Plzeňští ztratili dva body v nastavení a spílali rozhodčím. Koubek dostal červenou

Fotbalisté Plzně ve třetím kole Evropské ligy v Soluni ztratili proti PAOK v oslabení náskok 2:0 a po dvou inkasovaných brankách v závěru remizovali 2:2.

Viktoria po prvním poločase vedla díky gólům Milana Havla a Matěje Vydry, v 70. minutě byl ale vyloučen Sampson Dweh a řecký mistr zásluhou střídajících hráčů vyrovnal. V 84. minutě snížil Tárik Tissúdalí a ve třetí minutě nastavení zařídil dělbu bodů Abdul Rahman Baba. Poté dostal za protesty červenou kartu i trenér Miroslav Koubek.

Český tým ani v patnáctém pohárovém utkání na řecké půdě nedokázal zvítězit. Viktoria si i ve třetím utkání hlavní fáze soutěže připsala remízu a v soutěžích UEFA v základní době neprohrála už 23 duelů, PAOK v tabulce bodoval poprvé. V dalším duelu Evropské ligy Západočeši 7. listopadu přivítají San Sebastian.

Po změně formátu pohárů v hlavní fázi všech 36 týmů tvoří jednu společnou tabulku. Všechny celky sehrají osm zápasů s různými soupeři, první osmička postoupí přímo do osmifinále, kluby na devátém až 24. místě čeká úvodní kolo vyřazovací fáze.

Trenér Koubek vsadil na stejnou základní sestavu jako o víkendu při ligovém vítězství 3:1 v Ostravě. Jen na lavičce tak začal český reprezentant Červ, který proti Baníku chyběl kvůli trestu za vyloučení. Podruhé v kariéře dostal v pohárech v zahajovací jedenáctce šanci mladý záložník Sojka. Český brankář PAOK Jiří Pavlenka zamířil do Soluně až po konci přestupního období a není na pohárové soupisce.

Západočeši začali aktivně a v úvodu měli dvě veliké šance. Na začátku třetí minuty po Šulcově střele dorazil míč zblízka do sítě Adu, videorozhodčí však odhalil těsný ofsajd a ghanský útočník tak na dva góly proti Baníku nenavázal. V sedmé minutě si Vydra narazil se Šulcem, ale pak sám před Kotarským vypálil nad.

PAOK poté více držel míč, za celou první půli ale neměl vyloženou příležitost. Jen po necelé čtvrthodině se domácí po zákroku Dweha dožadovali penalty, švýcarský sudí však nechal hru pokračovat.

Ve 32. minutě už Západočeši otevřeli skóre. Cadu nacentroval z levé strany, Adu prodloužil míč a Havel jej z voleje s pomocí břevna napálil do sítě. Asistent nejprve signalizoval ofsajd, po zásahu videorozhodčího však hlavní sudí verdikt přehodnotil. Třicetiletý krajní bek si připsal v 37. utkání v pohárech druhý gól.

Za dalších sedm minut hosté zvýšili. Adu vybojoval míč, po přihrávce od spoluhráče se protáhl do vápna a jeho pokus zblízka uklidil do sítě Vydra. Bývalý reprezentační útočník dal teprve druhou soutěžní branku v sezoně.

Po změně stran Viktoria zpočátku kontrovala průběh. V 54. minutě protáhl Kotarského Adu, na opačné straně o 11 minut později v dosud největší šanci řeckého mistra vyrazil brankář Jedlička Taisonovu ránu.

V 70. minutě Západočechům zkomplikoval závěr Dweh. Liberijský stoper inkasoval druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Domácí v přesilovce tlačili, v 80. minutě Konstanteliasovu nepovedenou střelu u tyče zlikvidoval Jedlička. Hosté i v oslabení mohli skórovat, střídající Jirka postupoval sám na branku, ale Kotarského nepřekonal.

Plzeň to pak mrzelo o to víc, že vzápětí v 84. minutě inkasovala. Střídající Tissúdalí si naskočil na centr z pravé strany a překonal Jedličku. Hosté pak s vypětím sil přestáli několik velkých závarů, ale ve třetí ze čtyř nastavených minut už další střídající hráč Baba hlavou zblízka srovnal.

Západočeši sice udrželi neporazitelnost v pohárové sezoně, bod je ale pro ně vzhledem k průběhu v boji o postup málo. PAOK na konci ledna přivítá v Evropské lize i Slavii.

PAOK Soluň – Viktoria Plzeň 2:2 (0:2)

Branky: 84. Tissúdalí, 90.+3 Baba – 32. Havel, 39. Vydra. Rozhodčí: Schnyder – M. Zürcher, B. Zürcher – Tschudi (video, všichni Švýc.). ŽK: Tissúdalí – Dweh, Markovič, Adu, Jedlička, Koubek (trenér). ČK: 70. Dweh, 90.+4 Koubek.

PAOK: Kotarski – Sastre (66. Baba), Kedziora, Colley, Jonny Otto (76. Čalov) – Camara, Bakayoko (59. Schwab) – Živkovič, Konstantelias, Taison (65. Despodov) – Thomas (66. Tissúdalí). Trenér: Lucescu.

Plzeň: Jedlička – Dweh, Markovič, Jemelka – Havel, Kalvach, Sojka (77. Červ), Cadu – Šulc – Vydra (60. Jirka), Adu (73. Hejda). Trenér: Koubek.

1. Ajax Amsterodam 3 2 1 0 8:1 7
2. Galatasaray Istanbul 3 2 1 0 9:6 7
3. Eintracht Frankfurt 3 2 1 0 7:4 7
4. Midtjylland 3 2 1 0 4:1 7
5. Bödo/Glimt 3 2 1 0 5:3 7
6. Lazio Řím 2 2 0 0 7:1 6