Nešlo o žádnou shodu náhod nebo snad využití příznivého losu, kdy tenistovi někdo jiný odklidí z cesty ty nejsložitější překážky.
Jannik Sinner v Melbourne bezesporu vyčníval nade všechny.
V úvodních pěti kolech neztratil ani set, přičemž sestřelil i loňského semifinalistu Karena Chačanova nebo slušně rozjetého pátého hráče světa Andreje Rubljova. V semifinále pak doslova vyučil v Melbourne dlouhá léta neporaženého giganta Novaka Djokoviče.
Z hvězdného Srba v mnoha momentech dělal pouhého diváka a přehrál ho už potřetí během posledních několika měsíců.
Po světové jedničce a zdaleka největším favoritovi vyzrál v následném finále i na světovou trojku, přestože s Daniilem Medveděvem prohrál úvodní dva sety.
Úchvatným obratem proti nesmírně inteligentnímu a takřka neutavitelnému sokovi dokonal svůj dokonalý turnaj, který z něj učinil grandslamového šampiona a jednoho z hlavních kandidátů na převzetí žezla pro krále světového tenisu.
„Tohle pro něj bude ohromný skok, v příštích letech vyhraje další řadu grandslamů. Potom, co tady předvedl, bude nezastavitelný. Ukázal neuvěřitelnou vyspělost, je velmi pokorný, super hodný kluk. A už teď se kouká dopředu, rozhodně se neuspokojí,“ básnil o Sinnerovi Nick Kyrgios, který se stal během Australian Open expertem stanice Eurosport a mimochodem, v nové roli si vedl znamenitě.
To Ital uhranul odborníky i fanoušky nejen precizním tenisem, v němž jen těžko hledat jakékoli slabiny, ale i stoickým klidem, se kterým zvládal všechny vypjaté momenty.
Projevy jakýchkoli negativních emocí aby u něj člověk pohledal.
Virálním se v této souvislosti stalo video jeho „vzteklé“ reakce ze semifinále proti Novaku Djokovičovi.
Záběry dostaly všeříkající popisek: „Nejvyšší úroveň vzteku, které je Jannik Sinner na kurtu schopen.“
Ledově klidný Rodák z Innichenu, horského městečka na hranicích s Rakouskem, kde drtivá většina obyvatel mluví německy, byl v mládí rovněž jedním z nejlepších mladých alpských lyžařů Itálie, nakonec si ale ze dvou životních sportovních lásek vybral výrazně teplejší variantu: tenis.
Za budoucí superstar světového tenisu je považován již několik let. Rychle se protlačil kupředu, mezi absolutní špičku ale prudce vystřelil až loni, kdy se zklidnil, vyspěl a zlepšil prakticky ve všech herních činnostech.
Výrazně k tomu přispěla spolupráce s jedním z nejrespektovanějších koučů, Australanem Darrenem Cahillem, bývalým trenérem světových jedniček Andre Agassiho, Lleytona Hewitta či Simony Halepové.
„Za tyhle dva týdny jsem to řekl snad čtrnáctkrát. Cahill udělal zejména v servisu Sinnera úžasné změny. Hrál jsem proti němu dřív a v jeho hře byly určité díry. Teď ztratil za celý grandslam jen dvakrát podání. To je snad vtip. Něco takového vyžaduje obří míru koncentrace a disciplíny,“ prohlásil Kyrgios ještě před finále.
Medveděv v boji o titul sebral Sinnerovi podání hned čtyřikrát za první dvě sady, stejně mu to ale na vítězství nestačilo.
Kyrgios označil Sinnera za „houbu“, která lačně nasává všechny možné rady, všechny možnosti, jak přiblížit svou hru k dokonalosti. V uplynulých čtrnácti dnech v Melbourne se dokonalému výkonu blížil tak pravidelně, až to bralo dech.
Usměvavý, plachý kluk z hor se i po vyhraném finále tvářil, jako by se nic tak světoborného nestalo. S tlakem logicky navazujícím na první velký triumf kariéry by neměl mít problém.
„Tlak je dobrá věc. Tlak miluju. Je to privilegium. Když cítím tlak, jsem zároveň uvolněný a dokážu předvádět svůj nejlepší tenis. Užívám si to, abych byl upřímný,“ podotkl Sinner.
„Prostě rád tančím v bouři tlaku,“ blýskl se chytlavým bonmotem první italský šampion Australian Open v historii a nejmladší vítěz úvodního grandslamu sezony od Novaka Djokoviče v roce 2008.
Finále Australian Open 2024 Jannik Sinner – Daniil Medveděv | Video: Asociated Press