Když Iga Šwiateková od druhého kola, v němž během nejlepšího zápasu turnaje utekla z mečbolů Naomi Ósakaové, naprosto suverénně vládla grandslamovému Roland Garros a drtila jednu soupeřku za druhou, kromě obdivných ohlasů na její superformu zaznívala i kritika.
Zejména ostatních špičkových hráček, které zkrátka nebyly schopné rozjeté polské mašině konkurovat.
Během nudného vyvrcholení ženského singlu se tak s nostalgií vzpomínalo na loňské finále: fantastickou bitvu Polky právě s Muchovou. Ta při výsledku 6:2, 5:7, 6:4 vyhrála nad královnou třináct her.
Tolik jich Šwiateková letos neztratila dohromady za poslední čtyři zápasy, tedy od osmifinále až do finále.
Tenisoví fanoušci teď doufají, že Wimbledon přinese v ženské dvouhře mnohem dramatičtější podívanou. Šwiateková ostatně na londýnské trávě pravidelně propadá, jejím maximem je čtvrtfinále z loňského ročníku.
V přehledech možných kandidátek se i proto objevuje řada jiných jmen: jsou tu Coco Gauffová, Aryna Sabalenková, Jelena Rybakinová, obhájkyně titulu Markéta Vondroušová nebo dvojnásobná neúspěšná finalistka Uns Džábirová.
A také celé spektrum nenasazených hrozeb nosících zvučná jména.
Vždyť právě z nenasazených tenistek se před rokem senzačně vyloupla nová šampionka: Vondroušová.
Magazín Tennis365 přišel se seznamem pěti hráček, které mohou ze zadních pozic překvapit letos a do portfolia těch nejnebezpečnějších zařadil i Muchovou. Hned vedle grandslamových šampionek Naomi Ósakaové, Emmy Raducanuové a Biancy Andreescuové.
„Jsou to tenistky, kterým se ty nejlepší hráčky budou chtít zoufale vyhnout,“ napsal web.
K sedmadvacetileté olomoucké tenistce přitom poznamenal: „Absence Muchové v letošním tenisovém ročníku byla velkým zklamáním. Jenže hned po návratu znovu zapůsobila, když došla v Eastbourne mezi osm nejlepších.“
Muchová hrála naposledy semifinále US Open loni v září, po operaci zápěstí a dlouhé rekonvalescenci se vrátila na kurty až týden před Wimbledonem.
Na jižním pobřeží Anglie odehrála jen jeden a čtvrt zápasu. V prvním kole jí brzy vzdala Ruska Elina Avanesjanová, ve druhém dovolila pouze pět her Polce Magdě Linetteové. Jenže do čtvrtfinále proti Madison Keysová Češka převážně z preventivních důvodů raději nenastoupila, zápěstí jí po probuzení připadalo nepříjemně ztuhlé.
Možnost dalšího zranění je příliš živá a příliš hrozivá.
I proto se od bývalé světové osmičky, která po pauze v žebříčku klesla na aktuální 34. pozici, nedají očekávat zázraky. Pro zahraniční experty je přesto vítaným oživením.
„S obrovskou rozmanitostí hry, vynikajícím celodvorcovým pohybem a dobrým servisem může Češka způsobit pořádný zmatek,“ napsal Tennis365.
Oficiální účet organizace WTA zase v titulku citoval Muchovou, která v Insider podcastu prohlásila, že se cítí připravená znovu ve špičce „nadělat nepořádek“.
„Češka je velkou oblíbenkyní fanoušků pro její neuvěřitelný úderový rejstřík a celokurtové umění,“ připomněl web.
Grandslamová bilance Muchové budí respekt. Kromě finále French Open došla v Austrálii i v New Yorku do semifinále, ve Wimbledonu už byla dvakrát mezi osmi nejlepšími v letech 2019 a 2021.
V prvním kole letošního ročníku ale Češku čeká těžká výzva a další z nenasazených hrozeb – bývalá světová dvojka Španělka Paula Badosaová, která se teď po zdravotních problémech krčí v rankingu na 93. příčce.
Přesto je pro sázkové kanceláře mírnou, ale opravdu velmi mírnou favoritkou. Kurzy se průměrně pohybují v hodnotách 1,86 na Španělku a 1,94 na Češku.
„Muchová proti Badosaové v prvním kole. Budeme tam,“ komentoval atraktivní los Tumaini Carayol, tenisový reportér listu The Guardian.
Na vzájemné zápasy je to 1:1. Muchová porazila Badosaovou v osmifinále Wimbledonu 2021, před rokem na antuce v Římě ale vládla španělská hvězda.