Někdejší francouzský reprezentant Diarra zpochybnil systém už v roce 2017, kdy u belgického soudu v první instanci uspěl s tvrzením, že mu přestupová pravidla FIFA zabránila najít si nový klub po předčasném ukončení smlouvy v Lokomotivu Moskva v roce 2014.
Regule světové federace stanovují, že pokud klub hráči kvůli porušení podmínek smlouvy kontrakt vypoví, zájemce o jeho služby je společně s fotbalistou odpovědný za zaplacení kompenzace tomuto týmu. Tato situace nastala, když chtěl Diarru po konci v Lokomotivu získat belgický klub Charleroi.
„Některá pravidla FIFA pro mezinárodní přestupy profesionálních fotbalistů jsou v rozporu s právem Evropské unie. Dotyčná pravidla brání volnému pohybu profesionálních fotbalistů, kteří chtějí pracovat v novém klubu,“ stojí v tiskové zprávě.
Soudní dvůr potvrdil, že pravidla FIFA, která dodržují i jednotlivé národní asociace, porušují zákony EU ve více bodech. V rozporu s legislativou jsou i případné další sankce, pokud nový klub společně s fotbalistou neodškodní po předčasném ukončení smlouvy hráčův bývalý klub.
Podle pravidel FIFA může být nový klub potrestán zákazem přestupů nebo registrace dalších hráčů. V případě sporu musí podle FIFA zastavit transfery mezi sebou i obě národní federace, kterých se přestup týká.
Soudní dvůr uvedl, že FIFA může svými přestupovými pravidly omezit volnou soutěž pouze tehdy, pokud může prokázat, že je to nezbytné pro ochranu trhu. To ale podle verdiktu nebyl Diarrův případ.