Sparta se dočkala, po devatenácti letech je v Lize mistrů. Drama umocnily tři penalty

Fotbalisté Sparty si po 19 letech a celkově podeváté zahrají hlavní fázi elitní Ligy mistrů. Pražané dnes v domácí odvetě závěrečného 4. předkola porazili Malmö 2:0 stejně jako minulou středu ve Švédsku

V prvním poločase neproměnily oba týmy penaltu, nejprve zaváhal sparťan Veljko Birmančevič a na druhé straně Anders Christiansen. V 80. minutě však třetí penaltu v zápase Lukáš Haraslín zužitkoval, krátce nato přidal pojistku po jeho přihrávce při debutu za Pražany střídající Albion Rrahmani.

Obhájci českého titulu zvládli v letošní kvalifikaci „milionářské“ soutěže tři předkola, v předchozích týdnech vyřadili irský Shamrock Rovers a rumunský FCSB. Za postup Letenští dostanou 18,62 milionu eur (téměř 466 milionů korun).

Česko bude mít zástupce v Lize mistrů po dvou letech, tehdy se do soutěže rovněž přes tři předkola probojovala Plzeň. Spartu může ve středu doplnit její městský rival Slavia, která však doma proti Lille bude dohánět ztrátu 0:2.

Liga mistrů se od této sezony bude hrát ligovým systémem se společnou tabulkou a nově také s 36 týmy. Jména osmi soupeřů Sparty určí čtvrteční los v Monaku. Svěřenci dánského trenéra Larse Friise sehrají osm zápasů, čtyři doma a čtyři venku. S žádným soupeřem se však neutkají dvakrát.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha – Malmö FF 2:0 (0:0)

Branky: 80. Haraslín z pen., 83. Rrahmani. Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Delajod (video, všichni Fr.). ŽK: Vitík, Panák, Rrahmani – Zätterström, Peňa, Christiansen. Diváci: 18.215. První zápas 2:0, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Wiesner (69. Preciado), Laci, Kairinen, Ryneš – Birmančevič, Haraslín (88. Krasniqi) – Olatunji (69. Rrahmani). Trenér: Friis.

Malmö: Dahlin – Rösler (73. Bolin), Jansson, Zätterström – Stryger, Peňa, Johnsen (86. Loukili), Busanello – Rieks (59. Botheim), Kiese Thelin, Christiansen (73. Ali). Trenér: Rydström.