První finále NHL patřilo Dallasu. Palát vyšel naprázdno

Hokejisté Dallasu porazili v úvodním finálovém zápase play off NHL Tampu Bay 4:1.

O výhře Stars rozhodli Joel Hanley, Jamie Oleksiak, který vstřelil rozdílový gól, Joel Kiviranta a Jason Dickinson a 35 zákroky první hvězda sobotního večera brankář Anton Chudobin. Za Lightning se prosadil Yanni Gourde. Finálová série se kvůli pandemii koronaviru hraje v Edmontonu bez diváků.

Tampě Bay znovu chyběli zraněný kapitán Steven Stamkos a obránce Jan Rutta, Dallas se ze stejného důvodu musel obejít bez centra Radka Faksy. Jediný Čech na ledě Ondřej Palát v dresu poraženého celku nebodoval.

Finále načal lépe Dallas, který otevřel skóre v šesté minutě. Kiviranta v rohu mantinelu ostře atakoval Braydena Pointa, volného puku se ujal Roope Hintz a nahrál Hanleymu, který střelou z mezikruží překonal gólmana Andreje Vasilevského a oslavil premiérový gól v play off NHL.

Lightning srovnali ve 13. minutě. Blake Coleman vypálil od modré, Chudobin puk vyrazil a od Gourdeho a Hintze se odrazil do sítě.

Dallas od začátku prostřední části svého soupeře zatlačil, jenže Alexandr Radulov v přesilovce trefil tyč. Ve 33. minutě si texaský celek vzal vedení zpátky. Radulov našel volného Oleksiaka, který napoprvé Vasilevského nepřekonal, z dorážky se však už nemýlil.

Hráči Dallasu slaví vítězství v prvním finále NHL | Foto: Reuters

Tampa Bay se poté zvedla a v předposlední minutě druhé třetiny tečoval Point střelu Luka Schenna do břevna. Neproměněná šance mrzela Lightning vzápětí o to víc, že Kiviranta 28 vteřin před odchodem do šaten zvýšil na dvougólový rozdíl.

Floridské mužstvo v závěrečném dějství přestřílelo Dallas 22:2, Chudobin ale všechny pokusy pochytal. Konečný výsledek stanovil Dickinson trefou do prázdné branky při power play Tampy Bay.

Oba týmy dosud vyhrály Stanley Cup pouze jednou. Dallas se radoval v roce 1999 a o rok později neuspěl ve finále proti New Jersey (coby Minnesota North Stars prohrál i finále v letech 1981 a 1991). Tampa Bay ovládla soutěž v roce 2004 a před pěti lety ji zastavilo v cestě na vrchol Chicago.

Druhý duel je na programu v noci z pondělí na úterý od 2:00 SELČ.

Finále Stanleyova poháru v Edmontonu – 1. zápas:

Tampa Bay Lightning – Dallas Stars 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Gourde (Coleman, Goodrow) – 6. Hanley (Hintz), 33. Oleksiak (Radulov, Heiskanen), 40. Kiviranta (Lindell, Klingberg), 59. Jason Dickinson (Comeau, Janmark). Rozhodčí: Charron, McCauley – Kovachik, MacPherson. Vyloučení: 3:4, navíc Maroon (Tampa Bay) 10 min. Bez využití. Střely na branku: 36:20. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. Oleksiak, 3. Hanley (všichni Dallas). Stav série: 0:1.

Tampa Bay: Vasilevskij – Shattenkirk, Hedman, Černák, Sergačjov, Bogosian, McDonagh, L. Schenn – Kučerov, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Paquette, Maroon. Trenér: Jon Cooper.

Dallas: Chudobin – Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Hanley – Radulov, Seguin, Jamie Benn – Gurjanov, Pavelski, Janmark – Perry, Hintz, Kiviranta – Comeau, Jason Dickinson, Cogliano. Trenér: Rick Bowness.