Před dvěma lety bojoval po hrůzném pádu o život, teď je Jakobsen evropským šampionem

Mistrem Evropy v silničním závodě s hromadným startem se v Mnichově stal nizozemský cyklista Fabio Jakobsen. Nejlepší ze šestice českých reprezentantů Dominik Neuman spurtoval dvacátý.

Jeden z hlavních favoritů 207,8 km dlouhého závodu Jakobsen se v hromadném finiši prosadil suverénně a nechal za sebou další adepty na prvenství Arnauda Démarea z Francie a Belgičana Tima Merliera.

Pětadvacetiletý člen týmu Quick-Step Alpha Vinyl Jakobsen, jenž byl před dvěma lety po hrozivém pádu na závodě Kolem Polska v ohrožení života, ukončil triumfem zlatou sérii italských cyklistů. Ti ovládli od roku 2018 poslední čtyři kontinentální šampionáty. Nejlepší z Italů byl dnes sedmý Elia Viviani, mistr Evropy z roku 2019.

Jakobsenův pád před dvěma lety:

Vítěz etap z Tour de France a Gira d’Italia Démare získal evropské stříbro už před dvěma lety při vítězství Giacoma Nizzola. Sonny Colbrelli po jarních problémech se srdcem loňský titul z Trentina neobhajoval.

Po kopcovité úvodní části se závod podle očekávání rozhodoval ve spurtu v centru Mnichova, kde cyklisté absolvovali pět okruhů.

Ve stejném času jako vítěz dokončil závod Neuman z nejlepší české stáje Elkov-Kasper. Zkušený Zdeněk Štybar dojel na 32. místě s odstupem 13 sekund a jako jeden z prvních kromě Nizozemců gratuloval k triumfu Jakobsenovi, svému týmovému kolegovi.

Jakub Otruba byl klasifikován na 34. místě, Adam Ťoupalík a Tomáš Bárta se seřadili na 41. a 42. pozici a nejstarší muž ve startovním poli, sedmatřicetiletý Jan Bárta, obsadil s odstupem 18 sekund 46. příčku.

Ve středu budou o evropské medaile v Mnichově bojovat muži a ženy v časovce, v závěrečný den multisportovního šampionátu příští neděli pak pojedou ženy hromadný závod.