Hrdina Stanciu. Kapitán Rumunska nasměroval tým k jasné výhře nad Ukrajinou

Rumunští fotbalisté začali mistrovství Evropy v Německu výhrou 3:0 nad Ukrajinou.

První vzájemný duel na velkém turnaji zahájili lépe Ukrajinci, kteří měli převahu, šanci si však nevytvořili.

Ve 29. minutě Man vystihl rozehrávku brankáře Lunina, nahrál Stanciuovi a rumunský kapitán a někdejší hráč pražských týmů Sparty a Slavie parádní střelou zpoza vápna otevřel skóre.

O deset minut později Man vystřelil a kapitán ukrajinského týmu Stepanenko tečoval míč těsně vedle tyče. Z následného rohu se Stanciu pokusil překvapit Lunina, ale trefil břevno.

Rumuni definitivně rozhodli v rozmezí 53. až 57. minuty. Nejprve Razvan Marin napřáhl z dálky a prostřelil gólmana Realu Madrid.

Poté Lunin vyrazil tvrdou ránu Ratiua na roh, z něhož Rumunsko udeřilo, když si zakončující Dragus počkal před brankou na Manovu přihrávku.

V 77. minutě rumunský gólman Nita, který dříve chytal za Spartu a Pardubice, zastavil dalekonosnou střelu Sudakova, v úplném závěru mu pomohlo i břevno.

Rumuni při šesté účasti na turnaji poprvé vyhráli svůj zahajovací zápas. Naopak Ukrajinci prohráli úvodní duel potřetí za sebou.

Od 18:00 je na programu druhé utkání skupiny E mezi Belgií a Slovenskem. S Belgií se Rumunsko utká v sobotu, o den dříve Slováci vyzvou Ukrajinu.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina E (Mnichov):

Rumunsko – Ukrajina 3:0 (1:0)

Branky: 29. Stanciu, 53. R. Marin, 57. Dragus. Rozhodčí: Nyberg – Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) – Dieperink (video, Niz.). ŽK: R. Marin – Konoplja.

Rumunsko: Nita – Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu – Man (62. Hagi), R. Marin, M. Marin (75. Rus), Stanciu (87. Racovitan), Coman (62. Mihaila) – Dragus (75. Puscas). Trenér: Iordanescu.

Ukrajina: Lunin – Konoplja (72. Tymčyk), Zabarnyj, Matvijenko, Zinčenko – Stepanenko (62. Bražko), Šaparenko (62. Jaremčuk) – Cygankov (62. Jarmolenko), Sudakov (83. Malinovskyj), Mudryk – Dovbyk. Trenér: Rebrov.