West Ham vybouchl, píše se o hlubokých problémech. Naštvaný Souček musel před kamer

West Ham se po osmi kolech krčí na patnáctém místě tabulky anglické Premier League. Ambiciózní klub investoval v létě do posil přes 130 milionů liber, na hřišti ale panuje chaos s neidentifikovatelným herním stylem. Sobotní ostudná porážka v londýnském derby rozkývala židli pod trenérem Julenem Lopeteguim a český reprezentant Tomáš Souček před kamerou mluvil o „vzteku a frustraci“.

Během osmi zápasů dokázali Hammers urvat pouze dvě výhry, proti Crystal Palace a Ipswichi, tedy týmům, které budou podle prozatímních výsledků v soutěži bojovat o holé přežití.

Fanoušci West Hamu se začínají obávat, aby se podobné starosti nakonec netýkaly i jich.

Navzdory hvězdným jménům v sestavě a příslibu radikální proměny v podobě nového španělského kouče Lopeteguiho, který nahradil již delší dobu nechtěného, avšak úspěšného Davida Moyese, se The Claret and Blues povážlivě trápí.

Vyhlašovaný útok na evropské poháry se aktuálně jeví jako sci-fi, obzvlášť po sobotním ničivém nárazu do zdi: West Ham prohrál vysoko 1:4 na půdě Tottenhamu.

„West Ham naprosto vybouchl a odhalil své hluboko zakořeněné problémy,“ napsal renomovaný The Athletic v titulku.

19. říjen 2024 označil magazín za den, kdy východolondýnský klub „zmáčkl tlačítko sebedestrukce“. Posvítil si na křehoučkou defenzivu, bezradného Lopeteguiho a také šokující chování hvězdného Mohammeda Kuduse, který byl vyloučen za to, že udeřil do obličejů hned dva protihráče.

„Po osmi kolech zůstává identita West Hamu zahalena tajemstvím,“ uvedl autor Roshane Thomas.

Tlak na španělského trenéra logicky sílí a kritika začíná mířit poprvé od jeho příchodu do klubu v červenci 2023 také na technického ředitele Němce Tima Steidtena, který má na starosti mimo jiné skauting posil.

Ty letošní, velmi drahé, zatím nepřinášejí kýžený efekt. Stopeři Max Kilman a Jean-Clair Todibo měli zpevnit obranu, děje se ale pravý opak. Nepřesvědčuje Aaron Wan-Bissaka, který vytlačil ze sestavy Vladimíra Coufala, ani střední záložník Guido Rodríguez.

Jednatřicetiletý útočník Niclas Füllkrug, za něhož dal West Ham 27 milionů liber, odehrál v lize i vinou zranění zatím pouze 63 minut. Brazilec Luis Guilherme – posila za 25 milionů – má na kontě minuty čtyři.

Lopetegui je ostře kritizován za to, že dostatečně nesází na ultimátní hvězdu loňské sezony Championship, tedy druhé anglické ligy, nizozemského křídelníka Crysencia Summervillea.

Bývalý kouč španělské reprezentace i Realu Madrid stále nedokázal ustálit základní sestavu a z formy jsou opory jako Lucas Paquetá nebo Jarrod Bowen.

Tým poměrně často nezvládá vstupy do druhých poločasů, na Tottenhamu inkasoval dokonce tři góly v rozmezí od 52. do 60. minuty, což odnesl střídáním i Tomáš Souček.

Kapitán českého národního týmu musel po tragickém utkání plnit mediální povinnosti a odpovídat na otázky před kamerami TNT Sports.

„Všichni jsme naštvaní a frustrovaní. Tohle se nemůže stát, ne v tak důležitém zápase jako je derby,“ řekl Souček.

„V první půli jsme si vypracovali nějaké šance, chtěli jsme pokračovat podobně, ale během pár minut druhého poločasu jsme byli úplně mrtví. Je to o mentalitě, nemůžeme se takhle sesypat,“ prohlásil český fotbalista a reportérka v další otázce dokonce mluvila o „panice“ na hřišti.

„Ano, dostali nás pod velký tlak a my to nezvládli,“ uvedl.

Na otázku směřující k progresu pod Julenem Lopeteguim odpověděl: „Měli jsme za to, že progres tam je. Vyhráli jsme 4:1 nad Ipswichem, vypadalo to dobře, ale pak se vrátíme z reprezentační pauzy a oni nás takhle rozdrtí. Musíme si vzpomenout, jak jsme hráli před pauzou.“

Příští víkend čeká Hammers domácí zápas s Manchesterem United. „Máme týden na to, abychom tuhle porážku překonali a porazili United,“ prohlásil Souček.

Mohlo by vás zajímat: Messi ohromil v MLS hattrickem za 11 minut:

Lionel Messi dal v MLS hattrick za 11 minut a korunoval výhru Miami nad New England 6:2. | Video: Associated Press