Otřesný vstup do Ligy národů. Čeští fotbalisté vybouchli v Gruzii 1:4

Čeští fotbalisté nezvládli vstup do nového ročníku Ligy národů a v úvodním utkání skupiny B1 utrpěli v Gruzii debakl 1:4. Tříbrankovým rozdílem naposledy prohráli vloni v říjnu v Albánii v evropské kvalifikaci ještě za předchozího trenéra Jaroslava Šilhavého.

Gruzínce poslal v Tbilisi v 33. minutě do vedení z penalty Chviča Kvaracchelija, mezi 53. až 66. minutou se pak trefili Giorgi Čakvetadze, Georges Mikautadze a Giorgi Kočorašvili. V závěru snížil střídající Lukáš Kalvach.

Svěřencům trenéra Ivana Haška nevyšlo první utkání v sezoně a od nepovedeného mistrovství Evropy v Německu, kde uhráli jen remízu 1:1 s Gruzií a nepostoupili ze skupiny. V posledních čtyřech zápasech reprezentanti nezvítězili a třikrát utrpěli porážku. V úterý zakončí zářijový sraz utkáním v Praze s Ukrajinou.

Oproti vzájemnému duelu na Euru nastoupil český celek z různých důvodů s pěti změnami v základní sestavě. Jeden ze tří nováčků v nominaci Ryneš dostal hned šanci v zahajovací jedenáctce.

Podobně jako na šampionátu v Německu začal národní tým aktivněji, skóre ale otevřít nedokázal. V sedmé minutě hlavičkoval po centru z levé strany nejlepší český střelec v aktuálním kádru Schick, své 21. branky v reprezentaci se ale nedočkal, neboť gólman Mamardašvili stihl u tyče zasáhnout. Krátce nato po rohu zamířil hlavou Krejčí nad.

Před polovinou úvodního dějství se zranil Ryneš a v 26. minutě přepustil místo spoluhráči ze Sparty Zelenému. Gruzínci se postupně zvedli a v 28. minutě poprvé výrazněji zahrozili, Kočorašvili se obtočil kolem Krále a o kousek minul vzdálenější tyč.

Ve 33. minutě už domácí fotbalisté vyprodaný stadion pro 27 tisíc diváků rozjásali. Po brejku a Čakvetadzeho přihrávce zastavil Krejčí ve vápně Kvaraccheliju nedovoleně a sám faulovaný z penalty nezaváhal. Neapolský útočník dal 17. gól v reprezentačním „áčku“ a upevnil si pozici nejlepšího střelce aktuálního gruzínského celku. Český tým stejně jako ve vzájemném souboji na Euru prohrával v poločase po pokutovém kopu 0:1.

Hašek po pauze dvakrát vystřídal a místo Krále s Čvančarou nasadil Kalvacha s Lingrem. K vyrovnání to ale nepovedlo, naopak v 53. minutě Gruzínci zvýšili. Kvaracchelija přihrál Čakvetadzemu a ten vyřešil přečíslení dvou na jednoho střelou mezi nohy gólmana Kováře.

Český tým byl na trávníku naprosto bezradný a za dalších 10 minut inkasoval potřetí. Ločošviliho centr z levé strany podskočil Krejčí a střelec ze vzájemného duelu na Euru Mikautadze o zem poslal míč z voleje za Kováře.

Haškovi svěřenci se sesypali a v 66. minutě dostali čtvrtý gól. Na Čakvetadzeho centr za obranu si naběhl Kočorašvili a hlavou překonal Kováře. Český tým inkasoval čtyři branky v jednom utkání poprvé od předloňského domácího debaklu 0:4 s Portugalskem v Lize národů.

Na opačné straně Mamardašvili se štěstím zlikvidoval Hložkův pokus z přímého kopu, aspoň jednoho gólu se přesto hosté dočkali. Lingrovu střelu ještě vyrazil brankář, ale balon pak v 80. minutě povedeným volejem těsně zpoza vápna napálil s pomocí břevna do sítě další střídající hráč Kalvach. Plzeňský záložník v národním mužstvu skóroval poprvé.

Víc už hosté závěr zdramatizovat nedokázali a Hašek den po 61. narozeninách prožil výsledkově nejhorší zápas u české reprezentace. Gruzínci po postupu do osmifinále Eura potvrdili formu a výbornou bilanci doma, kde prohráli jediný z posledních 14 duelů.

Liga národů nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Čtvrtý ročník je propojen s bojem o mistrovství světa v roce 2026. Čtyři nejlepší celky, které neuspějí v klasické kvalifikaci, se dostanou do play off o šampionát.

1. kolo fotbalové Ligy národů:

Skupina B1:

Gruzie – Česko 4:1 (1:0)

Branky: 33. Kvaracchelija z pen., 53. Čakvetadze, 63. Mikautadze, 66. Kočorašvili – 80. Kalvach. Rozhodčí: Grinfeeld – Hassan, Jarkoni – Adler (video, všichni Izr.). ŽK: Kvaracchelija, Nonikašvili, Kočorašvili – Coufal, Král, Ladislav Krejčí II.

Gruzie: Mamardašvili – Gvelesiani (88. Gogličidze), Kašija, Dvali – Kakabadze (75. Gočoleišvili), Kočorašvili, Kiteišvili (75. Nonikašvili), Ločošvili – Čakvetadze (75. Davitašvili) – Mikautadze (75. Zivzivadze), Kvaracchelija. Trenér: Sagnol.

Česko: Kovář – Zima, Hranáč, Ladislav Krejčí II – Coufal, Souček, Král (46. Kalvach), Ryneš (26. Zelený) – Provod (76. Šulc), Čvančara (46. Lingr) – Schick (68. Hložek). Trenér: Hašek.