Nejnovější Zprávy

Leicester nejspíš nebude moci do Česka. Slavia by s ním musela hrát v zahraničí


Fotbalové Slavii hrozí, že nebude moci přivítat anglický Leicester v utkání osmifinále Evropské ligy na svém stadionu. Povinnost pětidenní karantény po příjezdu z velmi rizikových zemí se totiž vztahuje i na profesionální sportovce, kteří cestují do Česka na vrcholné mezinárodní akce.

Týká se to například i Světového poháru v běhu na lyžích, který by měl být za dva týdny v Novém Městě na Moravě, či březnového SP biatlonistů rovněž na Vysočině.

Do nové kategorie velmi rizikových zemí patří Slovensko, Velké Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské státy, Slovinsko nebo Irsko a většina zemí mimo EU.

Při příjezdu z těchto destinací je ode dneška povinný PCR test před odjezdem a pětidenní karanténa v Česku ukončená dalším testem. Celkem deset dní po příjezdu musejí lidé nosit ideálně respirátor alespoň třídy FFP2, případně jednorázovou zdravotnickou roušku.

Opatření se týká i cest profesionálů na sportovní akce. „V současné době ministerstvo (zdravotnictví) nevydává žádné výjimky, pravidla se tudíž vztahují i na sportovce, kteří se účastní sportovních utkání v bublině a cestují do ČR,“ uvedla na facebooku Národní sportovní agentura.

Karanténu by měl tedy v Česku absolvovat i anglický Leicester před zápasem se Slavií. To je ale vzhledem k programu fotbalových soutěží nereálné. Do karantény by museli také slavisté po odvetě v Leicesteru, která je naplánovaná na 25. února. O tři dny později už má hrát Slavia ligu na Slovácku.

Stejný problém řeší v Německu před osmifinále Ligy mistrů Lipsko a Liverpool, německý klub bude muset nejspíš přivítat soupeře na neutrálním hřišti v zahraničí. Podobný scénář hrozí i Slavii.

Už 20. února by měl v Novém Městě začít Světový pohár v běhu na lyžích. „Pro nás je to velký zásah. Hrozí tím, že nebudeme moci uspořádat Světový pohár,“ upozornil prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Připomněl, že SP má schválenou výjimku a má fungovat za mimořádných hygienických opatření. Sportovci i realizační týmy se celou sezonu pravidelně testují a na akcích jsou v izolovaných bublinách.

„Ta schválená výjimka určuje, za jakých pravidel se to může uspořádat. Nerozumíme tomu, že najednou se to nové omezení vztahuje i na sportovce, kteří jedou v úplně jiném režimu,“ podivoval se Heřmanský.

Kromě severských zemí, které vynechávaly i jiné závody SP, už všechny výpravy potvrdily účast. Hrozí ale, že nový režim všechno zmaří.

„Když se mění pravidla v průběhu hry, tak to se nedá. Kdyby byla pět dní karanténa, tak ztrácíme smysl pořádat nějaký Světový pohár,“ dodal Heřmanský. Plánuje dál usilovat o výjimku minimálně na to, aby sportovci mohli i v karanténě trénovat podobně jako většina tenistů před Australian Open.

Výjimku vyjednává také prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. V Nové Městě mají být v první polovině března dvě kola SP biatlonistů. „Budu určitě intervenovat jak ministerstvo zdravotnictví, tak případně krizový štáb. Chvílemi mi přijde, že vydáme předpis a pak teprve domýšlíme konsekvence toho předpisu,“ řekl.

V biatlonu by se případná povinná karanténa mohla dotknout poloviny startovního pole. „To by byla nerovná soutěž, kdyby půlka biatlonistů mohla před závody trénovat a půlka ne,“ poznamenal.

Češi mají ještě další problém, protože se ve velmi rizikovém Slovinsku koná mistrovství světa. Po příjezdu ze šampionátu naplánovaného na 10. až 21. února by tak kompletní reprezentace musela do karantény.



Zdroj příspěvku

Scroll to top