Rychlobruslařku Sáblíkovou dělilo od vítězství 1,45 sekundy, v závodě SP v Pekingu skončila druhá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila druhé místo v závodě na 3000 metrů na Světovém poháru v Pekingu. Stejně jako před týdnem na úvod seriálu v japonském Obihiru vyhrála Ragne Wiklundová z Norska. Trojnásobnou olympijskou vítězku dělilo od vítězství 1,45 sekundy. Třetí skončila Číňanka Chan Mej.

Sáblíková v dějišti loňských olympijských her vylepšila výsledek z předešlého SP, na kterém skončila ve stejné disciplíně pátá. V průběžném pořadí se šestatřicetiletá reprezentantka posunula na druhé místo za úřadující mistryni světa na této distanci Wiklundovou.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se po zdravotních problémech v Japonsku rozhodla startovat v Číně pouze v jednom závodě. Představila se v závěrečné rozjížďce společně s Wiklundovou, se kterou jela i v Obihiru.

Za favorizovanou soupeřkou sice od startu zaostávala, dlouho se držela na průběžném čtvrtém místě, dvě kola před cílem se ale posunula na druhou pozici a dojela si pro další medailové umístění v seriálu. Při druhém startu premiérové v sezoně.

Sáblíková nakonec zajela čas 4:04,86 a byla o dvě desetiny sekundy pomalejší než před týdnem, kdy si vytvořila sezonní maximum.

Další dvě české rychlobruslařky se představily v divizi B. Lucie Korvasová skončila s časem 4:20,78 osmnáctá, Zuzana Kuršová zajala čas o téměř osm sekund horší a byla poslední.

Světový pohár bude pokračovat třetím dílem na začátku prosince ve Stavangeru.

SP v rychlobruslení v Pekingu:

Muži:

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:08,11, 2. Lorentzen (Nor.) 1:08,99, 3. Ning Čung-jen (Čína) 1:09,03.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Nuis 103, 2. Ning Čung-jen 102, 3. Jamada (Jap.) 84.

Ženy:

500 m: 1. Jacksonová (USA) 37,54, 2. Kim Min-sun (Korea) 37,85, 3. Leerdamová (Niz.) 37,88.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 10 závodů): 1. Jacksonová 217, 2. Goetzová (USA) 205, 3. Kim Min-sun 178.

3000 m: 1. Wiklundová (Nor.) 4:03,41, 2. Sáblíková (ČR) 4:04,86, 3. Chan Mei (Čína) 4:05,45, …divize B: 18. Korvasová 4:20,78, 24. Kuršová (obě ČR) 4:28,51.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Wiklundová 120, 2. Sáblíková 94, 3. Beuneová (Niz.) 86, …42. Korvasová 12, 43. Kuršová 10.