Souček vystřelil West Hamu výhru nad týmem Bačka Topola i postup do play off EL

Reprezentační záložník Tomáš Souček zařídil fotbalistům West Hamu gólem v 89. minutě výhru 1:0 na hřišti srbského celku Bačka Topola. „Kladiváři“ si zajistili postup do play off Evropské ligy stejně jako Leverkusen, který udržel stoprocentní bilanci v soutěži triumfem 2:0 na půdě Häckenu. Druhou branku vstřelil střídající útočník Patrik Schick, jenž se po zranění vrátil do hry po měsíční absenci.

Souček si v 89. minutě naběhl na zadní tyč na Cornetův centr a zblízka poslal míč do sítě. Znovu tak potvrdil, že i z pozice středního záložníka je v posledních zápasech střeleckým tahounem týmu. Reprezentační kapitán poprvé skóroval za West Ham třikrát po sobě, ve všech případech navíc svému týmu zařídil v závěru vítězství.

Souček se prosadil v lize proti Burnley (2:1) i Nottinghamu (3:2). Předtím skóroval i ve dvou utkáních za národní tým, dohromady se tak trefil už v pěti zápasech v řadě. West Hamu, v jehož nominaci dnes chyběl obránce Vladimír Coufal, stačí za dva týdny doma proti Freiburgu k udržení první příčky skupiny A i remíza.

Německý celek stvrdil postup jednoznačným triumfem 5:0 nad Olympiakosem Pireus, kterému nasázel čtyři branky už v úvodním dějství. Hattrickem se blýskl Gregoritsch, jenž ve třetí minutě otevřel skóre pohotovým zakončením ve vápně a v osmé a 36. minutě se prosadil hlavou. Rakouský útočník se přitom v předchozích 14 soutěžních zápasech v sezoně neprosadil za klub ani jednou.

Brankář Matěj Kovář vychytal za Leverkusen čisté konto, v základní sestavě Bayeru nastoupil i další český útočník Adam Hložek.

Leverkusen poslal do vedení ve 14. minutě Boniface a v 74. minutě přidal Schick pojistku. Český útočník pravačkou pohotově usměrnil do brány Stanišičův přízemní centr z pravé strany a ve čtvrtém soutěžním utkání sezony dal druhý gól.

Kovář vychytal třetí čisté konto v EL a Leverkusen má jisté první místo ve skupině H. Bayer zvítězil ve 14. soutěžním duelu v řadě.

Ve skupině B si zajistily postup Marseille a Brighton, závěrečný vzájemný zápas rozhodne jen o pořadí na prvních dvou místech. Lepší výchozí pozici má Marseille, která přestřílela i díky hattricku Aubameyanga 4:3 Ajax Amsterodam. Gabonský útočník dal dva góly z penalty a s pěti zásahy je v čele tabulky střelců společně s Joaem Pedrem právě z Brightonu. Rovněž Brazilec v dresu anglického nováčka v evropských pohárech zařídil z pokutového kopu výhru 1:0 na hřišti AEK Atény.

Fotbalová Evropská liga – 5. kolo skupin:

Skupina A:

Freiburg – Olympiakos Pireus 5:0 (4:0). Branky: 3., 8. a 36. Gregoritsch, 42. Sildillia, 77. Doan.

Bačka Topola – West Ham 0:1 (0:0). Branka: 89. Souček.

1. Freiburg 5 4 0 1 17:5 12
2. West Ham 5 4 0 1 8:4 12
3. Olympiakos Pireus 5 1 1 3 6:12 4
4. Bačka Topola 5 0 1 4 4:14 1

Skupina B:

AEK Atény – Brighton 0:1 (0:0). Branka: 55. Joao Pedro z pen. ČK: 65. Gačinovič (AEK).

Olympique Marseille – Ajax Amsterodam 4:3 (2:2). Branky: 9. z pen., 48. a 90.+3 z pen. Aubameyang, 26. Mbemba – 10. a 30. Brobbey, 80. Akpom. ČK: 63. Berghuis (Ajax).

1. Marseille 5 3 2 0 14:9 11
2. Brighton 5 3 1 1 9:5 10
3. AEK Atény 5 1 1 3 5:9 4
4. Ajax Amsterodam 5 0 2 3 7:12 2

Skupina C:

Sparta Praha – Betis Sevilla 1:0 (0:0). Branka: 54. Haraslín.

Glasgow Rangers – Aris Limassol 1:1 (0:1). Branky: 49. McCausland – 28. Babicka.

1. Betis Sevilla 5 3 0 2 7:4 9
2. Glasgow Rangers 5 2 2 1 5:4 8
3. Sparta Praha 5 2 1 2 6:6 7
4. Aris Limassol 5 1 1 3 6:10 4

Skupina D:

Sturm Štýrský Hradec – Čenstochová 0:1 (0:0). Branka: 81. Yeboah.

Bergamo – Sporting Lisabon 1:1 (1:0). Branky: 23. Scamacca – 56. Edwards.

1. Bergamo 5 3 2 0 8:4 11
2. Sporting Lisabon 5 2 2 1 7:6 8
3. Štýrský Hradec 5 1 1 3 4:6 4
4. Čenstochová 5 1 1 3 3:6 4

Skupina E:

Toulouse – Saint-Gilloise 0:0

Liverpool – LASK Linec 4:0 (2:0). Branky: 15. a 90.+2 Gakpo, 12. Díaz, 51. Salah z pen.

1. Liverpool 5 4 0 1 16:5 12
2. Toulouse 5 2 2 1 6:8 8
3. Saint-Gilloise 5 1 2 2 3:7 5
4. Linec 5 1 0 4 5:10 3

Skupina F:

Maccabi Haifa – Rennes 0:3 (0:1). Branky: 29. Terrier, 47. Gouiri, 90.+3 Rieder.

Villarreal – Panathinaikos Atény 3:2 (2:0). Branky: 29. Baena, 34. Comesana, 47. Morales – 66. Palacios, 81. Ioannidis.

1. Rennes 5 4 0 1 11:3 12
2. Villarreal 4 3 0 1 6:5 9
3. Panathinaikos Atény 5 1 1 3 6:8 4
4. Maccabi Haifa 4 0 1 3 1:8 1

Skupina G:

Šeriff Tiraspol – Slavia Praha 2:3 (1:1). Branky: 45.+3 Tovar, 56. Mbekeli – 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen.

Servette Ženeva – AS Řím 1:1 (0:1). Branky: 50. Bedia – 22. Lukaku.

1. Slavia Praha 5 4 0 1 13:4 12
2. AS Řím 5 3 1 1 9:4 10
3. Servette Ženeva 5 1 2 2 4:9 5
4. Šeriff Tiraspol 5 0 1 4 5:14 1

Skupina H:

Molde – Karabach 2:2 (0:1). Branky: 82. a 87. Eriksen – 12. Juninho, 90.+5 Mustafazada.

Häcken – Bayer Leverkusen 0:2 (0:1). Branky: 14. Boniface, 74. Schick.

1. Leverkusen 5 5 0 0 14:2 15
2. Molde 5 2 1 2 11:7 7
3. Karabach 5 2 1 2 5:8 7
4. Häcken 5 0 0 5 2:15 0