Hoftych už na slavném stadionu Marakana, kde v roce 1976 československá reprezentace získala titul mistrů Evropy, byl předloni s Trnavou coby její generální manažer. Spartak v Bělehradě v 3. předkole Ligy mistrů uhrál remízu 1:1, doma ale podlehl 1:2 a nepostoupil.
„Procházíte tunelem před zápasem, nad hlavou vám buší patnáctitisícový kotel, dole ochranka. Nedivím se, že tam prohrál třeba Liverpool. Vidíte 20 chlapů se štíty, svaly jak Schwarzenegger v největší slávě, kulomety podél pasu. Vypadá to, že vás chrání, ale ono je to takové, že vás spíš lehce zastrašují. Prostředí tam bylo hodně divoké, nicméně jsme tam s Trnavou uhráli pod Radkem Látalem skvělý výsledek 1:1,“ řekl v nahrávce pro média Hoftych.
„Atmosféra tam byla fantastická, měli jsme tam 35 tisíc diváků. Když jejich fans přijeli do Trnavy, bylo jich tam v sektoru 2800. Ty jejich nacvičené chorály, fantastické. Škoda, že nemůžou tentokrát být. Raději ať nám nandávají, zpívají pro domácí a vytváří tlak na rozhodčí, než když je tam prázdno,“ dodal Hoftych.
Stadion Rajka Mitiče je pro český fotbal legendární, ve finále mistrovství Evropy proti Německu tam Antonín Panenka památným dloubákem rozhodl penaltový rozstřel.
„Už dva roky zpět, když jsme tam hráli s Trnavou, jsme si s Radkem Látalem šli prohlédnout tu branku, kam to Tonda uklidil. S Karolem Dobiašem, který tam tehdy také hrál, jsem dlouho spolupracoval v Trnavě. Vážím si, že můžu být kamarád jak Karolka, tak Tondy. Ten zápas je nezapomenutelný,“ podotkl Hoftych. „Jinak ten stadion se asi moc nezměnil, je pořád takový exkomunistický,“ dodal.
Je přesvědčen, že Crvena zvezda je ještě lepší, než když ji potkal předloni. „Zůstali tam asi jen tři hráči – brankář, stoper a jeden záložník. Hráli tenkrát velmi dobře, ale tohle mužstvo je ještě o level výše. Měl jsem možnost tam absolvovat předzápasovou večeři s jejich funkcionáři. S jedním jsem dodnes v kontaktu, teď jsme si i psali. Věděl jsem, že s podporou Gazpromu budují silné mužstvo. Hned se jim pak povedlo postoupit do Ligy mistrů. Byly to pro ně nezanedbatelné peníze, využili jich. Jsou ještě dál než před dvěma lety,“ uvedl Hoftych.
I proto je přesvědčen, že Crvena zvezda je lepší než Gent. „Gent měl herní styl dopředu zajímavý, ale měl okénka v obraně. Crvena zvezda je kompaktní. Těžko u nich momentálně hledáte slabiny. Jsou silní směrem dopředu, mají spoustu reprezentantů a dynamických hráčů. Z mého pohledu jde o mimořádně těžkého soupeře, opravdu vysoký level,“ mínil Hoftych.
Za soupeře nakonec podle trenéra Dejana Stankoviče ještě nenastoupí kvůli koronavirovým opatřením bývalý sparťan Guélor Kanga. Gabonský záložník se vrátil do Bělehradu v létě, ještě na začátku července zařídil Pražanům proměněnou penaltou výhru 2:1 ve finále českého poháru v Liberci.
„Z mého pohledu měl být ve finálovém zápase několikrát vyloučen. Měl žlutou kartu a svlékl si triko po gólu, různě tam oslavoval. Je to skvělý fotbalista, ale provokatér. Nemyslím, že by šlo o touhu něco vracet, pohár si tehdy zkrátka odvezla Sparta. Půlka našeho týmu se od té doby proměnila, nebudeme se nijak soustředit na Kangu,“ uvedl Hoftych.
Fotbalová republika, díl pátý: Rváčov | Video: Sport