Gólman Evertonu zůstal věrný svému zvyku, na lahvi s pitím měl podrobně rozepsáno, kam střelci soupeře penalty nejčastěji kopou. A v případě obránce Manchesteru City ho tahák nezklamal.
Euforické snímky radujících se Angličanů zůstaly trochu v pozadí. Na sociálních sítích je teď šlágrem především plastová lahev na vodu jejich brankáře. Vůbec ne ledajaká.
Podle agentury SID se na ní pod heslem Penaltoví střelci Švýcarska skrývalo hned 18 záznamů o exekutorech soupeře.
Jeden z nich se ukázal jako klíčový. „Akanji, skoč doleva dolů.“ Švýcar si vzal velmi krátký rozběh a jeho slabou a neumístěnou střelu Pickford skokem doleva opravdu vyrazil.
Třicetiletý gólman je svou nápovědou pověstný. Není žádným velkým specialistou, před dnešním večerem lapil jen osm penalt z 62, kterým kdy čelil. Jeho velká chvíle ovšem právě v Düsseldorfu přišla, pomohl ukončit dlouholeté národní trauma.
Na domácím šampionátu v roce 1996 dokázala Anglie vyřadit na penalty Španělsko, jenže pak si na ME připsala černou sérii čtyř prohraných rozstřelů v řadě.
V celkem desátém penaltovém rozstřelu na velkých turnajích se Anglie prosadila teprve potřetí – i díky taháku.
„Pět z pěti a záchrana od Pickse! Věříme tomu, kdo je na hřišti. Rozdíl proti minulým letům je v tom, že jsme v rozstřelu prokázali mnohem více zkušeností,“ řekl kapitán Harry Kane BBC One. On sám nekopal, už byl vystřídaný.
V pětici úspěšných střelců nechyběl Jude Bellingham. „Penalty trénuju jako všichni ostatní kluci a mám svůj postup. Spoléhám se na to, co jsem natrénoval. Někdy můžete zrychlit a minout. Je lepší věřit svým zvyklostem,“ uvedla hvězda Realu Madrid.
Ve středu budou hrát Angličané v Dortmundu s Nizozemskem o postup do finále.