„Zvládli jsme to, věřte mi, zvládli jsme to – cestu na vrchol, která zatím odolávala. ´Divoká hora´ Karákoramu byla poprvé pokořena v nejnebezpečnějším období: v zimě,“ napsala expedice.
SUMMIT!!!! All 10 Nepal and Sherpa climbers summited around 3 pm local marking first K2 winter summit and last of the fourteen 8000ers. Mingma G and Nimsdai lead the team https://t.co/1ZuSnXa5yW
— Alan Arnette (@alan_arnette) January 16, 2021
Deseti nepálským horolezcům se v pátek podařilo připevnit lana ve výšce 7800 metrů a dnes k výstupu na vrchol využili nečekaně příznivého bezvětrného počasí, uvedla agentura AFP.
O zimní výstup na K2 se dosud pokusila jenom hrstka expedic, poprvé na přelomu let 1987 a 1988. Obtíže zimního výstupu souvisejí s tím, že hora na rozdíl od Mount Everestu leží blíž centrální Asii a zimy jsou tam delší a drsnější.
Letos se u úpatí hory sešly hned čtyři expedice, což se dá částečně připsat na vrub epidemii, díky níž mají horolezci více času, napsala agentura AFP.
Vrchol K2 byl poprvé dobyt v roce 1954; od té doby se na něj dostalo zhruba 450 lidí a přes 80 při pokusu o výstup zahynulo. Jako první Čech se dostal na vrchol K2 v roce 1983 Josef Rakoncaj, první úspěšnou Češkou byla Klára Kolouchová v roce 2019.
V zimě se až do letoška na K2 nikomu nepodařilo překročit hranici 7650 metrů. Důvodem jsou extrémně obtížné podmínky, protože v zimních měsících může udeřit vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a teplota klesnout k minus 60 stupňům Celsia.
Vzhledem k severnější geografické poloze je tam ve srovnání s ostatními výškově srovnatelnými horami nižší atmosférický tlak a hůř se dýchá; výstup je navíc hodně technický.