V létě byl Sweeney v úzkých. Nevyhrál Stanley Cup, jemuž vše podřídil, a zbyl mu tým, který kvůli platovému stropu nebylo možné udržet pohromadě.
Postupně zmizela řada opor včetně relativně čerstvých posil Tylera Bertuzziho a Dmitrije Orlova. Skončili veteráni Patrice Bergeron a David Krejčí.
K tomu dlouholetý manažer Bostonu vyměnil důležitého, ale poměrně drahého křídelníka Taylora Halla. To aby si uvolnil ruce.
Stejně ale zůstal v úzkých. Za volných asi 13 milionů dolarů musel podepsat brankáře Jeremyho Swaymana a sestavit polovinu (!) dvanáctičlenného útoku.
Pro srovnání – samotný David Pastrňák zabírá pod platovým stropem 11,25 milionu a i útočník do třetí lajny může vyjít na několik milionů.
Sweeney tak zvolil strategii mnoha levných podpisů. Přivábil vysloužilé veterány, hráče po špatné sezoně nebo farmáře s potenciálem hrát výš. Zkrátka hokejisty, kteří obecně nevzbuzovali velký zájem.
V podstatě šlo o tah z nouze. Ale promyšlený. Vyšel bravurně.
Když online deník The Athletic před časem hodnotil práci manažerů na letním trhu, Boston jako jeden ze šesti klubů dostal nejvyšší známku A.
Důvodem je právě úspěšnost levných podpisů. Obránce Kevin Shattenkirk a útočníci James van Riemsdyk, Danton Heinen a Morgan Geekie dohromady nastřádali 33 branek, o jednu méně než Pastrňák, a 90 bodů, o 12 více než Pastrňák.
Pod stropem přitom zabírají jen 4,825 milionu, podobně jako samotný Pavel Zacha.
Nejvíc ční 34letý van Riemsdyk, jenž má díky zápisu 9+25 z 50 zápasů nejvyšší osobní bodový průměr za poslední tři sezony. Stojí přitom pouhý milion dolarů, o šest méně než před rokem.
Jeden van Riemsdykův bod teď vychází zhruba na 29 tisíc dolarů. Pokud nepočítáme hráče s nováčkovským kontraktem, je to třetí nejnižší číslo v NHL.
Heinen je ligovou dvanáctkou, v gólech dokonce sedmičkou.
Pokud zůstaneme v Bostonu, tak van Riemsdyk, Heinen, Geekie a Shattenkirk jsou čtyřmi z pěti hráčů, kteří se – dle dolarů za gól či bod – vyplatí nejvíc.
Navíc zřejmě nejde o dílo štěstěny, všichni v gólové produkci víceméně naplňují předpovědi pokročilých statistik, van Riemsdyk by si dokonce měl vést ještě lépe.
„Bruins si vytvářejí hodně šancí, když je na ledě, za což sbírá asistence. Čekali bychom ale, že mu to tam bude víc padat. V každém případě píše neuvěřitelný příběh,“ napsal o van Riemsdykovi The Athletic.
Když urostlý Američan do Bostonu přišel, fanoušci Bruins se ještě smiřovali s odchodem jiného levého křídla Bertuzziho, který nakonec za 5,5 milionu dolarů zamířil do Toronta. Tam zatím nasbíral pouhých 21 bodů (6+15), tedy podstatně méně než van Riemsdyk.
Vyhráno však manažer Sweeney nemá. I vzhledem ke kolísající formě Bruins musí vymyslet, jak mužstvo posílit před březnovou uzávěrkou přestupů. Opět s minimálním prostorem pod platovým stropem.