Osud je svádí dohromady ve velkých momentech jejich sportovního života.
Muchová i Gauffová v sobotu postoupily shodně do svého druhého finále na turnajích kategorie WTA 1000, tedy těch nejvýznamnějších hned po grandslamech.
A i podruhé v něm půjdou proti sobě.
Potkaly se také před rokem v semifinále US Open. Gauffová českou soupeřku před natřískanými tribunami stadionu Arthura Ashe přehrála a došla si pak pro svůj první grandslamový titul.
Stalo se tak jen pár týdnů od chvíle, kdy Muchovou rozesmutnila i ve finále „tisícovky“ v Cincinnati.
Bilance tedy vyznívá jasně pro stále teprve dvacetiletou rodačku z Atlanty.
2:0 na zápasy, 4:0 na sety.
Jenže pozor, při žádném z dosavadních setkání nebyla Muchová v ideálním fyzickém stavu.
V Cincinnati jí „zlomil vaz“ extrémně náročný program a po semifinále v New Yorku vyprávěla: „Nebyla jsem ve své kůži, cítila jsem se tak na 60 procent. Abyste porazili někoho, jako je Coco, musíte být stoprocentní.“
Právě po americké šňůře poznamenaná dvěma bolestivými porážkami s Gauffovou přišla dlouhá pauza. Muchová deset měsíců nenastoupila, laborovala s poraněným zápěstím, musela na operaci.
Po pohádkovém comebacku ale ukazuje příslušnost k absolutní světové elitě, poráží špičkové hráčky a sklízí obdiv ze všech stran. Vyhrála jedenáct z dvanácti posledních zápasů, hraje nejlepší tenis svého života, působí nezlomně a v nebývale solidním fyzickém stavu.
Muchová nastoupí už do svého šestého finále na okruhu WTA, uspěla ale pouze jednou, před pěti lety na malém turnaji v Soulu.
Gauffová je v nejdůležitějších duelech jasně úspěšnější: na kontě má sedm titulů z osmi finále.
Ani tenhle faktor, ani vzájemná bilance a dokonce ani o 43 příček lepší žebříčkové postavení jí ale před nedělním tenisovým hitem nezajišťují status favoritky.
Odborníci jsou přesvědčení, že v Pekingu přišel čas Muchové. Osmadvacetiletou hráčku favorizují i bookmakeři a to až překvapivě jasně.
Můžou za to zejména výkony obou protagonistek přímo v Pekingu.
Muchová v prvních čtyřech kolech až děsivě dominovala, protože v nich dohromady ztratila neskutečných 12 gamů. A když šlo do tuhého, vyšlápla si na dvě zřejmě největší kandidátky na titul.
Po strhujícím obratu ukončila 15 zápasů trvající vítěznou šňůru světové dvojky Aryny Sabalenkové a v sobotním semifinále nedala žádnou šanci domácí superstar Čeng Čchin-wen. Za celý zápas olympijskou vítězku pustila k jedinému brejkbolu.
Gauffová naproti tomu na turnaji zatím nepůsobila nejjistěji, v posledních třech zápasech vždy ztratila první sadu, přesto nakonec našla cestu k výhrám.
Po semifinálovém triumfu nad Španělkou Paulou Badosaovou se místo pochval objevovala spíše kritika upozorňující na zlou formu Američanky na servisu, kterou dokumentovalo jedenáct dvojchyb, stejný počet jako ve čtvrtfinále.
„Gauffová je v Pekingu hodně daleko od svých nejlepších výkonů. Naopak Muchová je jasně nejlepší hráčkou celého turnaje,“ shrnul známý tenisový novinář José Morgado všechny předzápasové úvahy do jedné věty.