Tommy Paul se po jednom z drtivých vítězných míčů Macháče otočil do ochozů na svého trenéra.
„Jak je možný, že tenhle chlápek není v nejlepší pětce,“ tázal se ho udiveně.
Američan je světovou třináctkou a jedním z technicky nejvytříbenějších hráčů, přesto se dvakrát během jedenácti dnů musel sklonit před uměním českého tenisty.
Macháče, s nímž se předtím na okruhu nepotkal, teď ze své hlavy jen tak nedostane. V Tokiu i krátce poté v Šanghaji mu podlehl navzdory vedení 1:0 na sety.
Po druhé porážce při srdečné gratulaci u sítě jasně demonstroval, jak moc ho Čechův tenis uchvátil.
„Hodně štěstí, chlape. Vyhraj tenhle turnaj,“ rozesmál Paul Macháče překvapivou důvěrou, vzhledem k tomu, že na něj ve čtvrtfinále čekal čtyřnásobný grandslamový vítěz a rozjetý šampion předchozího turnaje v Pekingu Carlos Alcaraz.
Jak se ukázalo o den později, Paul moc dobře věděl, o čem mluví.
Když se skleslá španělská superstar svěřovala po překvapivé porážce 6:7, 5:7 na tiskové konferenci, létala vzduchem jedna lichotka za druhou.
„Přišlo mi, že hraju proti jednomu z pěti nejlepších hráčů na světě. Nemluvím o kvalitě první desítky, ale opravdu o kvalitě první pětky. Jeho úroveň byla neuvěřitelně vysoká. Já se cítil dobře, ale v některých momentech jsem zkrátka netušil, co mám dělat,“ vyprávěl druhý hráč světa.
Ke chvalozpěvům se pak přidala i světová jednička Jannik Sinner, byť to byl právě on, kdo pohádkovou Macháčovu jízdu v semifinále ukončil. I při porážce ale Čech rozhodně zaujal, však jeho kouskům na tribuně tleskal i sám Roger Federer.
A Sinner, pozdější finálový přemožitel Novaka Djokoviče, pravil: „Myslím, že jsme všichni viděli, jak moc je talentovaný a jak rychlé údery dokáže vypálit.“
Na celém turnaji nikdo neměl vyšší průměrnou rychlost forhendu. Macháč skončil na ukazateli 133 kilometrů za hodinu, Američan Taylor Fritz měl 131, Djokovič 127 a Sinner 125.
Macháč je po své úplně první asijské túře rázem 25. hráčem světového žebříčku.
„Působivý byl už předtím, ale jeho poslední výkony byly na úplně jiné úrovni. Jisté je, že jako soupeře si ho nikdo užívat nebude,“ napsal expert serveru Tennis.com Ed McGrogan.
Očekávání kolem českého tenisty porostou i s tím, jak na první pohled explodovalo jeho sebevědomí.
Macháč čím dál víc působí jako showman nejen při samotné hře, do které v Číně stále častěji zařazoval atraktivní naskočené údery ve stylu Gaela Monfilse, ale i zásluhou různých reakcí.
V semifinále pohotovou poznámkou rozesmál plný stadion i Federera, předtím své vlastní výkony popisoval jako „neuvěřitelné“.
Sociální sítě oběhla také jeho odpověď na instagramovou gratulaci od Alcaraze.
„Děkuju a omlouvám se za svou úroveň hry,“ odpověděl mu, což nezůstalo bez povšimnutí. „To je od Macháče docela velké chvástání,“ pobaveně tweetoval známý tenisový novinář José Morgado.
Čech je aktuálně nabitý koňskou dávkou sebevědomí, které je nutnou složkou pro další rozvoj.
Před utkáním s Alcarazem bez okolků hlásil, že si věří na vítězství, a podle toho také na kurtu působil. Hvězdného Španěla zlomil v psychicky nejnáročnějších fázích, kdy nepodlehl tíze okamžiku. Uspěl zejména díky odvaze a zdravé drzosti, atributům, bez kterých by to nebylo možné.
Podívejte se, jak Tomáš Macháč v Šanghaji porazil Carlose Alcaraze:
Tomáš Macháč – Carlos Alcaraz, sestřih čtvrtfinále v Šanghaji | Video: Associated Press