Zahraniční ligy: City se po Spartě natrápilo na výhru, Lipsko vede bundesligu

Fotbalisté Manchesteru City po výhře 5:0 nad Spartou v Lize mistrů porazili v Premier League díky 11. ligové brance Erlinga Haalanda 1:0 Southampton a v čele tabulky vystřídali Liverpool. Svěřenci Arneho Slota se mohou na prví příčku vrátit, pokud v neděli ve šlágru kola zvítězí na hřišti Arsenalu. Aston Villa doma v závěru přišla o vedení a remizovala s Bournemouthem 1:1.

Zatímco ve středu se Haaland blýskl v Lize mistrů dvěma góly včetně akrobatického patou zády k brance, v domácí soutěži čekal na trefu tři zápasy. Půst dnes ukončil již v páté minutě, když po souboji s Bednarekem v pádu špičkou kopačky usměrnil míč pod břevno.

Southampton mohl těsně před přestávkou vyrovnat, ale Archer trefil jen horní tyč. Lídr tabulky střelců Haaland měl mohl ve druhém poločase řadu šancí, včetně střely zblízka, poslal ji však těsně vedle. Hosté dál čekají na první ligové vítězství a jsou s jedním bodem poslední.

Aston Villa, povzbuzená úterním vítězstvím nad Boloňou v Lize mistrů, od začátku ostřelovala branku Bournemouthu. V 76. minutě prolomil smůlu střídající Barkley. „Villans“ ale vedení neudrželi, v šesté nastavené minutě hlavou vyrovnal Evanilson. Svěřenci Unaie Emeryho i přes ztrátu dvou bodů poskočili na třetí příčku, o bod před čtvrtý Arsenal.

Příležitost přeskočit svěřence Mikela Artety měl také Brighton. Ještě v 85. minutě vedl nad Wolverhamptonem po brankách Welbecka a Fergusona 2:0, avšak v 88. minutě nejprve snížil Ajt-Núrí a v 93. minutě vyrovnal Cunha, čemuž předcházelo nevyužité domácí přečíslení čtyř proti jednomu. Brighton je pátý, Wolverhampton se odlepil ode dna.

Divoký zápas v Brentfordu vyhráli domácí nad Ipswichem 4:3, rozhodl o tom v nastaveném čase dalekonosnou střelou a svým druhým gólem v zápase Mbeumo.

Lipsko muselo otáčet

Lipsko v 8. kole německé ligy doma otočilo vývoj utkání s Freiburgem, vyhrálo 3:1 a v čele neúplné tabulky vystřídalo Bayern Mnichov. Ten se může v neděli na první místo vrátit, pokud zvítězí na hřišti poslední Bochumi. Dortmund v Augsburgu přišel o brzké vedení a prohrál 1:2. Stuttgart i přes dlouhé oslabení doma zdolal Kiel 2:1.

V Lipsku od 15. minuty vedl Freiburg zásluhou Doanovy hlavičky. Domácí do druhého poločasu přišli o zraněného brankáře Gulácsiho, jehož v brance nahradil Vandervoordt. Dvaadvacetiletý brankář byl tak hned necelé dvě minuty po startu druhého dějství svědkem vyrovnávacího gólu kapitána Orbána a o 11 minut později také Geertruidovy vítězné trefy. V 79. minutě domácí útočník Openda u vápna převzal Silvův dlouhý pas, obešel brankáře Atubolua a do odkryté branky vsítil pátý ligový gól v sezoně.

Lipsko v lize stále čeká na přemožitele, v osmi kolech jen dvakrát remizovalo. Freiburg je i přes porážku stále třetí se ztrátou pěti bodů na svého dnešního soupeře. Večer jej může předskočit Leverkusen, pokud alespoň remizuje v Brémách, a v neděli se před svěřence Juliana Schustera může dostat vítěz utkání Union Berlín – Frankfurt.

Dortmund v Augsburgu vedl od čtvrté minuty díky Malenovi. V 25. minutě dalekonosnou ranou srovnal Claude-Maurice a stejný hráč také pět minut po začátku druhé půle rozhodl o domácím vítězství. Trenér hostů Sahin v 68. minutě vyslal do hry osmnáctiletého obránce Kabara, který si připsal první bundesligový start. Další však v příštím kole nepřidá, neboť byl v osmé nastavené minutě po dvou žlutých kartách vyloučen.

Finalista Ligy mistrů z minulé sezony Dortmund nevyhrál ani jeden ze čtyř venkovních ligových zápasů a zůstal na sedmém místě s 13 body. Augsburg má o tři body méně a je jedenáctý.

Stuttgart po brankách Undava a Tourého porazil Kiel 2:1. Trenér Sebastian Hoeness si v 50. zápase na lavičce VfB připsal 29. vítězství a vyrovnal tak klubový rekord Helmuta Benthause. Domácí od 66. minuty dohrávali bez vyloučeného Chabota. Soupeři se však podařilo jen snížit zásluhou Gigoviče v 84. minutě a Kiel tak na předposledním místě stále čeká na první bundesligovou výhru.

Anglická fotbalová liga – 9. kolo:

Aston Villa – Bournemouth 1:1 (76. Barkley – 90.+6 Evanilson), Brentford – Ipswich 4:3 (51. z pen. a 90.+6 Mbeumo, 44. Wissa, 45.+1 vlastní Clarke – 29. Szmodics, 31. Hirst, 86. Delap), Brighton – Wolverhampton 2:2 (45. Welbeck, 85. Ferguson – 88. Ajt-Núrí, 90.+3 Cunha), Manchester City – Southampton 1:0 (5. Haaland),

Německá fotbalová liga – 8. kolo:

Augsburg – Dortmund 2:1 (25. a 50. Claude-Maurice – 4. Malen), Lipsko – Freiburg 3:1 (47. Orbán, 58. Geertruida, 79. Openda – 15. Doan), St. Pauli – Wolfsburg 0:0, Stuttgart – Kiel 2:1 (19. Undav, 61. Touré – 84. Gigovič),

18:30 Brémy – Leverkusen.