V New Yorku před pár týdny chyběla spousta hvězd, z velké trojky mužského tenisu se účastnil jen Srb Novak Djokovič a diskvalifikací po zásahu do krku lajnové rozhodčí se postaral o největší senzaci celého turnaje.
Na US Open pak zpytoval svědomí a tvrdil, že ho tahle skutečnost udělá lepším člověkem. V Římě se ukázalo, že se stal spíše lepším tenistou. Ve čtvrtfinále lámal rakety, v semifinále se hádal s rozhodčím a sprostě nadával, ale nakonec smetl všechny soupeře a v italské metropoli shrábnul už 36. titul kategorie Masters.
„Vážně ho obdivuji, jak hrál. A to byla jediná odpověď, kterou mohl dát na veškerou tu kritiku, která se na něj po newyorském incidentu snesla,“ nechal se slyšet finalista French Open z roku 1988 Henri Leconte.
Za mořem na amerických betonech chyběl Španěl Rafael Nadal, který na pařížském podniku velké čtyřky už triumfoval dvanáctkrát. V Římě ale tento týden skončil už v osmifinále.
„To ale neznamená, že když prohrajete v Římě, neuspějete na French Open. Na grandslamu je to o konkrétních momentech, které dokážete v klíčových chvílích na kurtu vyřešit,“ prohlásil Leconte, který v Paříži dělá experta Eurosportu.
Z velké trojky poslední dekády světového tenisu bude chybět jen dlouhodobě zranění Švýcar Roger Federer. „To je pro mě takový James Bond tenisu, vůbec celá ta trojka s Rafou a Novakem jsou takoví superhrdinové z jiné galaxie, takoví Avengers, navzájem si posouvají limity, je to úžasné,“ chválí Leconte hrající legendy.
Nadala ale čeká nyní v Paříži pořádná lopota. Přeložený grandslam na přelomu září a října s sebou přináší chladné a deštivé počasí. Míče tak nelétají, antuka je pomalejší a agresivně hrající Nadal bude mít větší práci ukončit výměnu.
A aby toho nebylo málo, pořadatelé pro letošní ročník vyměnily balóny, se kterými se bude hrát. Místo tradičních míčů Babolat budou podavači rozdávat Wilsony.
„A ty tedy podle mého rozhodně nejsou na antuku. Hrál jsem s nimi na Mallorce v teplých podmínkách a i tak byly pomalé. Tohle dělá French Open zase o něco složitější. Organizátoři by měli taky trochu myslet na zdraví hráčů, ty míče jsou těžké, jde tady o loket. Ale nedá se nic dělat, beru to jako další výzvu,“ prohlásil sám Nadal.
A nadšený není ani další milovník antuky a čerstvý grandslamový šampion z New Yorku Rakušan Dominic Thiem.
„Pro mě byly Babolaty nejoblíbenější míče na okruhu, takže jsem trochu smutný. Krásně se s ním hrají rotace,“ dodala současná světová trojka.
Jenže jak je Paříž na startu French Open studená a nehostinná, jsou chladnokrevní i pořadatelé. V týdnu se dostali do křížku s některými tenisty kvůli výsledkům koronavirových testů.
Bosňan Damir Džumhur se nemohl účastnit kvalifikace, protože měl jeho trenér pozitivní test. Podle hráče byl ale falešně pozitivní a protože nedostal šanci na opakovaný odběr, chce se Džumhur s Francouzi soudit.
Pěkně napěněný byl i Španěl Fernando Verdasco, který také nemohl startovat, přitom argumentoval, že jeho test byl pozitivní pouze na protilátky na koronavirus.
Chladný antukový grandslam začíná v neděli v 11 hodin. Vítěz dvouhry si přijde na 1,6 milionu eur, tedy asi 43 milionů korun.