Nejnovější Zprávy

Neuvěřitelný zážitek, líčí Desortová návrat po čtyřech letech a sní o šampionátu


V házenkářské reprezentaci žen se letos po čtyřech letech objevila 23letá Eliška Desortová a návrat do národního týmu si užívá. „Je to něco neuvěřitelného, nepopsatelný zážitek. Už jenom to, že tady můžu s holkama být, je pro mě velká čest. Jsem za to moc vděčná,“ rozplývala se ve foyer hotelu Pawlik-Aquaforum ve Františkových Lázních, kde se český tým chystá na světový šampionát v Dánsku.

Vyráží odtud k zápasům 49. ročníku mezinárodního turnaje O štít města Chebu s béčkem Norska a Slovenskem.

V nich se rozhoduje o konečné nominaci, kterou oznámí norský kouč českého výběru v sobotu v podvečer, tři dny před odletem na šampionát.

A Desortová by v ní samozřejmě nechtěla chybět, šlo by o její první vrcholnou akci.

Důvěru se snaží trenérům splácet výkony na hřišti. Letos už absolvovala kvalifikační zápasy o Euro 2024 proti Finsku (31:21) i v Portugalsku (30:26).

Pokaždé se zapsala mezi střelkyně, i když nepatřila k nejvíce vytěžovaným hráčkám. „Jsem ráda za každou minutu na hřišti,“ prohlásila Desortová.

První zkušenost z národního týmu žen měla už za trenéra Jana Bašného, který ji v listopadu 2019 povolal na přípravu se Švýcarskem. Na další nominaci však čekala dlouho marně, přišla až letos.

„Sama jsem si lámala hlavu tím, co dělám špatně. Hnalo mě to k tomu, abych na sobě makala ještě víc a dokázala, že na to mám,“ vyprávěla během chebského turnaje.

A na co při „lámání hlavy“ přišla. „Je to souhrn více faktorů. Na reprezentační úrovni to je úplně jiný level, rychlostně i silově. Takže jsem se v první řadě snažila nabrat fyzičku,“ popisovala Desortová.

Zřejmě jí pomohla i změna klubu, před sezonou opustila ostravskou Porubu, kde strávila většinu dospělé kariéry, a zamířila do Dunajské Stredy, která patří k absolutní špičce česko-slovenské MOL ligy.

„Beru to jako takový mezistupeň, nechtěla jsem udělat hned velký skok a jít někam dál do ciziny. Ale i tohle je obrovská škola, s trenérem se nedokážu moc pobavit. Mluví jen maďarsky a španělsky, o to je to náročnější, ale zase budu lépe připravená na případné další zahraniční angažmá,“ přála si Desortová.

Studium muselo jít stranou

Kvůli angažmá na Žitném ostrově se vzdala i studia na vysoké škole. Letos sice udělala přijímačky v oboru rekreologie, ale nakonec nenastoupila.

„Bohužel to nešlo dálkově a při denním studiu bych chyběla na dopoledních trénincích. A to jsem po přestupu do nového klubu nechtěla,“ vysvětlovala.

Studií se ještě úplně nevzdala, ale teď má jasnou prioritu – házenou, které obětuje všechno. A nerada prohrává.

„Každá porážka mě trápí dlouho, na zápas se pak ještě podívám na videu a hledám svoje chyby, abych se z nich poučila,“ přiznala.

Když je úplně nejhůř, vyrazí s přítelem do fitka. „Nebo zajdeme někam do přírody, to máme oba rádi,“ naznačila, jak se nejlépe odreaguje. „Ráda hraju taky fotbal, ale to si jdu spíš jen tak zakopat na bránu,“ dodala s úsměvem.

Teď se ale plně soustředí na to, aby se dostala do závěrečné nominace pro světový šampionát v Dánsku. Na jejím postu levé spojky je pořádná konkurence, září tam především Markéta Jeřábková, dvojnásobná vítězka Ligy mistryň a jedna z nejlepších házenkářek světa.

„Maki teď hraje v nároďáku spíše na středu, takže na levé spojce je víc prostoru,“ doufala, že dostane opět šanci.

Start na šampionátu v Dánsku by Desortovou lákal i proto, že tato země patří k jejím vysněným házenkářským destinacím. „Věřím, že budou plné haly. Moc ráda bych se tam podívala,“ zadoufala a ještě jednou se vrátila k parťačce Jeřábkové.

„Její příběh je i pro mě velkou motivací. Můj celoživotní cíl je dostat se do zahraničního klubu. I já bych si jednou ráda zahrála v Norsku nebo Dánsku.“

Pestrý národnostní mix

Nepohrdla by prý ovšem ani španělskou nebo německou ligou. Zatím tedy zvolila pozvolný krok, v létě zamířila z Poruby do předního slovenského klubu.

I když slovenského… Ambiciózní celek vede zkušený maďarský kouč Viktor Debre a soupiska je plná zahraničních hráček.

„Většinou jsou to Maďarky, jsou tam jen dvě Slovenky, pak ještě Srbka a dvě Brazilky,“ přibližuje Desortová mix národností v kabině Dunajské Stredy.

„Mluví se hlavně maďarsky, což je hodně těžký jazyk. Jakmile trenér spustí plynule, nechytám se. Ale házenkářské pokyny už pochytím, stejně tak nadávky,“ smála se. „Když děláme nějaká cvičení nebo mi kouč něco vysvětluje, pochopím, o co jde.“

Trenéra-cizince poznává i teď v reprezentačním dresu, ale s Bentem Dahlem prý je to něco jiného.

„On má tendenci každé hráčce všechno do detailu vysvětlovat, takový přístup se mi líbí,“ pochvalovala si Desortová a věří, že jí dá uznávaný odborník šanci i na mistrovství světa.

Český tým na něm odehraje základní skupinu ve Frederikshavnu, kde se střetne s Kongem (30. 11., 20.30), Argentinou (2. 12., 15.30) a Nizozemskem (4. 12., 20.30). Tři postupují do finálové fáze šampionátu, na čtvrtý celek čekají boje útěchy o Prezidentský pohár.

„Nebojím se říct, že postup ze skupiny je povinnost. Máme na to,“ prohlásila sebevědomě, i když pak přece jen svoje slova trochu zmírnila. „Musíme jít krok po kroku, ale postup ze skupiny je náš první cíl,“ zopakovala.

Podívejte se na ohlédnutí za kvalifikačním zápasem českých házenkářek proti Finsku | Video: Sport Invest



Zdroj příspěvku

Scroll to top