Extraligový večer veteránů. Jágr i Červenka mezi nahrávači, slavily Pardubice

Hokejisté Pardubic vstoupili vítězně do nového ročníku hokejové extraligy a v utkání 1. kola vyhráli nad Kladnem 5:1. Dvakrát se prosadil Martin Kaut, který si navíc připsal i asistenci. Další útočník Roman Červenka ozdobil svůj návrat do české extraligy po osmi letech dvěma přihrávkami. U jediné branky Rytířů asistoval dvaapadesátiletý majitel klubu Jaromír Jágr.

Diváci v Pardubicích před utkáním ještě jednou tleskali mistrům světa z letošního roku. Trojici v dresu Dynama ve složení Červenka, Sedlák a Hájek gratulovali na ledě členové legendární formace Martinec – Novák – Šťastný.

Pak už domácí tým zahájil nový extraligový ročník proti Kladnu, v jehož sestavě nechyběl už od úvodu sezony Jágr. Právě hrající majitel Rytířů byl u slibného úvodu svého týmu, po závaru v 5. minutě ale Willa nepřekonal.

O pár chvil později udeřili Pardubičtí, když Sedlák zakončil výjezd před branku ideální přihrávkou na Smejkala, jenž vstřelil první gól zápasu. Početní výhody na obou stranách nebyly využity, až v 19. minutě našel Radil Kousala, který sám před Brízgalou nezaváhal a zvýšil na 2:0.

Ve druhé třetině byla převaha Dynama už znatelnější. Další přesný zásah nejprve přidal Kaut, jehož v prostoru kruhu našel Kousal. O dvě minuty později pak zblízka zakončil kapitán Sedlák, Pardubice už vedly 4:0. Nic na tom nezměnila ani příležitost Kladna, v níž se objevil Pytlík.

Rytíři se prosadili ve třetí třetině, když se po souhře v přesilovce a následné dorážce prosadil Filip. Ve 47. minutě byli vyloučeni současně dva hráči Kladna. Východočeši hráli dvojnásobnou přesilovku, kterou po minutě využil přesnou trefou Kaut.

Jandač začal s Plzní vítězně

Plzeňští v soutěžní premiéře pod novým koučem Josefem Jandačem dosáhli na vítězství 3:2 v prodloužení na ledě Vítkovic. Západočeši dvakrát dotáhli jednobrankovou ztrátu, aby v 62. minutě utkání strhli na svou stranu zásluhou první extraligové trefy ukrajinského obránce Igora Merežka. Premiéra nového trenéra Vítkovic Davida Bruka tak naopak skončila ziskem jednoho bodu.

Hráči Českých Budějovic zvítězili nad Karlovými Vary 3:0 a připsali si ve vzájemných duelech šestou výhru za sebou. Svůj návrat do Motoru po čtyřech letech ozdobil čistým kontem brankář Milan Klouček, který přišel v létě z Pardubic a minulou sezonu dochytal v Plzni. O branky se postarali Martin Beránek, Milan Gulaš a Jan Ordoš. Nový kouč Energie Pavel Patera se při své premiéře bodové zisku nedočkal.

Mladoboleslavští porazili Olomouc 4:2, přestože po první třetině prohrávali 0:2. Gólem a asistencí se pod obrat Bruslařů podepsal Adam Jánošík, dvě asistence si připsal Tomáš Fořt. Domácí se třikrát prosadili v závěrečné dvacetiminutovce.

Liberečtí hokejisté déky podařenému vstupu do utkání vyhráli v Brně nad Kometou 2:1. Už do 7. minuty získali Bílým Tygrům dvoubrankový náskok slovenští útočníci Róbert Lantoši a Martin Faško-Rudáš. V čase 57:24 snížil v oslabení Jakub Kos.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice – Rytíři Kladno 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Smejkal (L. Sedlák, Červenka), 19. R. Kousal (Radil, M. Kaut), 29. M. Kaut (R. Kousal, Šustr), 31. L. Sedlák (Červenka), 48. M. Kaut (Čerešňák) – 43. Filip (Jágr, Pytlík). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Hynek, J. Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 9982.

Pardubice: Will – Hájek, Čerešňák, T. Dvořák, Šustr, Vála, D. Musil, Michal Houdek – Smejkal, L. Sedlák, Červenka – Radil, R. Kousal, M. Kaut – Paulovič, T. Zohorna, Herčík – Mandát, Poulíček, Vondráček. Trenér: Zadina.

Kladno: Brízgala – Mendel, Ticháček, Šenkeřík, Pietroniro, Hanousek, Nemčík, R. Jeřábek – M. Procházka, Hults, Tralmaks – Jarůšek, Melka, Smoleňák – Jágr, Filip, Pytlík – S. Redlich, O. Bláha, J. Strnad – P. Straka. Trenér: Čermák.

