Důvodem je skutečnost, že v řece Temži, na níž se v Londýně závod koná, byl zjištěn zvýšený výskyt nebezpečných bakterií Escherichia coli.
„Posádkám bylo řečeno, aby si vzaly boty do vody, zakryly si ranky a oděrky a aby nepolykaly vodu, která bude stříkat kolem nich,“ informoval deník The Sun.
A hlavně – podle nejprodávanějšího britského listu musí vítěz ustoupit od tradice, podle níž po triumfu hází kormidelníka zbytek posádky do vody. Loni se takhle koupal Jasper Parish z osmy Cambridge.
Ten zvýšil náskok v celkové bilanci vítězství závodu, který se poprvé jel 10. června 1829, na 86:81.
V sobotu, kdy je na programu letošní ročník, na máchání kormidelníka nedojde. Hned v šestnácti vzorcích vody, odebraných poblíž mostu Hammersmith Bridge, tedy zhruba v polovině 6800 metrů dlouhé trati, byl totiž objeven zvýšený výskyt bakterie Escherichia coli, což The Sun označil jako „nechutný nález“.
E.coli, která patří ke střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka, je ve vodě indikátorem fekálního znečištění.
V průměru bylo v Temži zjištěno 2869 KTJ (kolonie tvořící jednotky) E.coli na 100 mililitrů vody.
Za bezpečnou hranici je považováno maximálně 1000 KTJ na sto mililitrů. V Česku je pro pitnou vodu vyhláškou 252/2005 Sb. vyžadováno 0 KTJ ve 100 ml testované vody.
E.coli může způsobit záněty močových cest, střevní infekce, zvracení a nejhorší případy mohou vést i k život ohrožující otravě krve.