Nejnovější Zprávy

Vzhůru do Číny. Tři Češky v nejlepší desítce roku, Muchová rozjela frontální útok


Loni zůstal český tenis po dlouhých dvanácti letech bez účastnice na prestižním Turnaji mistryň, podniku určeném pro osm nejlepších hráček sezony. V aktuálním ročníku ale na postup mezi vyvolené útočí hned tři Češky.

Bohatá historie českých tenistek na srazu absolutní elity může letos napsat jednu z nejslavnějších kapitol. V polovině sezony totiž sahají po lákavém Turnaji mistryň hned tři české hráčky.

Nejvýše je Karolína Muchová. Před French Open jí patřilo až 24. místo, její frontální útok se ale po jízdě do finále antukového grandslamu momentálně zastavil na páté příčce.

Více bodů letos uhrály jen Běloruska Aryna Sabalenková, Polka Iga Šwiateková, Kazaška Jelena Rybakinová a Američanka Jessica Pegulaová.

Pokud by se pořadí uzavíralo nyní, osmičku účastnic by doplnily další Američanka Coco Gauffová, Švýcarka Belinda Bencicová a také Barbora Krejčíková, které aktuálně patří osmá pozice. 

Minimální ztrátu pak mají Brazilka Beatriz Haddadová Maiaová a Petra Kvitová.

Každá ze tří českých hvězd v tomto ročníku na tour uzmula jeden velký úspěch.  Čerstvému galapředstavení Muchové na Roland Garros předcházely tituly Krejčíkové a Kvitové na turnajích kategorie WTA 1000 – té nejvyšší po grandslamech. Krejčíková slavila v Dubaji, Kvitová v Miami.

Turnaje letos rozdají ještě značnou porci bodů, tu největší na zbývajících grandslamech, tedy Wimbledonu a US Open, a na čtyřech „tisícovkách“: v Montrealu, Cincinnati, Guadalajaře a Pekingu.

Turnaj mistryň by se měl uskutečnit na začátku listopadu, pořadatelství ještě nebylo přiděleno, největší naději má ale Šen-čen.

Čínské město mělo mistrovské klání hostit dlouhodobě už od roku 2021, nejprve ale zasáhl covid, kvůli němuž se turnaj stěhoval do mexické Guadalajary, minulý rok zase kauza kolem bývalé světové deblové jedničky Pcheng Šuaj.

Ženská tenisová asociace (WTA) v prosinci 2021 zavedla bojkot turnajů v Číně poté, co Pcheng Šuaj na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení. Následně zmizela z veřejného života a panovaly obavy o její bezpečí.

Šéf WTA Steve Simon ale v dubnu prohlásil, že tenistka žije s rodinou poklidně v Pekingu a návratu na čínský trh, který světovému tenisu přináší obrovské peníze, tak nic nebrání. Šen-čen má hostit Turnaj mistryň až do roku 2030.

Do Číny má teď z českých hráček nejblíže Muchová. Její trenér Emil Miške po finále Roland Garros přiznal, že pořadí už tenistka společně s týmem bedlivě sleduje a po premiérové účasti touží.

Česká singlistka loni na Turnaji mistryň chyběla po dvanácti letech, alespoň jedna Češka startovala na prominentní akci každý rok od sezony 2011, kdy Kvitová rovnou slavila titul.

Před rokem 2011 měl český tenis zase dlouhou pauzu, bez účastnice byl mezi lety 1999 a 2010 po éře Jany Novotné.

V posledních deseti ročnících mělo Česko hned čtyřikrát dvojnásobnou účast. V roce 2015 se ke Kvitové přidala Lucie Šafářová, v letech 2018 a 2019 zase Karolína Plíšková. Před dvěma lety hrály Turnaj mistryň Plíšková a Krejčíková.



Zdroj příspěvku

Scroll to top