HC Vítkovice Ridera – HC Škoda Plzeň 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Abdul (Nellis, Košťálek), 31. Nellis (Yetman, Abdul) – 21. D. Simon (Klepiš, Rubins), 52. Mertl (Archambault, Zámorský), 62. Merežko (Holešinský). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:2. Diváci: 4925.

Vítkovice: Klimeš – Košťálek, Percy, Demel, Auvitu, P. Marcel, Mikuš, L. Kovář – Nellis, Yetman, Abdul – P. Zdráhal, Barinka, Bambula – Rihards Bukarts, Hladonik, Roberts Bukarts – Lednický, Claireaux, M. Kalus. Trenér: Bruk.

Plzeň: N. Malík – Rubins, Zámorský, Malák, Merežko, Skok, Kvasnička, Dujsík – Schleiss, D. Simon, Holešinský – Klepiš, Lalancette, Archambault – Söderlund, T. Urban, O. Rohlík – M. Indrák, Mertl, Matýs. Trenér: Jandač.

HC Verva Litvínov – Mountfield Hradec Králové 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Gut (Polášek), 30. Gut (M. Sukeľ), 47. Czuczman (M. Pekař, D. Zeman), 55. O. Kaše – 10. Jergl (Miškář, Blain), 59. Pour. Rozhodčí: Zeliska, Šindel – Šimánek, Hnát. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4562.

Litvínov: M. Tomek – D. Zeman, Baránek, McIsaac, Zile, Polášek, Czuczman, od 21. minuty O. Baláž – Sandberg, M. Sukeľ, Koblasa – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – M. Pekař, Gut, Maštalířský – Havelka, Jícha, Jurčík. Trenér: Mlejnek.

Hradec Králové: F. Novotný – Blain, Freibergs, McCormack, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Mudrák – Jergl, Batna, Perret – Miškář, Tamáši, R. Pavlík – Šťastný, Estephan, Dmowski – Pour, Štohanzl, A. Novotný. Trenér: T. Martinec.

BK Mladá Boleslav – HC Olomouc 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 25. Z. Doležal (Jánošík, F. Pavlík), 44. Skalický (Fořt), 55. Jánošík, 59. Lakatoš (Fořt) – 15. Fridrich (Rašner, Nahodil), 16. P. Musil (Orsava, Sirota). Rozhodčí: Mejzlík, Květoň – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 3018.

Mladá Boleslav: D. Furch – A. Čech, Pyrochta, Lintuniemi, Gewiese, F. Pavlík, Jánošík, Havlín – Lakatoš, Fořt, Skalický – Z. Doležal, Hradec, Buchtele – Rekonen, Čajka, Junttila – J. Stránský, Závora, Dvořáček. Trenér: Král.

Olomouc: J. Sedláček – T. Černý, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Řezníček, Rašner, Škůrek – Orsava, P. Musil, J. Káňa – Navrátil, Kusko, Kunc – Kohout, Nahodil, Fridrich – Doktor, J. Knotek, Anděl. Trenér: J. Tomajko.

Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. M. Beránek (M. Doudera, Kachyňa), 40. Gulaš (Reilly, O. Kovařčík), 59. Ordoš (M. Doudera, Valský). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Zíka, Thuma. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 6095.

České Budějovice: Klouček – Kachyňa, M. Doudera, Reilly, Štencel, Š. Kubíček, Pýcha – Gulaš, Kondelík, Ordoš – N. Olesen, Pech, M. Beránek – F. Přikryl, Koláček, O. Kovařčík – Valský, M. Toman, Kubík. Trenér: Čihák.

Karlovy Vary: Frodl – Jaks, Mamčics, D. Mikyska, Reunanen, Šalda, D. Moravec – O. Beránek, Ilomäki, Jiskra – Kružík, Salsten, Gríger – Sapoušek, Černoch, Čihař – Koffer, J. Šír, T. Redlich. Trenér: Patera.

HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 58. J. Kos (Konečný, Postava) – 5. Lantoši (Krutil, Melancon), 7. Faško-Rudáš (Filippi, Melancon). Rozhodčí: Kika, Vrba – Lederer, Blažek. Vyloučení: 4:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6947.

Brno: Postava – Ščotka, Davidson, Holland, Beaudin, Ďaloga, Gulaši, Bartejs – Flek, Cingel, H. Zohorna – Jedlička, Marcinko, K. Pospíšil – Říčka, Konečný, Zaťovič – J. Kos, Kollár, A. Zbořil. Trenér: Pokorný.

Liberec: Kváča – Krutil, Šimek, Melancon, M. Ivan, T. Galvas, Derner, R. Petrovický, Aubrecht – Faško-Rudáš, Filippi, Lantoši – Kelly Klíma, A. Musil, Ryšavý – Thomas, Jansa, J. Vlach – Peterek, Handl. Trenér: Pešán.