Vacek se blýskl, dlouho držel první místo. Nakonec alespoň vyrovnal české maximum

Cyklista Mathias Vacek skončil v časovce na olympijských hrách v Paříži jedenáctý a vyrovnal nejlepší české umístění v kategorii mužů v historii.

Zvítězil Belgičan Remco Evenepoel před Italem Filippem Gannou a krajanem Woutem van Aertem.

Dvaadvacetiletý Vacek si při premiéře pod pěti kruhy připsal řadu cenných skalpů, a když po 32,4 kilometrech na mokré trati projel cílem, průběžně vedl.

Jeho jméno se na první příčce blyštilo poměrně dlouho, hlavní favorité ale byli teprve na trati.

Nakonec Vacek vyrovnal umístění Leopolda Königa z Ria de Janeiro 2016. Úřadující domácí šampion zůstal pouhé tři desetiny vteřiny za první desítkou. Do olympijské časovky se přitom dostal až dodatečně.

Na vítězného Evenepoela ztratil Vacek minutu a 43 vteřin. Čtyřiadvacetiletý Belgičan necelý týden po Tour de France, kde byl celkově třetí, přidal olympijské zlato k loňskému titulu mistra světa s náskokem takřka 15 sekund na Gannu. Bronzový Van Aert zůstal zpět ještě o více než deset sekund.

Silniční cyklistika na OH v Paříži:

Muži – časovka (32,4 km):

1. Evenepoel (Belg.) 36:12, 2. Ganna (It.) -15, 3. Van Aert (Belg.) -25, 4. Tarling (Brit.) -27, 5. McNulty (USA) -1:04, 6. Bissegger (Švýc.) -1:26, 7. Oliveira (Portug.) -1:31, 8. Küng (Švýc.) -1:35, …11. M. Vacek (ČR) -1:43.

Ženy – časovka (32,4 km):

1. Brownová (Austr.) 39:38, 2. Hendersonová (Brit.) -1:31, 3. Dygertová (USA) -1:32, 4. Labousová (Fr.) -1:41, 5. Volleringová (Niz.) -1:51, 6. Kopecká (Belg.) -1:56, 7. Cadzowová (N. Zél.) -2:08, 8. Longová Borghiniová (It.) -2:11, …28. Kopecký (ČR) -5:15.