Rakousko dál sní o pohádkovém postupu. Krok k němu udělalo výhrou nad Norskem

Hokejisté Rakouska vyhráli na mistrovství světa v Praze nad Norskem 4:1 a se sedmi body se posunuli v „české“ skupině A na čtvrté místo před Finsko, se kterým mají lepší vzájemný zápas.

Třemi body za dvě branky a jednu asistenci přispěl k vítězství útočník Schneider, tři přihrávky zaznamenal Rossi.

Norové budou bojovat v pondělí o záchranu v přímém souboji s Velkou Británií, zato Rakušané si drží reálnou šanci na účast ve čtvrtfinále.

K postupu mezi nejlepších osm celků turnaje, což se jim naposledy povedlo před třiceti lety na šampionátu v Itálii, potřebují, aby Finové nezískali z duelů s Dánskem a Švýcarskem více bodů než oni ze závěrečného utkání s Velkou Británií.

V úvodu zápasu s Norskem mohl dostat Rakousko do vedení bekhendovou dorážkou Thaler a po polovině úvodní části se Norové ubránili při vyloučení Engebratena.

V 17. minutě při trestu Heinricha nabídl Zuccarello šanci Thoresenovi, jenže puk se mu dostal na brusle a norský hráč akci nezakončil. Rakušané se neprosadili v závěru první třetiny ani při pobytu Steena na trestné lavici.

V čase 28:14 už Rakušané přesilovou hru při vyloučení Johannesena využili. Schneider napřáhl za levým kruhem a přes bránícího Kaasastula zamířil k bližší tyči branky Haukelanda.

Za 40 vteřin tým kouče Badera zvýšil náskok po rychlém protiútoku. Střelu Zwergera v souboji se Schneiderem nešťastně tečoval hokejkou mezi Haukelandovy betony Johannesen. Ve 34. minutě skóroval podruhé v utkání Schneider, který překonal Haukelanda téměř identicky jako při prvním gólu.

Na přelomu druhé a třetí části se Rakušané ubránili 56 vteřin ve třech proti pěti a navíc se v pokračujícím oslabení dostal do úniku po návratu z trestné lavice Mario Huber, Haukeland ovšem zasáhl lapačkou. V 49. minutě mohl zvýšit Strong, který trefil levou tyč.

V 54. minutě ještě vykřesal Norům naději v přečíslení po Zuccarellově pasu Engebraten, ale v čase 57:24 po Zwergerově nabídce zpečetil výsledek při power play do prázdné branky Huber.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Norsko – Rakousko 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Engebraten (Zuccarello) – 29. Schneider (Heinrich, Rossi), 29. Zwerger (Schneider, Rossi), 34. Schneider (Rossi, Brunner), 58. M. Huber (Zwerger). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Tscherrig – Fuchs (oba Švýc.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 16.565.

Norsko: Haukeland – Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul, Engebraten – Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Zuccarello – Pettersen, E. Ö. Salsten, Martinsen – N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen – T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild – Bakke Olsen. Trenér: T. Johansson.

Rakousko: Kickert – Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt – Wukovits, Nissner, M. Huber – Zwerger, Rossi, Schneider – Ganahl, Baumgartner, Haudum – P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.

1. Česko 6 4 1 1 0 23:10 15
2. Švýcarsko 5 4 1 0 0 24:8 14
3. Kanada 5 4 1 0 0 25:13 14
4. Rakousko 6 2 0 1 3 19:25 7
5. Finsko 5 2 0 1 2 17:10 7
6. Dánsko 6 2 0 0 4 14:26 6
7. Norsko 6 1 0 0 5 10:23 3
8. Velká Británie 5 0 0 0 5 6:23 0