Sparta nezářila, ale po dvou porážkách vyhrála. Z trápení ji vysvobodil Haraslín

Fotbalisté Sparty ve 12. kole první ligy zdolali doma Liberec 2:1 a v nejvyšší soutěži zvítězili po dvou porážkách. Pražané brzy vedli po brance Tomáše Wiesnera, po změně stran srovnal Marios Purzitidis, ale v 79. minutě zařídil obhájci titulu výhru střídající Lukáš Haraslín.

Sparta z druhého místa tabulky ztrácí na vedoucího městského rivala Slavii tři body, Vršovičtí ale mají k dobru nedělní zápas v Jablonci. Svěřenci dánského trenéra Larse Friise se vítězně naladili na středeční utkání Ligy mistrů na stadionu Manchesteru City. Slovan nedokázal výsledkově napravit předchozí domácí debakl 0:5 v podještědském derby s Jabloncem a vyhrál jediné z posledních šesti kol. V neúplné tabulce je desátý.

Tradiční útočné trio Sparty Birmančevič, Olatunji, Haraslín nahradili v základní sestavě Krasniqi, Rrahmani a Tuci, po reprezentační pauze scházel v zahajovací jedenáctce také Preciado. Domácím se povedl úvod a v osmé minutě šli do vedení. Ryneš odcentroval na zadní tyč a Wiesner hlavou překonal Bačkovského. V lize se trefil poprvé od loňského září.

Za dalších 10 minut mohl zvýšit Ryneš, který po chybě Halinského postupoval sám na branku, jenže vyběhnutého Bačkovského nepřeloboval. Další šanci si Letenští v první půli nevypracovali, Slovan domácí branku neohrozil vůbec.

Ihned zkraje druhé půle málem opět Wiesner hlavou přidal druhý gól domácích, Bačkovský však vytáhl míč nad. V 52. minutě se k ohrožení branky dostali poprvé i hosté. Wiesnerovu zpětnou rozehrávku vystihl Tupta, z úhlu ale na gólmana Vindahla nevyzrál. Po hodině hry na opačné straně Ryneš z otočky přestřelil.

V 63. minutě Severočeši srovnali. Halinského přihrávku stoper Panák usměrnil jen k Purzitidisovi, který zakončil přesně na zadní tyč. Videorozhodčí poté tři minuty přezkoumával, zda míč předtím již neopustil hrací plochu, gól nakonec platil. Řecký obránce zaznamenal v české nejvyšší soutěži první branku od května.

Sparta ale nepřipustila třetí domácí ztrátu v lize za sebou a v 79. minutě po akci dvou příchozích hráčů z lavičky rozhodla. Suchomel průnikovou přihrávkou našel na přední tyči Haraslína a ten po necelých třech minutách na trávníku prostřelil Bačkovského. Slovenský reprezentant se čtvrtým gólem v ligové sezoně osamostatnil v čele nejlepších týmových střelců.

Pražané prohráli jediný z posledních 10 vzájemných ligových duelů a Liberec v nejvyšší soutěži čtyřikrát po sobě porazili. Slovan venku v lize prohrál třetí z minulých čtyř zápasů.

Sparta Praha – Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 8. Wiesner, 79. Haraslín – 63. Purzitidis. Rozhodčí: Starý – Hájek, Slavíček – Kocourek (video). ŽK: Birmančevič, Olatunji, Friis (trenér) – Višinský, Zyba, Purzitidis, Preisler. Diváci: 16.746.

Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák, Zelený – Wiesner (66. Suchomel), Kairinen, Sadílek (76. Olatunji), Ryneš – Krasniqi (76. Haraslín), Tuci (46. Birmančevič) – Rrahmani (83. Solbakken). Trenér: Friis.

Liberec: Bačkovský – Halinský, Mikula, Purzitidis – Ghali (56. Icha), Zyba (82. Varfolomejev), Hlavatý, Kayondo (56. Preisler) – Višinský (63. Nyarko), Eneme (63. Letenay) – Tupta. Trenér: Kováč.

1. Slavia 10 9 1 0 22:2 28
2. Sparta 11 8 1 2 23:12 25
3. Plzeň 11 7 3 1 21:8 24
4. Ostrava 11 5 3 3 13:11 18
5. Olomouc 11 5 3 3 18:17 18
6. Jablonec nad Nisou 10 5 2 3 14:5 17