

„Nebyli za námi právě vůbec nikdo. Byly jsme trénovat v sobotu a už tam ty bubliny byly. Ono se to možná nezdá, když na to lidi koukají, ale pak člověk úplně ztrácí rytmus a čeká jen, kam to skočí. Buď to sjíždí, nebo to vyskakuje tři metry nahoru. Přijde mi, že je těžké se na tom hýbat. Dali na to prý jen jednu vrstvu barvy, protože to nestíhali. Ten kurt očividně není ready,“ řekla Vondroušová v rozhovoru pro Radiožurnál.



Zdroj příspěvku

Scroll to top