Miliardová rekonstrukce má stopku. Projděte si Tyršův dům díky unikátní vizualizaci
Československá obec sokolská koupila zdevastovaný palác v roce 1921 a rekonstrukce a dostavba se uskutečnila dle návrhu architekta Františka Krásného, žáka Otto Wagnera. Velkou tělocvičnu tak například zdobí reliéfy se sokolskou tématikou. Vznikl zde i bazén, který je nejstarším fungujícím krytým plaveckým bazénem v Praze.
Slavnostního otevření Tyršova domu, jak byl areál po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi pojmenován, se v květnu 1925 zúčastnil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Po letech útrap, ať už od nacistů či komunistů, získala Česká obec sokolská své sídlo zpět v roce 1991. Po povodních v roce 2002 došlo k nezbytným opravám tělocvičen a zatopených prostor. Stopy rozbouřené Vltavy jsou ale stále znát. Je proto nasnadě, že si areál zaslouží rekonstrukci a moderní prvky.
V únoru 2021 byl představen ambiciózní návrh uznávaného architekta Josefa Pleskota. Většina změn je situována pod zem. V návrhu jsou další tělocvičny, rehabilitace i lázně. Na povrchu vyroste tělocvična pod širým nebem. „Cílem je sokolská komplexnost,“ popisoval tehdy Pleskot.
Sokolskou ambicí je vytvořit nové srdce českého sportu. Náklady se odhadují na více než miliardu korun. „Bez zásadní podpory státu, a to prostřednictvím nejen Národní sportovní agentury, ale i ministerstva kultury a také Magistrátu hlavního města Prahy či Prahy 1, nebude možno tuto společnosti prospěšnou změnu realizovat. Všechny zainteresované strany si ale potřebu přestavby uvědomují,“ řekl Marek Tesař, ředitel kanceláře České obce sokolské.
Otázkou je, kdy se revitalizace uskuteční. „Ačkoli jsme více jak rok detailně studii konzultovali s Národním památkovým ústavem i jejím ředitelem a vyšli jsme vstříc ve všech směrech jejich požadavkům, je projekt nyní z důvodu rozhodnutí památkářů Magistrátu hlavního města Prahy zastaven. Nyní jsme v jednání s Ministerstvem kultury. Věříme, že se nám je podaří přesvědčit o kvalitě tohoto řešení,“ věří Tesař.
Honosné prostory Tyršova domu a Michnova paláce je možno si pronajmout na sportovní, společenské, kulturní či firemní akce. Každou třetí středu v měsíci se konají komentované prohlídky, které se uskuteční i v pátek 23. června v rámci Noci sokoloven.