Boleslav podlehla v Konferenční lize 0:1 Luganu, Vydra nadvakrát nedal penaltu

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve 2. kole Konferenční ligy podlehli doma 0:1 Luganu a v soutěži nadále čekají na bodový zisk. Švýcarským vicemistrům zajistil vítězství gólem v 38. minutě Renato Steffen. V 79. minutě neproměnil domácí záložník Patrik Vydra penaltu a neuspěl ani z opakovaného pokusu, který nařídil sudí za to, že gólman Amir Saipi překročil před střelou brankovou čáru.

Středočeši nevyhráli sedmý soutěžní duel v řadě a po porážce 0:2 na hřišti arménského FC Noah jim nevyšel ani druhý zápas po návratu do hlavní fáze evropského poháru po 17 letech. Naopak Lugano má po dvou utkáních na kontě šest bodů, v úvodním kole zdolalo 3:0 HJK Helsinky.

V dalším kole Mladá Boleslav nastoupí za dva týdny na hřišti portugalské Vitórie Guimaraes. Svěřenci švédského trenéra Andrease Brännströma v novém formátu soutěže přivítají ještě Betis Sevilla a Bialystok, na závěr je čeká výjezd do Molde.

Lugano vstoupilo do utkání lépe a po čtvrthodině mělou velkou šanci k otevření skóre. Sudí Theuli odpískal Sakalovi hru rukou v pokutovém území, po intervenci videorozhodčího a zhlédnutí opakovaných záběrů ale penaltu odvolal, domácí záložník tečoval míč hrudí. Ve 22. minutě se po přímočaré akci ocitl Aliseda sám před Trmalem, ten vytáhl skvělý zákrok.

Středočeši postupně vyrovnali hru a začali hrozit v ofenzivě. V 27. minutě Králik protečoval na zadní tyč Ladrův roh a tentokrát se blýskl gólman hostů Saipi. V 38. minutě už se skóre změnilo. Trmal sice stihl zabíhajícímu Mahouovi skluzem ukopnout míč, ale pouze ke Steffenovi, jenž do odkryté sítě zakončil. Fotbalista se 41 starty za švýcarskou reprezentaci se prosadil proti českému týmu podruhé, před takřka 10 lety skóroval za Bern v Evropské lize proti pražské Spartě.

V nastavení byl po dalším pasu za obranu sám před Trmalem Marques, domácího gólmana ale nedokázal přehodit. Portugalský obránce vzápětí chyboval v rozehrávce a Kušej se dostal k nebezpečné střele, které chyběl asi metr.

Návratu hlavní fáze evropského poháru do Mladé Boleslavi poprvé od prosince 2007 přihlíželo na stadionu pouze 2836 diváků a většina z nich ve druhé půli neměla příliš důvodů k radosti. Lugano mělo dlouho hru pod kontrolou, pouze v 57. minutě Ladrova dalekonosná střela nadělala Saipimu překvapivě problémy a Fulnek se dostal k nadějné dorážce, trefil však jen kosovského gólmana. Čtvrt hodiny před koncem po Przybylkově přiťuknutí hlavou běžel Doumbia z mírného úhlu sám na branku, jeho střelu mezi nohy Trmal přečetl.

Vzápětí přišla příležitost pro domácí, když Hajdari stáhl ve vápně Maška a sudí nařídil penaltu. Míč si postavil Vydra, který proměnil pokutový kop v nedělním ligovém duelu proti Bohemians 1905. Saipi jeho prudkou střelu po své pravé ruce vyrazil a hra pokračovala necelé dvě minuty, než videorozhodčí odhalil, že gólman měl v momentu střely obě nohy před brankovou čárou. I opakovanou penaltu si vzal na starost Vydra a tentokrát vystřelil po zemi k opačné tyči, Saipi ale znovu zasáhl.

