Stateční Poláci senzační návrat mezi elitu dotáhli do prodloužení, v něm padli

Polští hokejisté při návratu do elitní skupiny MS po 22 letech dovedli souboj s Lotyši až do prodloužení. Nakonec ale v Ostravě odcházeli s porážkou 4:5. V Praze Dánové hladce přehráli hráče Rakouska 5:1.

Dánům výrazně pomohly tři body za dva góly a nahrávku útočníka Joachima Blichfelda.

Lotyšům hořela obrana

O výhře obhájců bronzových z Lotyšska medailí proti nováčkovi elitní skupiny rozhodl v čase 63:29 druhým gólem v utkání kapitán Kaspars Daugavinš. V dresu Polska se dvakrát mezi střelce zapsal Krzysztof Macias.

Lotyši v sestavě s šesti hráči z české extraligy měli několik slibných příležitostí k otevření skóre. Zile ani Tralmaks ale brankáře Murraye nepřekonali, Rihards Bukarts se místo zakončení rozhodl ještě přihrávat.

Poláci následně nevyužili první přesilovku, ve které Merzlikinse ohrozil pouze Dziubinski. V 16. minutě se ale dostali do vedení, poté co Maciasovo nahození na branku nešťastně tečoval mezi betony gólmana Columbusu spoluhráč Komuls.

Favorizovaní Lotyši byli střelecky aktivnější a vyrovnat se jim podařilo ve 23. minutě, kdy amerického rodáka v polské brance překonal pohotovou dorážkou Mamčics.

Otočit vývoj utkání mohl Abolts, šanci ale nevyužil a ve 29. minutě početnou skupinu polských fanoušků rozjásal Walega.

Merzlikins vyrazil střelu útočníka Třince, který většinu sezony strávil v prvoligovém Frýdku-Místu, před sebe a od Mamčicse se puk odrazil do lotyšské branky.

Lotyši pak nevyužili dvě přesilové hry a paradoxně se prosadili v oslabení. Ve 43. minutě vyrovnal po rychlém protiútoku Abols. Když se poté neprosadil Jaks, opět udeřili Poláci.

A opět měli štěstí. Zblokovaná střela Dziubinského spadla před Maciase, který překonal Merzlikinse.

I tentokrát Lotyšsko ale dokázalo srovnat, v 53. minutě dorazil do branky puk Daugavinš. Rozhodčí jeho trefu původně neuznali, po trenérské výzvě a kontrole u videa ale verdikt změnili.

O dvě minuty později se po individuální akci prosadil Rihards Bukarts a zdálo se, že Lotyšsko podle očekávání získá tři body. I Poláci ale dokázali zareagovat a Bryk tečovanou střelou od modré čáry vyrovnal.

Zápas dospěl do prodloužení a v jeho úvodu Poláci nevyužili přesilovku. Velké šance spálili Pasiut a Pas, poté trefil na druhé straně tyč Daugavinš. Lotyšský kapitán ale nakonec zápas rozhodl.

Aktualizujeme…

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Rakousko – Dánsko 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Ganahl (Haudum, Rohrer) – 14. M. Lauridsen (Blichfeld, Russell), 17. Storm, 39. Blichfeld (Wejse, O. Lauridsen), 54. Scheel (Bruggisser, Nicholas B. Jensen), 59. Blichfeld (Aagaard, Russell). Rozhodčí: M. Holm (Švéd.), Schrader (Něm.) – Briganti (USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 15.719.

Rakousko: Madlener – Zündel, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner – Schneider, T. Raffl, Nissner – Zwerger, Rossi, M. Huber – Ganahl, Rohrer, Haudum – Wukovits, Thaler, P. Huber. Trenér: Bader.

Dánsko: Dichow – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Larsen – Aagaard, Russell, Blichfeld – From, True, Olesen – N. Andersen, Moelgaard, Scheel – Storm, Wejse, Poulsen – Schultz. Trenér: Gath.

Skupina B (Ostrava):

Polsko – Lotyšsko 4:5 v prodl. (1:0, 1:1, 2:3 – 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Macias (Michalski), 29. Walega (Urbanowicz, Dronia), 48. Macias (Dziubinski), 57. Bryk (Michalski) – 23. Mamčics (Ansons, Indrašis), 43. Abols (Daugavinš), 53. Daugavinš (Zile, Dzierkals), 55. Rihards Bukarts (Robets Bukarts, Batna), 64. Daugavinš (Abols). Rozhodčí: Hribík (ČR), Pearce – Wyonzek (oba Kan.), Fuchs (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 9109.

Polsko: Murray – Ciura, Kolusz, Wajda, Kruczek, Górny, Bryk, Kostek, Dronia – Wronka, Zygmunt, Pasiut – Michalski, Macias, Dziubinski – Fraszko, Pas, Lyszczarczyk – Komorski, Walega, Urbanowicz. Trenér: Kaláber.

Lotyšsko: Merzļikins – Jaks, Zile, Čukste, Freibergs, Komuls, Mamčics, Cibulskis – Daugavinš, Dzierkals, Abols – Rihards Bukarts, Robets Bukarts, Batna – Krastenbergs, Ansons, Indrašis – Tralmaks, Gavars, Egle. Trenér: Vitolinš.