Nejnovější Zprávy

Glóbus Vlhové? Slovenskému lyžování nic nepřinese, sedne na něj prach, čílí se Zuzula


Jako kdyby hokejová reprezentace vyhrála mistrovství světa nebo hvězda cyklistiky Peter Sagan ovládl Tour de France. Takový poprask způsobil na Slovensku triumf Petry Vlhové v celkovém bodování Světového poháru. Odborníci ale řeší i to, co tenhle úspěch slovenskému lyžování vlastně přinese.

I čeští sportovní fanoušci to znají. Když vyhrála olympijské hry Ester Ledecká, začali čelní představitelé státu řešit, že stát potřebuje krytou sjezdovku, aby měli reprezentanti celoročně kde trénovat, rychlobruslařka Martina Sáblíková slyšela o českém oválu hned několikrát.

Jakmile lyžařka Petra Vlhová o víkendu zvedla nad hlavu Velký křišťálový glóbus pro vítězku Světového poháru, vyplavala podobná témata i na Slovensku. 

„Je to pro ni splněný sen, pro slovenské fanoušky obrovská radost a hrdost, bude se o tom psát týdny, možná i měsíce, ale na poměrech v lyžování se nezmění absolutně nic,“ zoufal si pro server Pravda.sk otec a trenér bývalé slovenské lyžařky Veroniky Velez-Zuzulové Timotej Zuzula. 

Podle něj se do vývoje lyžování na Slovensku nepromítly ani úspěchy jeho dcery. Zuzulová byla přitom v letech 2016 a 2017 druhou nejlepší slalomářkou světa. Následující rok ukončila kariéru.

„A od té doby se nic nezměnilo. Tehdy jsem na to upozorňoval, ale úspěchy zapadly prachem a stejně tak to bude v případě Petry. Přitom chybí vybavení, tréninkový kopec pro nadějné reprezentanty, takhle se světu nevyrovnáme,“ stěžuje si Zuzula na podmínky ve slovenském lyžování.

Na Slovensku, podobně jako v České republice hraje prim fotbal a hokej. Zatímco první sport eviduje kolem 300 tisíc registrovaných členů, hokej jich má podle oficiálních údajů IIHF pouhých 11 tisíc. 

„Říká se, že hokej je národní sport, ale neznám rodinu z Bratislavy, která by odjela za dovolenou na popradský zimní stadion. Všichni jezdí lyžovat, dokonce i někteří hokejisté, přesto se na lyžování při jeho podpoře zapomíná a zájem o výkonnostní sport je minimální,“ myslí si Zuzula.

Právě on je jedním z největších kritiků Slovenské lyžařské asociace (SLA), ze které už před téměř třemi roky odešel. Volá po lepších podmínkách pro reprezentaci.

„V každé vesnici je fotbalové hřiště, to je samozřejmě super, nic proti tomu nemám, ale proč tedy i v národních parcích, kde jsou sjezdovky a lanovky, nejsou také vyhrazené prostory pro talenty, které pomýšlejí na reprezentační kariéru?“ nechápe.

Nespokojená s vedením slovenského lyžování je dlouhodobě i Petra Vlhová. Podle serveru Pravda.sk přes půl roku čekala na vyplacení státní podpory, kterou měla použít k přípravě. 

V prosinci minulého roku se tak stala součástí revoluce, kdy spolu s většinou členů a klubů odešla ze SLA do nového Svazu slovenského lyžování. Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu pak následně SLA odebralo status národního svazu.

„Ministrovi jsem řekl, že je jednodušší postavit novou firmu než rekonstruovat tu starou,“ vysvětlil odchod Vlhové její otec Igor Vlha.

Slovenské lyžování tak dočasně spadá pod národní olympijský výbor a je rozpolcené na dva tábory. „Momentálně jsme schopni vychovat jednoho lyžaře za deset let, takového, který uspěje ve Světovém poháru. Byl bych rád, kdybychom to období zkrátili,“ dodal Zuzula.



Zdroj příspěvku

Scroll to top