V šestiminutovém nastavení se dostal Vydra ještě k ráně zpoza pokutového území, Saipi však udržel čisté konto i ve druhém utkání v soutěži. Mladoboleslavští opět neskórovali a v součtu s předkoly prohráli v Konferenční lize ve čtvrtém domácím zápase poprvé.

FK Mladá Boleslav – FC Lugano 0:1 (0:1)

Branka: 38. Steffen. Rozhodčí: Theuli – Kalogiru, Georgiu – Solomu (video, všichni Kypr). ŽK: Hajdari, Bottani (oba Lugano). Diváci: 2836.

M. Boleslav: Trmal – Král, Suchý, Králik – Kostka, Vydra, Sakala (65. Stránský), Fulnek (84. Mareček) – Kušej, Ladra (88. Vojta) – Mašek. Trenér: Brännström.

Lugano: Saipi – Brault-Guillard, Papadopoulos, Haidari, Marques – Bislimi (90.+1 Dos Santos), Grgic (84. Belhadj), Doumbia – Steffen (90.+1 Mai), Mahou (74. Przybylko), Aliseda (74. Bottani). Trenér: Croci-Torti.

2. kolo fotbalové Konferenční ligy:

Víkingur Reykjavík – Cercle Bruggy 3:1 (1:1). Branky: 17. Sigurpalsson, 76. Djuric, 83. Vatnhamar – 16. Olaigbe.

APOEL Nikósie – Banja Luka 0:1 (0:0). Branka: 63. Savič.

Celje – Basaksehir 5:1 (3:0). Branky: 51. a 77. Kučys, 5. Svetlin, 30. Brnič, 35. Sešlar – 75. Pelkas.

Djurgaarden – Guimaraes 1:2 (0:0). Branky: 62. Stensson – 58. M. Silva, 79. Santos.

Gent – Molde 2:1 (1:0). Branky: 24. Fadiga, 90.+6 Brown – 79. Daehli.

Heart of Midlothian – Omonia Nikósie 2:0 (2:0). Branky: 17. Forrest, 23. Spittal.

Bialystok – Petrocub 2:0 (0:0). Branky: 69. a 72. Pululu.

Larne – Shamrock Rovers 1:4 (0:3). Branky: 48. Gallagher – 3. Burns, 24. Kenny, 33. vlastní Cosgrove, 54. Burke.

Panathinaikos Atény – Chelsea 1:4 (0:1). Branky: 69. Pellistri – 23. a 55. Félix, 49. Mudryk, 59. Nkunku z pen.

Rapid Vídeň – Noah 1:0 (1:0). Branka: 31. Beljo.

St. Gallen – Fiorentina 2:4 (1:0). Branky: 31. Mambimbi, 62. Görtler – 54. a 69. Ikoné, 51. Martínez Quarta, 90.+4 Gosens.

Betis Sevilla – FC Kodaň 1:1 (1:0). Branky: 8. Ezalzúlí – 76. Diks z pen.

HJK Helsinky – Dinamo Minsk 1:0 (0:0). Branka: 46. Möller. ČK: 82. Melničenko (Minsk).

Olimpija Lublaň – LASK Linec 2:0 (1:0). Branky: 14. Blanco, 80. Schwaizer.

Pafos – Heidenheim 0:1 (0:1). Branka: 25. Mainka.

The New Saints – Astana 2:0 (1:0). Branky: 40. Holden, 78. McManus z pen.

Bačka Topola – Legia Varšava 0:3 (0:1). Branky: 12. Kapustka, 47. Luquinhas, 62. Chodyna.

1. Chelsea 2 2 0 0 8:3 6
2. Fiorentina 2 2 0 0 6:2 6
3. Lugano 2 2 0 0 4:0 6
Legia Varšava 2 2 0 0 4:0 6
5. Guimaraes 2 2 0 0 5:2 6
6. Bialystok 2 2 0 0 4:1 6
Hearts 2 2 0 0 4:1 6
8. Heidenheim 2 2 0 0 3:1 6