Arsenal vyhrál v derby na hřišti Tottenhamu 1:0, rozhodl Brazilec Gabriel

Fotbalisté Arsenalu vyhráli v londýnském derby na hřišti Tottenhamu 1:0 zásluhou brazilského obránce Gabriela a posunuli se na druhé místo tabulky anglické ligy. Na stoprocentní Manchester City ztrácejí dva body, o které přišli v minulém kole při domácí remíze s Brightonem.

Trenér Arsenalu Arteta, který v týdnu prodloužil smlouvu do roku 2027, postrádal dvě opory středové řady. Rice byl v minulém kole vyloučen, norský kapitán Ödegaard se vrátil z reprezentačního srazu s poraněným kotníkem.

Na rozdíl od jarního utkání, které Arsenal vyhrál 3:2, čekali diváci na gól více než hodinu. Oba brankáři – Ital Vicario ve službách domácích a Španěl Raya na druhé straně – se přesto nenudili. O bodech pro hosty rozhodla po Sakově rohovém kopu přesná Gabrielova hlavička.

Tottenham vyhrál jen jeden z posledních osmi vzájemných zápasů a ani start do nové sezony nemá ideální, se čtyřmi body je až třináctý. Po zranění se do jeho sestavy vrátil kanonýr Solanke, který dal v minulém ročníku v dresu Bournemouthu 19 ligových branek, ale v nové sezoně se ještě neprosadil.

La Liga

Fotbalisté Celty Vigo po dvou porážkách za sebou zdolali v pátém kole španělské ligy nováčka z Valladolidu 3:1. Hosté po třech kolech ukončili čekání na gól, ale na body znovu nedosáhli. S 13 inkasovanými brankami mají nejhorší obranu v La Lize. Hlavním magnetem dnešního programu bude katalánské derby mezi Gironou a Barcelonou.

Svůj první ligový gól vstřelil ve Vigu Álvarez, který zatím hrál většinou jen za béčko. Druhý přidal Iglesias a po návratu z ročního hostování v Leverkusenu se trefil ve třetím utkání po sobě.

Do druhého poločasu vyběhl v dresu hostů Moro a už po pěti minutách se zapsal mezi střelce. Ale sedmatřicetiletý brankář Guaita, který se vrátil mezi tyče po vleklém zranění ramena, vyrovnání nepovolil. Naopak po vyloučení Martína zpečetil výhru domácích Řek Duvikas.

Španělská fotbalová liga – 5. kolo:

Celta Vigo – Valladolid 3:1 (22. Álvarez, 36. Iglesias, 90.+1 Duvikas – 50. Moro),

Serie A

Fotbalisté AS Řím hráli ve čtvrtém kole italské ligy v Janově 1:1, o první vítězství v sezoně přišli v šesté minutě nastavení. Atalanta Bergamo zdolala Fiorentinu 3:2 díky obratu v závěru prvního poločasu.

Hosté z hlavního města nepřipustili v Janově opakování loňského scénáře, který pro ně na stejném stadionu skončil debaklem 1:4. Vedení jim zařídil Ukrajinec Dovbyk a ke koruně krále střelců španělské ligy v dresu Girony tak přidal premiérový gól v Serii A. První výhra byla na dosah, ale v hektickém závěru dostal červenou kartu trenér hostů De Rossi, který se příliš vehementně domáhal ukončení zápasu, a Belgičan De Winter vzápětí přesnou hlavičkou vyrovnal.

Atalanta Bergamo se poprvé představila fanouškům na svém stadionu po dokončení letní rekonstrukce a hostům z Florencie přesně oplatila porážku 3:2 z posledního jarního kola. Přitom návrat domů nezačal dobře, soupeř dvakrát vedl. Postarali se o to Argentinec Martínez Quarta a Kean.

Retegui vrátil Atalantu do hry a v závěru prvního poločasu Belgičan De Ketelaere a Nigerijec Lookman strhli vedení na stranu domácích. Ve druhém poločase už gól nepadl a nový trenér Fiorentiny Palladino ani v šestém utkání na lavičce „Fialek“ radost z výhry nezažil. Po pěti remízách v italské a Konferenční lize musel skousnout první porážku.

Zápas FC Turín s Lecce skončil bezbrankovou remízou. Hosté ani popáté ve vzájemných zápasech nedali gól, ale s bodem byli určitě spokojenější než domácí, kteří propásli šanci přeskočit v čele tabulky městského rivala Juventus.

Italská fotbalová liga – 4. kolo:

FC Janov – AS Řím 1:1 (90.+6 De Winter – 43. Dovbyk), Bergamo – Fiorentina 3:2 (21. Retegui, 45. De Ketelaere, 45.+2 Lookman – 15. Martínez Quarta, 32. Kean), FC Turín – Lecce 0:0,

Bundesliga

Po třech kolech německé bundesligy jsou oba nováčci bez bodu u dna tabulky. Ke Kielu, který v sobotu schytal doma debakl 1:6 od Bayernu Mnichov, se dnes přidal tým FC St. Pauli, když prohrál v Augsburgu 1:3. Oba soupeři se v nejvyšší soutěži utkali poprvé.

Augsburg se jen těžko vzpamatovává z nevydařeného konce minulého ročníku, v němž prohrál pět posledních zápasů. V tom novém dosud získal jediný bod, ale dnes konečně vyhrál. Postarali se o to po změně stran nová posila z Dortmundu Wolf, Tietz a Kabadayi, který před sezonou přišel z regionální ligy z béčka Schalke. Pro hosty může být útěchou, že po dvanácti letech dali gól v bundeslize. Čtvrt hodiny před koncem ho vstřelil Boukhalfa.