Dvaatřicetiletá česká ikona je znovu národní jedničkou, ačkoli by před pár měsíci něco podobného předpokládal jen málokdo. Ve finále v Cincinnati sice Kvitová ve dvou setech prohrála s rozjetou Francouzkou Caroline Garciaovou, v žebříčku WTA však poskočila na 21. místo.
Těsně za sebe odsunula jak Karolínu Plíškovou, tak Barboru Krejčíkovou.
Zatímco jejich výkonnost povážlivě stagnuje, Kvitová ukázala, že může být na US Open nebezpečná pro kohokoli.
Pokud překoná a ubojuje první zrádná kola a najede na vlnu.
Tak jako v Ohiu, kde v prvním kole na kurtu postrádala energii, působila odevzdaně a chybělo i její tradiční povzbuzování. Brzké vyřazení, stejně jako předtím v Torontu, bylo nesmírně blízko.
Ve zvláštním duelu proti loňské finalistce Jil Teichmannové však přežila mečbol, v nejzazší chvíli se probrala z letargie, vydřela postup a zabránila dalšímu výraznému poklesu sebevědomí před závěrečným grandslamem sezony.
O pár dní později, kdy po Soraně Cirsteaové z Rumunska, své noční můře z dvou předchozích Australian Open, a wimbledonské finalistce Uns Džábirové, které dokonce nadělila kanára, odklidila z cesty i domácí ranařku Madison Keysovou a dobyla další velké finále, se Kvitová nad svou rychlou proměnou pozastavila.
„Kdybych tohle věděla po prvním kole, byla bych hodně překvapená. Hrála jsem opravdu zle, ale dostala jsem druhou šanci, to se občas stává. Jsem ráda, že se to stalo mně, protože si nemyslím, že bych to předtím zažila. Je hezké získat takovou zkušenost v mém věku,“ smála se Kvitová.
Na své roky pak narazila i ve vzkazu, který sdílela na sociálních sítích. „Wow. Mé čtyřicáté finále. Ano, cítím se kvůli tomu stará, ale především hrdá,“ napsala.
Když na začátku srpna záhy padla v Torontu, byla dole.
„Říkala jsem si, panebože, hrála jsem tak špatně. Nemohla jsem bojovat, nemohla jsem najít rytmus,“ prohlásila Češka. Podobně se přitom prezentovala i na úvod „Cincy Masters“.
„A najednou jsem byla ve finále. To je na tenisu speciální. Každý týden máte šanci udělat něco dobrého,“ uvedla.
Po postupu do finále byla Kvitová emotivní. Nebránila se slzám. „Jsem emocionální člověk. Byly to samozřejmě slzy štěstí a také velká úleva,“ dodala.
Někdejší dvojce žebříčku a ženě, která byla během kariéry opakovaně jen kousíček od světového trůnu, už nyní nesejde na tom, u jakého čísla vidí své jméno. Její upřímné vyjádření o současném ženském tenisu si zejména na sítích vysloužilo značnou pozornost.
„O ranking už se vůbec nezajímám. Myslím si, že v současném ženském tenisu to neznamená vůbec nic,“ prohlásila bez servítků.
Na turnajích postupuje do bojů o tituly pokaždé někdo jiný, po French Open skončila pozoruhodná dominance Igy Šwiatekové a i polská královna na americké štaci prohrává v úvodních kolech.
Kdyby se od konce Roland Garros spočítal bodový zisk, v rankingu by nezůstal kámen na kameni. Nejlepší by byly Brazilka Beatriz Haddadová-Maiaová, Rumunka Simona Halepová a právě finalistky ze Cincinnati, Garciaová s Kvitovou.
Před US Open, které v New Yorku začíná už příští pondělí, je všechno otevřené a nepředvídatelné. Kvitová přitom nemusí stát opodál.
Přestože na svůj třicátý kariérní titul nedosáhla, znovu a ještě jednou si v Americe vysloužila pozornost a respekt tenisového světa.