Britští fanoušci šílí. Hamilton vyhrál svoji devátou domácí Velkou cenu

Lewis Hamilton se ve Velké ceně Británie dočkal prvního triumfu od závěru sezony 2021. Pilot Mercedesu v dramatickém finiši uhájil vedení před Maxem Verstappenem v Red Bullu.

Hamilton vyhrál svoji devátou britskou Grand Prix před Nizozemcem s náskokem 1,465 sekundy. Třetí skončil Lando Norris v McLarenu.

„Moc to pro mě znamená,“ řekl dojatý Hamilton ještě na trati do týmového rádia.

Sedminásobný mistr světa čekal na svůj triumf číslo 104 dlouhých 945 dní. Naposledy vyhrál závod v Saúdské Arábie v prosinci 2021.

Devětkrát na jednom okruhu v historii F1 ještě nikdo nezvítězil. Jde o další milník, který 39letý Brit „uzmul“ Michaelu Schumacherovi.

I když dnes nevyhrál, Verstappen navýšil vedení v čele šampionátu na 84 bodů před Norrisem.

Po neustálé hrozbě deště během celého víkendu byl okruh na začátku závodu suchý. Pak ale začalo pršet a začaly velké strategické šachy. Zatímco Mercedes i Verstappen vsadili na dobrou strategii, McLarenu nakonec nevyšla.

I když na mokru vedl Norris před týmovým kolegou Oscarem Piastrim, nakonec byl Brit rád za třetí místo.

Mladý Australan ztratil hodně času tím, že si pro přechodné gumy na mokrou trať dojel až o kolo později než jeho rivalové. Nakonec ale dojel těsně pod stupni vítězů.

Verstappen na znovu osychajícím okruhu vsadil na tvrdou směs, což mu v závěru Velké ceny málem přineslo vítězství. Stíhací jízdu uřadujícího šampiona nakonec ukončil šachovnicový prapor, který znamenal další domácí Hamiltonův triumf.

Jeho týmový kolega George Russell do cíle nedojel. Držitel pole position musel ze závodu odstoupit kvůli technické poruše svého Mercedesu.

Světový šampionát pokračuje 21. července na maďarském Hungaroringu.