Tao Geoghegan Hart vyhrál poprvé Giro, Černý dojel v závěrečné časovce šestý

Britský cyklista Tao Geoghegan Hart vyhrál Giro d’Italia a poprvé v kariéře získal titul na některém ze závodů Grand Tour. Závěrečnou časovku ovládl jeho stájový kolega z týmu Ineos Ital Filippo Ganna, Hartovi stačilo v souboji o celkové prvenství s Australanem Jaiem Hindleym 13. místo. Josef Černý uzavřel vydařené vystoupení na Giru šestou příčkou.

Český cyklista potvrdil na trati 15,7 kilometru v Miláně časovkářské kvality. Vítěz páteční 19. etapy uzavřel Giro stejně, jak ho před třemi týdny zahájil. Šestý byl i v úvodní časovce v Palermu, před týdnem v druhé jízdě na čas vybojoval páté místo.

Italský mistr světa Ganna ovládl i třetí časovku letošního ročníku Gira, který byl kvůli koronaviru odložen z tradičního květnového termínu. Dvojnásobného evropského šampiona v jízdě proti chronometru a světového rekordmana v hodinovce Viktora Campenaertse porazil o 32 sekund, těsně třetí byl další jezdec Ineosu Rohan Dennis.

Pětadvacetiletý Geoghegan Hart vstupoval do závěrečné etapy se stejným časem jako Hindley, jenž startoval v růžovém dresu. V rozhodující koncovce ale australského vrstevníka jasně porazil a Giro vyhrál po absolvování téměř 3500 kilometrů s náskokem 39 sekund. Ani jeden z nich přitom dosud na závodě Grand Tour nedojel lépe než na 20. místě.

„Je to bizarní, abych byl upřímný. Ani v nejdivočejších snech jsem si tohle nepředstavoval, když Giro skoro před měsícem začínalo na Sicílii. Celou kariéru jsem snil o tom, že jednou budu na takovémto závodu v nejlepší desítce nebo možná dokonce v pětce. Myslím, že mi bude chvíli trvat, než to strávím,“ řekl v cíli nadšený Geoghegan Hart.

Hindley byl s druhým místem smířený. „Co můžu říct, jsem docela zklamaný, ale zároveň je to pro mě ohromný výsledek, že jsem v Miláně na pódiu. Jsem superpyšný,“ uvedl. „Už před startem jsem věděl, že bude těžké porazit ho v časovce. Dal jsem do toho všechno, nemám čeho litovat,“ dodal.

Ineos slaví na Giru druhý triumf po dvou letech, v roce 2018 zvítězil Chris Froome. Závod přitom letos pro stáj začal katastrofálně, protože po pádu musel hned v jeho úvodu odstoupit lídr týmu Geraint Thomas.

Celkově třetí skončil Hindleyho nizozemský kolega ze Sunwebu Wilco Kelderman. Portugalec Joao Almeida, jenž jezdil v růžovém dresu od třetího dne až do čtvrteční královské etapy, kdy ho nakrátko vystřídal Kelderman, nakonec obsadil čtvrtou příčku.

Cyklistický závod Giro d’Italia – závěrečná 21. etapa (časovka Cernusco sul Naviglio – Milán, 15,7 km):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 17:16, 2. Campenaerts (Belg./NTT), 3. Dennis (Austr./Ineos Grenadiers) oba -32, 4. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step), 5. Scotson (Austr./Groupama-FDJ) oba -41, 6. Černý (ČR/CCC), 7. Haga (USA/Sunweb) oba -44, 8. McNulty (USA/SAE Team Emirates) -46, 9. Gradek (Pol./CCC), 10. Tratnik (Slovin./Bahrajn-McLaren) oba -47.

Konečné pořadí: 1. Geoghegan Hart (Brit./Ineos Grenadiers) 85:40:21, 2. Hindley (Austr./Sunweb) -39, 3. Kelderman (Niz./Sunweb) -1:29, 4. Almeida -2:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -3:09, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -7:02, 7. Nibali (It./Trek-Segafredo) -8:15, 8. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -8:42, 9. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) -9:57, 10. Pernsteiner (Rak./Bahrajn-McLaren) -11:05, …86. Černý -4:04:57.

Bodovací soutěž: 1. Démare (Fr./Groupama-FDJ) 233, 2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) 184, 3. Almeida 108, …5. Černý 78.

Vrchařská soutěž: 1. Guerreiro (Portug./EF) 234, 2. Geoghegan Hart 157, 3. De Gendt (Belg./Lotto-Soudal) 122.

Mladí jezdci: 1. Geoghegan Hart 85:40:21, 2. Hindley -39, 3. Almeida -2:57.

Týmy: 1. Ineos Grenadiers 257:15:58, 2. Deceuninck-Quick Step -22:32, 3. Sunweb -28:50.