Srbové jsou poprvé na evropském šampionátu. Balkáncům stačila remíza s Bulharskem

Fotbalisté Srbska poprvé v historii postoupili na mistrovství Evropy. V závěrečném utkání kvalifikační skupiny G doma remizovali s Bulharskem 2:2 a v tabulce obsadili druhé místo za maďarskou reprezentací. Ta coby jistý účastník Eura v příštím roce porazila 3:1 Černou Horu, která by se kvalifikovala pouze v případě svého vítězství a porážky Srbska.

Závěrečný turnaj v Německu zná 17 z 24 účastníků. Srbsko si na evropském šampionátu zahraje premiérově od svého vzniku jako samostatného státu v roce 2006. Na ME v roce 2000 ještě startovalo jako Srbsko a Černá Hora.

Favorizovaní Srbové začali ve městě Leskovac lépe a v 17. minutě otevřel skóre Veljkovič. Jenže v 59. minutě vyrovnal Rusev a deset minut nato poslal hosty do vedení Despodov. V 82. minutě rozhodl o dělbě bodů Babič. Bulhaři, za které odehrál první poločas bývalý sparťanský útočník Minčev, zakončili kvalifikaci na poslední páté pozici a bez vítězství.

Maďarům se v Budapešti nepovedla úvodní půle a ve 36. minutě inkasovali po Rubežičově brance. Na domácím obratu po změně stran se podílel kapitán Szoboszlai dvěma góly během dvou minut, konečné slovo měl v nastaveném čase Ádám Nagy.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2024:

Skupina G:

Srbsko – Bulharsko 2:2 (1:0). Branky: 17. Veljkovič, 82. Babič – 59. Rusev, 69. Despodov.

Maďarsko – Černá Hora 3:1 (0:1). Branky: 66. a 68. Szoboszlai, 90.+3 Z. Nagy – 36. Rubežič.

1. Maďarsko 8 5 3 0 16:7 18
2. Srbsko 8 4 2 2 15:9 14
3. Černá Hora 8 3 2 3 9:11 11
4. Litva 8 1 3 4 8:14 6
5. Bulharsko 8 0 4 4 7:14 4