Už jeho singlová jízda budila pozornost, když Tomáš Macháč ve druhém kole senzačně přehrál Američana Francese Tiafoea. V deblu ale berounský tenista činí nemenší rozruch.
Přitom to začalo úplně nevinně. Loni na podzim si Macháč vylepšil singlový žebříček natolik, že mohl pomýšlet na to, že se zkusí přihlásit i do čtyřhry.
Jenže koho si vybrat za parťáka? Pak si vzpomněl na sympatického Číňana, který s ním hrál extraligu. Poté se ještě několikrát potkali na menších turnajích.
„Hráli jsme pak spolu v roce 2022 finále challengeru v polském Grodzisku. Rozehrávali jsme se spolu před finále, a i když Čang prohrál, tak si za mnou po finále přišel popovídat, jako by se nechumelilo,“ citoval Tenisový svět Macháče.
A tak mu zkusil poslat zprávu. „Pamatuju si, jak mě Tomáš poprvé v tréninku spráskal. Pak jsme spolu trénovali před kvalifikací v New Yorku a sblížili se. Když se mě zeptal, okamžitě jsem souhlasil, stačila jedna zpráva,“ culí se Čang.
A zjevně jim to klape. Výčet jejich skalpů je úctyhodný. Nejprve vyřadili nasazené patnáctky Belgičany Gilleho s Vliegenem, poté si poradili i s maďarským duem Fucsovics a Maroszan a hlavně s velkými favority turnaje americko-britským párem Ram, Salisbury. Do semifinále se pak dostali hladkou výhrou nad českým tenistou Adamem Pavláskem a jeho parťákem Arielem Beharem z Uruguaye.
„Mám fakt výborného parťáka, protože od začátku, co se známe, se snažíme jeden druhému vyjít vstříc. Hodněkrát jsme spolu trénovali a kdykoliv jsme se potkali, šla z Čanga dobrá energie. Tohle je pro mě hrozně důležité,“ popisuje dobrou týmovou chemii Macháč.
I přes vyřazení v singlu se tak dostal do druhého grandslamového týdne, což si pochvaluje a ve 23 letech čerpá nové zkušenosti.
„Může mi to pomoci ke zlepšení na returnu a na servisu. Na servisu se ve čtyřhře hraje víc tělem, z returnu tu musím hrát daleko víc agresivněji. V singlu se snažím returnovat dlouhé míče na střed kurtu, to je tady nahrávka na smeč,“ popsal český hráč.
Z Melbourne Parku už většina hráčů zmizela a tak si užívá, jak to na tenisovém podniku velké čtyřky vypadá, když grandslam vrcholí.
„V šatnách potkáváte méně lidí, jen ty nejlepší z nejlepších. Hrajete na velkých kurtech a máte všude více času. Užívám si to,“ uvedl.
I když zatím prý nápor parťákových čínských fanoušků na sociálních sítích nepociťuje, přeci jen jejich úspěch ohlas má. „Když kolem mě šli zástupci čínských médií, prohodili ke mně ´China loves you´ (Čína tě miluje, pozn. red.),“ prozradil Macháč.
The dream run continues 🙌
Tomas Machac/Zhang Zhizhen defeat Behar/Pavlasek 6-3 6-1 to reach the #AusOpen doubles semifinals 👏
Zhang is the FIRST Chinese man to reach the last four at a major! pic.twitter.com/rAvpI1eypZ
— #AusOpen (@AustralianOpen) January 23, 2024
Teď čeká česko-čínskou dvojici ta největší výzva. O finále zabojují proti nastupující světové deblové jedničce Indovi Rohanu Boppanovi a domácímu Matthewovi Ebdenovi, kteří plní roli nasazených dvojek.
„Můžou to celé vyhrát. Tomáš i Čang mají poslední dobou výborné výsledky v singlu a porazili tady skvělé hráče i v deblu. Navíc si hodně věří, returnují plnou silou a padá jim to tam. Jdou si to užít, nemají co ztratit a neprožívají u toho takový stres jako deblisté,“ myslí si Pavlásek.
Macháč s Čangem si zahrají bitvu o grandslamové finále ve čtvrtek po třetí hodině českého času přímo na centrálním kurtu Roda Lavera.
Sestřih utkání mezi Tomášem Macháčem a Karenem Chačanovem (19.1.2024):
Macháč – Chačanov | Video: Associated Press