Když se poprvé postavil na start Velké ceny, bylo zázračnému nizozemskému chlapci teprve 17 let a 166 dní.
Historicky nejmladším pilotem F1 asi zůstane navždy, protože Mezinárodní automobilová federace poté zavedla minimální věkový limit 18 let.
A tím Verstappenova série rekordů ve formuli 1 jen začala.
Rychlost měl v genech. Táta Jos Verstappen odjel více než stovku Grand Prix F1 a dvakrát vystoupal na stupně vítězů. Strýc Anthony Kumpen dvakrát vyhrál sérii EuroNASCAR.
Ovšem rodiče spolu dlouho nevydrželi. Po divokém rozvodu, který obestírala i obvinění z toho, že Jos bije manželku Sophii, malý Max už od dětství žil převážně s otcem.
Ten brzy objevil synův závodnický talent a celý svůj další život věnoval tomu, aby ho dostal mezi elitu.
I kvůli otci si belgický rodák a syn Belgičanky zvolil nizozemskou závodní licenci, byť se sám považuje také zčásti za Belgičana.
Vyrůstal sice v belgickém městečku Maaseik blízko nizozemských hranic, byl však vždycky obklopen Nizozemci.
„V Belgii jsem vlastně jen přespával, ale přes den jsem jezdil do Nizozemska a měl jsem tam i kamarády. Byl jsem vychován jako Holanďan a tak to také cítím,“ řekl Max v roce 2015.
Mladíček se brzy prosadil v motokárách. Vyhrál řadu evropských šampionátů i Světových pohárů a kariéru v této disciplíně završil ziskem titulu mistra světa. Ve francouzském Varennes hned za ním skončil současný rival v F1 Charles Leclerc.
V té době byl rodák z Hasseltu dávno v hledáčku Red Bullu. Ten mu dal nejdřív příležitost v roli testovače a ve třech Grand Prix i jako třetího pilota.
Velký debut přišel ve Velké ceně Austrálie 2015 za volantem Toro Rossa.
Start tak mladého jezdce, který navíc úplně přeskočil formuli 2 (tehdy GP2) a šel mezi elitu rovnou z F3, provázely rozpaky.
Dokonce ani Daniel Ricciardo, který v té době jezdil za Red Bull, nebyl stoprocentně přesvědčen o zelenáčově úspěchu.
„Max je opravdu talentovaný mladý jezdec a je vidět, že má potenciál. Ale formule 1 je úplně jiný svět než cokoli jiného a je to velký krok pro někoho tak mladého,“ uvedl tehdy Australan.
Historie však dala za pravdu těm, kteří tak mladého jezdce do šampionátu přivedli. Bodoval hned ve druhém podniku v Malajsii, kde dojel sedmý. Opět jako nejmladší jezdec historie.
O 14 měsíců později došla šéfům Red Bullu trpělivost s Rusem Daniilem Kvjatem, ze dne na den ho nahradil právě Nizozemec.
A světe, div se, hned následující závod v Barceloně vyhrál. Bylo mu jen 18 let a 228 dní – další rekord. Nakonec získal jen o 52 bodů méně než zkušenější Ricciardo.
Ještě následující rok s Australanem prohrál, ale od sezony 2018 už byl nezpochybnitelnou jedničkou Red Bullu. A bylo jedno, jestli po jeho boku stáli Ricciardo, Pierre Gasly, Alexander Albon nebo dnes Sergio Pérez.
S rostoucími zkušenostmi se začal tříbit i jeho jezdecký styl. Zpočátku se do všeho hrnul po hlavě, čímž si vysloužil přezdívku Šílený Max – podle hrdiny série postapokalyptických filmů s Melem Gibsonem v hlavní roli.
Ještě před pěti lety v cíli Velké ceny Brazílie vzteky fyzicky napadl francouzského pilota Estebana Ocona. Verstappena rozzuřilo, jak ho soupeř při předjíždění o kolo zpět svým vozem Force India na trati roztočil. Suverénní lídr závodu tak nakonec prohrál s Lewisem Hamiltonem o 1,5 vteřiny.
Rozmíška Verstappena a Ocona v Brazílii 2018:
Potyčka Maxe Verstappena a Estebana Ocona po Velké ceně Brazílie 2018.
„Neměl to při vstupu do formule 1 snadné. Neprošel si ničím, jako je formule 2, skončil sem rovnou z F3 a od prvních okamžiků musel prokazovat svůj talent. Byl pod šíleným tlakem,“ zastal se svého svěřence šéf Red Bullu Christian Horner.
Jak přicházely další a další sezony (a první tituly), začal Verstappen jako pilot i jako člověk rychle zrát. Dneska je z něj nejen špičkový jezdec, ale také milující otčím čtyřleté dcerky Penelope, kterou má jeho přítelkyně Kelly Piquetová z předchozího vztahu s Kvjatem. Ano, s tím ruským jezdcem, jehož právě Nizozemec „vyšoupl“ z Red Bullu.
„Max se neustále učí a zlepšuje. Do formule 1 přišel jako neopracovaný hrubý drahokam, ale teď je z něj vybroušený diamant nejvyšší jakosti. Myslím, že si zachoval všechnu tu dravost, kterou měl, ale k tomu nabral zkušenosti a dokázal obě tyto své stránky skvěle spojit,“ vysvětlil boss týmu F1 Red Bull.
Jak se zdá, můžeme od Verstappena v brzké době čekat další překonávání hranic a rekordů formule 1.
„Max se jen tak nevzdává. Chce všechno a to tým vnitřně pohání a motivuje. Myslím, že je ve své snaze o výkon neúnavný. Nechce jen vyhrávat: chce dominovat. To vidíte u každého velkého sportovce. To z něj dělá tak výjimečný talent,“ dodal Horner.
Verstappenovy aktuální rekordy v F1
Nejmladší jezdec na startu závodu: 17 let, 166 dní
Nejmladší jezdec, který získal body: 17 let, 180 dní
Nejmladší vítěz závodu: 18 let, 228 dní
Nejmladší jezdec na stupních vítězů: 18 let, 228 dní
Nejmladší jezdec v čele GP: 18 let, 228 dní
Nejmladší jezdec, který zajel nejrychlejší kolo: 19 let, 44 dní
Nejmladší jezdec, který dosáhl grand slamu*: 23 let, 277 dní
Nejvíce umístění na stupních vítězů v sezoně: 18
Nejvíce vítězství v sezoně: 15
Nejvíce bodů v sezoně: 454
Nejvíce ujetých kol v sezoně: 769**
Nejvíce po sobě jdoucích vítězství: 10
Nejvíce po sobě jdoucích umístění na prvních dvou místech: 15
Nejvíce vítězství z pole position v sezoně: 10**
Pozn.: * – Grand slam = do závodu startoval z pole position, vedl po celý závod a zajel nejrychlejší kolo. ** – dosaženo v aktuální ještě nedokončené sezoně.