Skotští fotbalisté v kvalifikaci porazili i Nory, Haalandův gól tomu nezabránil

Fotbalisté Skotska v kvalifikaci mistrovství Evropy zvítězili v Norsku po obratu v závěru 2:1 a ve skupině A po třech kolech zůstali stoprocentní. Domácím nepomohla k premiérové výhře v bojích o Euro 2024 ani proměněná penalta kanonýra Erlinga Haalanda, jenž v kvalifikaci nastoupil poprvé.

Norové byli v Oslu od začátku aktivnější, ale dlouho nedokázali překonat pevnou skotskou obranu. Po hodině hry Porteous stáhl v pokutovém území Haalanda a dvaadvacetiletý kanonýr penaltu proměnil.

Haaland, jenž v minulé sezoně za Manchester City nastřílel 52 soutěžních gólů a pomohl k zisku treble, skóroval po pětizápasovém půstu. Jeho 22. reprezentační trefa však Norům k bodům nestačila.

Krátce po Haalandově vystřídání totiž v 87. minutě srovnal Dykes a hostující útočník hned za dva minuty připravil vítězný gól pro střídajícího McLeana. Skotsko překvapivě vede tabulku o šest bodů před Španělskem, které má zápas k dobru. Norsko je třetí s jedním bodem.

Černá Hora před úterním přípravou s Českem remizovala v Podgorici s Maďarskem 0:0. Domácí v neúplné tabulce kvalifikační skupiny G zůstali třetí o skóre za svým dnešním soupeřem. Maďaři ale odehráli o jeden duel méně.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:

Norsko – Skotsko 1:2 (0:0)

Branky: 61. Haaland z pen. – 87. Dykes, 89. McLean.

Litva – Bulharsko 1:1 (1:1)

Branky: 15. Girdvainis – 27. Petkov. ČK: 17. Lasickas (Litva).

Branky: 59. Sinani, 89. Rodrigues.

20:45 Island – Slovensko (Reykjavík), Portugalsko – Bosna a Hercegovina (Lisabon).