Místopředseda fotbalové asociace FAČR Roman Berbr je ve vazbě, jeho muži, kteří uměli „promluvit“ s rozhodčími – Roman Rogoz či Michal Káník – jsou odstaveni a čelí obvinění z korupce a ovlivňování zápasů.
„Skutečně to může mít na jejich výkon vliv,“ soudí bývalý rozhodčí Andreas Drastík, jenž už v době komise rozhodčích, které předsedal Luděk Macela, upozorňoval na prapodivné nasazování a byl za to ostrakizován.
„Nemají v hlavě žádná zadání, žádné notičky, jak má utkání dle vrchnosti dopadnout. Pískají, co vidí,“ rozebírá pozici svých následovníků. „Rozhodně mají větší klid,“ dodává.
A přihazuje další poznatek, který přinesl policejní zásah. „Je tu nová komise rozhodčích, seznam vyvolených i odstrkovaných v té Chovancově je roztrhán, každý se nyní snaží, aby se mu dařilo, aby si dobrými výkony vydobyl pozici a přízeň,“ říká Drastík. „Bojují o další nasazení, o peníze,“ připomíná.
Šéfem komise rozhodčích se po dohodě s UEFA stal zkušený portugalský odborník Vítor Manuel de Melo Pereira. Je však pouze provizorní, nová by měla být vytvořeno pro příští ročník. Přetrvává nejistota, kdo se dostane na listinu vyvolených. „Přímo na výkony na hřišti tato zákulisní politika žádný podstatný vliv nemá, jen se nepořádají semináře,“ odmítá rozebírat tento aspekt Drastík.
Rovněž Radek Příhoda, zkušený mezinárodní arbitr, jenž byl Berbrovým systémem vytěsněn, nabyl pocitu, že situace je lepší. „Došlo ke zlepšení,“ povšiml si. Ale v soudech je opatrnější. „Počkejme na jaro,“ upozorňuje, že druhá polovina ročníku, kdy už jde bezprostředně o titul, pohárové pozice či záchranu, je mnohem hektičtější.
Nejde však jen o kalendářní dny, ale probíhající ročník má i jiná specifika: hraje se bez diváků. „Když fanoušci vyvinou na rozhodčího tlak, projevují svou nevoli při každém jeho verdiktu, není to příjemné,“ připouští Drastík. „Především nováčci ve sboru mohou tento tlak pociťovat,“ přidává se Příhoda. Bouřlivé kotle na Letné, v Edenu či v Ostravě mohou muže s píšťalkou hodně rozhodit.
Bohemians si stěžují. Oprávněně?
Představa, že je všechno krásné a bezproblémové, je však iluzorní až naivní. „Chyby vždycky budou,“ shodují se oba oslovení, ale prosakují i náznaky, že přece jen se občas hřiště nakloní na jednu stranu. Účelově?
„Viděl jsem utkání Jablonec-Bohemians (2:1, rozhodčí Ardeleanu – pozn. red.), to tedy bylo dílo, Klokani to hodně odskákali,“ upozorňuje význačná osobnost českého fotbalu, která nechce být jmenována. Její hodnocení je objektivní, ani k jednomu klubu nemá a nikdy neměla žádný osobní vztah.
Plzeňský rozhodčí Petr Ardeleanu, který utkání soudcoval, nemá nejlepší pověst, patřil mezi Berbrovy oblíbené muže a jeho jméno už zaznělo v policejních odposleších.
Ale možná jde o samotné Bohemians.
Jejich zástupcům se nelíbil už výkon Ondřeje Pechance v dohrávce 5. kola v Českých Budějovicích, kde pražský tým prohrál 1:2. A výtka zazněla také ke sportovnímu řediteli jihočeského klubu Martinu Vozábalovi.
Ten má hodně blízko k bossovi jihočeského kraje Janu Jílkovi, který dříve podporoval Romana Berbra. „Ještě se nám doslova vysmíval,“ neskrývá znechucení muž blízký pražskému klubu.
Zápas s Baníkem Ostrava, které řídil Alex Denev, zase „Klokani“ prohráli 0:1 a byl jim dosti necitlivě vyloučený útočník Tomáš Necid. Rozladění následně neuhlídal ani trenér Luděk Klusáček.
„Domácí lavička i hráči komentovali každý zákrok a vytvářeli na rozhodčího neuvěřitelný tlak. Mám pocit, že tomu i trochu podlehl. Jsem z toho otrávený,“ postěžoval si Klusáček, že atmosféra může být hustá i bez diváků.