Velká cena Teruelu silničních motocyklů

Filip Salač obsadil třinácté místo v závodě Moto3 v rámci nedělní Velké ceny Teruelu silničních motocyklů. Značka Honda oslavila v Alcaňizu své 800. vítězství ve světovém šampionátu.

V druhém závodě MS na okruhu Motroand Aragón po sobě se Salač po startu z 11. pozice držel na přelomu první a druhé desítky. Pak se ale jezdec týmu začal propadat, osm kol před koncem vypadl z bodované patnáctky.

„Do závodu jsem měl dobrý start, jel jsem na devátém místě, poté jsem se sice propadl, ale zase jsem to vybojoval zpět a takto jsme tam bojovali celý závod. Byl to hodně těžký závod, jezdci nepadali, takže jsme tam byli všichni ve zhruba pětadvacetičlenné skupince,“ uvedl Salač.

V závěru se do ní český jezdec vrátil. V poslední kole využil pádu dvou jezdců z vedoucí skupiny a poskočil na konečnou třináctou příčku. „S výsledkem nejsem úplně spokojený, myslím si, že to mohlo být lepší, ale dal jsem do toho sto procent,“ dodal jezdec týmu Rivacold Snipers.

V Alcaňizu rodák z Mladé Boleslavi napravil týden starou „nulu“ a připsal si do průběžného hodnocení tři body. 18letý závodník bodoval popáté v letošní sezoně.

Pro vítězství si v dramatickém finiši dojel domácí Jaume Masia. Španělský jezdec vyjel Hondě 800. vítězství během působení japonské značky ve světovém šampionátu. Navázal tak předchozí VC Aragonie, kde se stal jubilejním stým závodníkem v sedle Hondy, jenž v MS dokázal vyhrát.

Albert Arenas si čtvrtým  místem pojistil vedení v šampionátu.  Protože jeho největší rival Oi Ogura dojel až devátý, Španěl navýšil svůj náskok na 19 bodů. Salač s 21 body je na 21. pozici.

Závod MotoGP ovládl Morbidelli

V kategorii MotoGP slavil letošní druhý triumf Franco Morbidelli na Yamaze. Za Italem skončili na Španělé na Suzuki – Alex Rins a lídr šampionátu Joan Mir. Ten si se 137 body upevnil vedení v MS.

Držitel pole position Takaki Nakagami neustál životní šanci, Japonec hned v prvním kole spadl. Paradoxně to byla jeho první havárie v letošní sezoně.

Mira v čele tabulky stíhají jezdci na Yamaze. Druhý  Fabio Quartararo byl v neděli osmý a zaostává o 14 bodů. Za  ním jsou velmi blízko  Maverik Viňales a Franco Morbidelli. Nejlepší kvarteto elitní kategorie je v 25 bodech, tedy v „dávce“, jaká se uděluje za vítězství v zváodě.

Držitel pole position Takaki Nakagami neustál životní šanci, Japonec hend v prnmím kole spadl. Paradoxně to byla jeho první havárie v letošní sezoně.

Světový šampionát by měl pokračovat 8. listopadu Velkou cenou Evropy ve Valencii. Ve Španělsku se sice chystá vyhlášení nouzového stavu, ovšem Carmelo Ezpeleta – šéf promotérské  organizace Dorna – trvá na tom, že se zbývající tři podniky letošního ročníku odjedou.

Aktualizujeme…

Velká cena Teruelu, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu (Španělsko):

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 37:44,602, 2. Sasaki -0,051, 3. Toba (oba Jap./KTM) -0,152, 4. Arenas (Šp./KTM) -0,296, 5. Vietti (It./KTM) -0,331, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,372, …13. Salač (ČR/Honda) -2,520.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 15 závodů): 1. Arenas 157, 2. Ogura (Jap./Honda) 138, 3. Vietti 137, 4. Masiá 133, 5. Arbolino (It./Honda) 121, 6. McPhee 119, …21. Salač 23.

MotoGP: 1. Morbidelli (It./Yamaha) 41:47,652, 2. Rins -2,205, 3. Mir (oba Šp./Suzuki) -5,376, 4. P. Espargaró (Šp./KTM) -10,299, 5. Zarco (Fr./Ducati) -12,915, 6. Oliveira (Portug./KTM) -12,953.

Průběžné pořadí MS (po 11 ze 14 závodů): 1. Mir 137, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) 123, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 118, 4. Morbidelli 112, 5. Dovizioso (It./Ducati) 109, 6. Rins 105.

14:30 Moto2.