ITIA po vyšetřování přijala hráččino vysvětlení, že se jí zakázaná látka trimetazidin dostala do těla z kontaminovaného doplňku stravy obsahujícího ostropestřec mariánský. Agentura rozhodla, že Bartůňková neporušila pravidla úmyslně, nenese na případu podstatnou vinu a neprovinila se ani nedbalostí.
Bartůňková měla zastavenou činnost od 16. dubna. Mladá hráčka, jež se právě v dubnu posunula na životní 226. místo světového žebříčku, byla pozitivně testována na únorovém turnaji v Trnavě a o měsíc později v Mariboru. Vinu vždy odmítala.
„Nic špatného jsem neudělala, doping odsuzuju. Jsem ráda, že se můžu vrátit a hrát zápasy. Bylo to hodně těžké období. Jsem ráda, že jsme našli zdroj kontaminace. Děkuji všem, kteří mě podporovali a věřili mi, moc si toho vážím,“ uvedla v tiskovém prohlášení rodiny aktuálně 488. hráčka žebříčku dvouhry. V následujících dnech se hráčka I. ČLTK Praha začne vracet do plného tréninku.
ITIA uvedla, že ji Bartůňková koncem října informovala o tom, že coby zdroj trimetazidinu identifikovala kontaminovaný doplněk stravy. Agentura následně pověřila rozborem doplňku laboratoř s akreditací Světové antidopingové agentury (WADA) v Utahu, jež tvrzení pražské rodačky potvrdila.
ITIA poté po rozhovoru s Bartůňkovou rozhodla, že na dopingovém nálezu tenistka nenese významnou vinu. „Na základě podobných případů z minulosti a vzhledem k povaze látky a okolnostem týkajícím se hráčky navrhla ITIA Bartůňkové šestiměsíční distanc,“ uvedla ITIA s tím, že tenistka přišla také o výsledky mezi prvním pozitivním testem 28. února a provizorním zastavením činnosti 16. dubna. Jedinou výjimkou byl zápas 1. kola na březnovém turnaji v Říčanech, kde Bartůňková odevzdala negativní vzorek. „Hráčka tento trest přijala,“ uzavřela agentura případ.
V minulosti bylo za doping potrestáno pět českých tenistů. Karel Nováček, Petr Korda a Bohdan Ulihrach, jemuž byl trest později zrušen, Ivo Minář a naposledy v roce 2013 Barbora Strýcová.