Hradit si jej budou samy kluby. Odběry se budou týkat všech osob, které jsou uvedeny v zápise o utkání.
Stejné opatření bude čekat i všechny celky, které se v domácím poháru MOL Cupu utkají s týmy z nejvyšší soutěže. Druholigová mužstva budou muset povinně podstoupit testy každý měsíc.
„Bude to k tíži klubů. Kluby to pochopily a souhlasily s tím. Testování bude povinné pro všechny hráče, kteří jsou uvedeni v zápise, plus pro členy realizačních týmů,“ řekl na tiskové konferenci po ligovém grémiu profesionálních klubů předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda. Test nebude moci být starší než tři dny. „Kontrolou bude pověřen technický delegát. Opatření platí až do odvolání ligovým výborem,“ dodal.
Testy podle odhadů vyjdou jeden klub za sezonu zhruba na dva miliony korun. „Naším primárním cílem, samozřejmě kromě ochrany zdraví hráčů, je, že se snažíme vytvořit maximální podmínky pro to, abychom neohrozili české klubové zástupce v kvalifikaci o evropské poháry. Pokud budete hrát kvalifikace pohárů nebo reprezentační zápasy, podmínka testování před každým zápasem je ze strany UEFA striktně nařízena,“ uvedl Svoboda.
„Nechceme zbytečně riskovat a dočkat se situace, že některému našemu pohárovému zástupci ztížíme možnost se do pohárů dostat. Jak to bude vypadat dál, záleží na vývoji epidemiologické situace,“ dodal Svoboda.
LFA před květnovým restartem minulé sezony, přerušené koronavirovou pandemií, vypracovala pro kluby protokol s řadou hygienických opatření, který byl zatím ve formě doporučení. Od nového ročníku se změní na závazná pravidla a v případě jejich porušení může klub či hráče potrestat disciplinární komise.
„Jde o upřesnění toho, co bylo vydáno už na jaře. Nařízení se týkají utkání a tréninkových procesů. Co se týká věcí mimo, to už nemůže řešit LFA. Když se budeme bavit třeba o případu jako v klubu Techtle Mechtle, nemáme možnost, jak je potrestat. Je to o odpovědnosti hráčů. Musí si uvědomit, že pokud budou chodit na diskotéku, pít z kýble jedním brčkem, není to jen o tom, že oni onemocní. Spoluhráči kvůli nim nebudou moci hrát,“ řekl Svoboda a připomněl nákazu sportovců v pražském nočním podniku.
„Testování plus důsledné vyžadování dodržování opatření, to je z našeho pohledu maximum, co můžeme udělat pro to, aby se kompletní ročník dohrál na hřišti,“ uvedl Svoboda.
V souvislosti s koronavirou krizí také řídící orgán soutěže získal pravomoc nařídit klubu v případě zhoršené epidemiologické situace v místě jeho sídla odehrát utkání jinde. „Republika je dnes rozdělena na nějaké oblasti, semafory a mohou tam svítit různé barvy. Chceme se vyhnout situaci, kdy klub sice v karanténě nebude, ale v daném kraji nebo okrese budou zakázány akce s účastí třeba nad 20 osob. To už nejsme schopni utkání odehrát, pro nás je limitní číslo 100,“ uvedl Svoboda.
„V případě, že klub bude zdravý, ale v oblasti nebude možné odehrát utkání, buď si iniciativně najde místo, kde to odehraje, nebo bude mít tu kompetenci řídící orgán,“ dodal.
LFA s ohledem na koronavirovou krizi rovněž upravila tresty za žluté karty. Nově budou muset hráči za každá čtyři napomínání vynechat jedno utkání a karty se už nebudou kumulovat. Dosud za osm napomenutí platil trest na dva zápasy, za 12 na tři duely a podobně.
V minulém ročníku se kvůli výskytu koronaviru v týmu Opavy nedohrála skupina o záchranu a nikdo nesestoupil. Nemohlo být také určeno konečné pořadí, Slavia ale o obhajobu titulu nepřišla.